חוק ההחשכה יוצא לדרך: אחריות פלילית על מפיצי תוכן פיראטי

תזכיר החוק שפורסם הערב, ומקודם על ידי שרת המשפטים איילת שקד, נותן כלים חדשים למלחמה במפרי זכויות יוצרים ברשת ■ עו"ד יהונתן קלינגר: "חוק חסר כל הגיון בעולם הדיגיטלי"

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פיראטים שודדי ים
אמיתי זיו
אמיתי זיו

הממשלה מכריזה מלחמה על הפיראטיות ברשת ומעלה לסדר היום חוק חדש שיאפשר להחשיך אתרים שנעשה בהם שימוש בתוכן פיראטי כגון סרטים, סדרות, מוזיקה וכדומה.

תזכיר החוק שפורסם הערב (ה'), ושמקודם על ידי שרת המשפטים איילת שקד, נותן כלים חדשים למלחמה במפרי זכויות יוצרים ברשת, עד כדי הטלת אחריות פלילית. מי שתומך בחוק, וכפי הנראה היה שותף בניסוחו, הוא לובי חברות המדיה הישראליות, שמיוצגות על ידי ארגון זיר"ה.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "מטרת התזכיר היא להתמודד עם קשיי אכיפה המתעוררים בשל ההתפתחות הטכנולוגית, על ידי מתן כלים מתאימים לבעלי הזכויות וכן לרשויות המדינה להתמודדות עם הפרות של זכות יוצרים המתרחשות לעתים ברשת האינטרנט.

>> הטיל הבליסטי של איילת שקד נגד הגולשים - ומי רוצה לשלוט באינטרנט

"הצורך בחוק זה נובע מהייחודיות של ההפרות ברשת האינטרנט ומההתפתחות הטכנולוגית. כחלק מהתפתחות זו הפכה רשת האינטרנט לאמצעי נגיש ויעיל לתקשורת וכן לאיסוף ולהפצת מידע, אך גם להפרות זכות יוצרים ולמקום התרחשות משמעותי של הפרות אלו. פעמים רבות הנגשת התכנים באמצעות רשת האינטרנט תחסה תחת פרק השימושים המותרים בחוק זכות יוצרים, התשס"ח-2007 (להלן – חוק זכות יוצרים או החוק), אולם במקרים אחרים, בהם התבצעה הפרה של זכות היוצרים, ישנו קושי מעשי באכיפת הזכות. תיקון חוק זה מוצע על מנת לתת מענה לקושי זה, וכן לאזן בין האמצעים הנדרשים על מנת להתמודד באופן יעיל עם ההפרות, לבין חופש הביטוי וחופש המידע ואינטרסים שונים של צדדים שלישיים, כגון הציבור וגורמי ביניים אחרים".

עיקרי החוק הם שלושה: אמן או בעל זכויות יוצרים ביצירה, אשר מזהה כי באתר מסויים ישנה הפרה של זכויות היוצרים שלו, יוכל לפנות לבית המשפט ומכח צו להביא לחסימת העמוד או הסרת האתר כולו מהאינטרנט הישראלי, וזאת באמצעות חסימה ברמת ספקיות האינטרנט. שנית, תזכיר החוק מסדיר חשיפת פרטי הגולש (כתובת IP) שהעלה תוכן פיראטי לרשת. שלישית, החוק מבקש לשקול להטיל על אותו האדם אחריות פלילית.

איילת שקד במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

טרם ברורה עמדת ספקיות האינטרנט עצמן אשר יצטרכו לשאת בעלויות של חסימת עמודים וכן לפגוע בחוויית הגלישה של לקוחותיהן. בעבר התנגדו ספקיות האינטרנט לחסימת אתרי הימורים מקוונים במתכונת דומה.

פעילים חברתיים בתחום חופש הגלישה והשימוש בטכנולוגיה כבר זועמים על תזכיר החוק ומתכוונים להילחם בו. עו"ד יהונתן קלינגר, היועמ"ש לתנועה לזכויות דיגיטליות מסר בתגובה כי "החוק המדובר הוא דרקוני, וחסר כל הגיון בעולם הדיגיטלי. קודם כל, הוא קובע שמי שהפרו את זכויות היוצרים שלו נפגע פגיעה חמורה בהרבה ממי שפרסמו תמונות עירום שלו.

"שרון פרי לא תוכל לפנות לבית המשפט לקבל צו לעצור פרסומים שפוגעים בה, אבל זמר יוכל ללכת לבית המשפט לקבל צו להוריד אתר אינטרנט. מעבר לכך, הצו הזה הוא המשך המדיניות הלא-דמוקרטית של משרד המשפטים שמנסה לסכל את חופש הביטוי. החוק יוצר 'אבק של מלשינות' בלשון בית המשפט ומחייב את ספקי השירות להלשין על לקוחות שלהם, מטיל אחריות בצורה שתדיר אתרי אינטרנט מישראל.

"החוק הזה לא בא להגן על הציבור, הוא בא להגן על קבוצה קטנה מאוד של בעלי אינטרס. בפועל, מדינת ישראל צריכה להגביר את חופש היצירה. הגברת חופש היצירה מגיעה כאשר מייצרים חוקי זכויות יוצרים מקלים יותר. הצעת החוק הזו היא התגשמות החלומות הורודים של הלוביסטים של חברות התקליטים".

לדברי עו"ד ערן פרזנטי, מנהל מחלקת קניין רוחני במשרד מ.פירון ושות', המייצג בין היתר את ארגון זיר"ה, "משרד המשפטים פועל באמצעות תזכיר החוק ליישם את החלטות בית המשפט העליון, לפיהן יש להעניק בחקיקה כלים ראויים ומתאימים לצורך הגנה על בעלי זכויות יוצרים שקניינם מופקר ברשת האינטרנט. תזכיר החוק מעניק כלים ראויים ומידתיים שיאפשרו לבית המשפט להכריע. צעד זה נועד להגן על היוצרים הרבים שפרנסתם נגזלת מידי יום על ידי עבריינים שמתפרנסים על חשבונם, מזיקים לתעשייה ופוגעים בעשרות אלפי עובדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"