הסתרה מקוממת: נתניהו לא רוצה שנראה את הכביסה המלוכלכת

התנגדותו של נתניהו לחשוף את חשבוניות הכביסה מבטאת זלזול בזכות הציבור לדעת לאן מופנים כספי המדינה

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו לאחר הפגישה עם טראמפ
נתניהו לאחר הפגישה עם טראמפצילום: Evan Vucci/אי־פי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

התנגדותו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לחשוף את חשבוניות הכביסה שלו ושל בני משפחתו, המשולמות מתקציב המדינה, מקוממת ומבטאת זלזול של נתניהו בזכותו של הציבור לדעת לאן מופנים כספי המדינה.

נתניהו עתר לראשונה כראש ממשלה נגד היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ונגד ענת רביבו, הממונה על חוק חופש מידע במשרד ראש הממשלה, נגד חשיפת חשבוניות הכביסה.

בעתירתו טען: "פרסום הקבלות על חשבונות כביסה הוא מציצני. איזה עניין יש לציבור במספר החולצות שראש הממשלה שולח לניקוי יבש?" דבריו אלה מוכיחים כי ראש הממשלה לא קולט את עיקרו של חוק חופש המידע, שנועד לאפשר לציבור לדעת איפה הכסף.

כפי שהציבור זכאי לדעת כמה כסף ציבורי משולמים לגינון, ניקיון, מזון ונרות ריחניים במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים ובווילה הפרטית בקיסריה - כך הוא זכאי לגלות כמה כסף מופנה לכביסה. מדובר בנתון טריוויאלי, ועל כן לא ברור מדוע מתפלפל ראש הממשלה וטוען כי "חשבוניות אלה אינן רלוונטיות לדיון על הוצאות בית ראש הממשלה".

המדינה מממנת ביד נדיבה את הוצאותיהם של בני משפחת נתניהו. ההוצאות על מעונות ראש הממשלה נעו ב-2014-2009 בין 1.86 מיליון שקל ל-3.11 מיליון שקל בשנה. חרף פניית TheMarker בסוף דצמבר 2015, נמנע עד כה משרד ראש הממשלה מלפרסם את תקציב המעונות ל-2015, אף שחלפו תשעה חודשים מסיום שנת התקציב, וספרי התקציב ל-2015 כבר נסגרו ביולי 2016.

נראה שהסיבה להתנגדותו של נתניהו קשורה דווקא בדברים שכתב בעתירה כי "יש חשש שפרסומן (של חשבוניות הכביסה) עלול להוות בסיס לביקורת בלתי-עניינית על ראש הממשלה ובני משפחתו".

דומה שההפך הוא הנכון: אם מדובר בשימוש סביר בשיגור בגדים לכביסה - למה חושש נתניהו שתתעורר ביקורת ציבורית? איזו כביסה (מלוכלכת?) מבקש ראש הממשלה להסתיר באמצעות אי־חשיפת החשבוניות?

נתניהו מסרב לחשוף 175 חשבוניות מ-2014, ובהן חשבוניות הכביסה שלו. עליו להפנים שאם הוא מגיש למדינה את חשבוניות הכביסה, עליו לחשוף אותן בפני הציבור. אם אינו רוצה לחשוף את החשבוניות, שיואיל נא לשלם מכיסו את כל ההוצאות האלה.

זאת ועוד, הגיע הזמן לעשות קצת סדר במימון הוצאות מעונות ראש הממשלה. על המדינה לממן את כל הוצאות ראש הממשלה ובני משפחתו במעון הרשמי בירושלים, אך לא לממן אף הוצאה (למעט אבטחה) בווילה בקיסריה. כיום משתתפת המדינה בהוצאות בסעיפי האחזקה, גינון, חשמל, מזון, ניקיון ועוד בווילה בקיסריה. ב-2014-2010 הסתכמו הוצאות המדינה המצטברות על המעון הפרטי בקיסריה בכ-1.2 מיליון שקל.

ראש הממשלה נבחר לתפקידו ויש לרשותו מעון רשמי בירושלים. אם הוא רוצה לקפוץ לווילה הפרטית בקיסריה - שיפתח את הארנק ויממן את הוצאותיה.

במקביל, יש לבטל את תשלום המס של נתניהו בגין שימוש במכונית השרד המשוריינת בסך של כ-7,440 שקל בחודש. המדינה חייבה את נתניהו להשתמש במכונית זו, ומדובר ב"מכונית ביטחון", ועל כן אין לחייבו בתשלום המס - בדומה לנהוג אצל הנשיא, יו"ר הכנסת ויו"ר האופוזיציה.

עד שכל הנושאים האלה יוסדרו, על נתניהו להציג לציבור את חשבוניות הכביסה. אף אחד לא מצפה שראש הממשלה יכבס ביד, אבל נתניהו לא צריך לצפות שהציבור יסכים להסתרת החשבוניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו