נתניהו נגד משרדו: "זו מציצנות - חשבוניות הכביסה הן ענייני הפרטי"

ראש הממשלה מתנגד לחשיפת 175 חשבוניות כביסה של מעונו - והגיש עתירה ראשונה מסוגה, המתפרשת על פני 27 עמודים, נגד היועץ המשפטי לממשלה והממונה על חופש המידע במשרדו

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו עם רעייתו ושני בניו, בדצמבר
נתניהו עם רעייתו ושני בניו, בדצמברצילום: קובי גדעון / לע"מ
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיש עתירה מינהלית נגד היועץ המשפטי לממשלה והממונה על חופש המידע במשרדו, בדרישה שיאסרו חשיפתן של חשבוניות בגין שירותי כביסה שניתנו למעון ראש הממשלה במהלך 2014. זוהי הפעם הראשונה שבה ראש הממשלה עותר נגד גורמים אלה. את חשיפת 175 החשבוניות ששולמו על ידי המדינה תובעת התנועה לחופש המידע.

בעתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד דוד שימרון ומתפרשת על פני 27 עמודים, נטען כי "חשבונות הכביסה אשר ניתנו עבור הוצאות אישיות של רה"מ ובני משפחתו הינן 'ענייניו הפרטיים' של ראש הממשלה, אשר חשיפתן מהווה פגיעה בפרטיותו.

"איזה עניין יש לציבור במספר החולצות ששולח רה"מ לניקוי יבש, בתדירות שהוא שולח חליפה 'איקס' לניקוי או מכנסיים 'ווי' לגיהוץ, ובחומר שממנו עשויים פרטי הלבוש של רה"מ?", נכתב בעתירה.

עוד נכתב כי "אלמנט ההסכמה הוא גורם חשוב בכל הנוגע לחשיפת מידע מחייהם הפרטיים של אישי ציבור". נתניהו הדגיש כי "פרסום החשבוניות הכביסה משרת את ערך המציצנות, אך אין בו כדי לתרום דבר למידע לו זקוק הציבור ושיש בו עניין ציבורי".

"זכותו של הציבור לקבל מידע אודות מסגרות ההוצאה במעון רה"מ, ובחינת התאמתן למסגרות התקציב שהוקצו לכך", צוין. "לציבור גם זכות לדעת, לאילו מטרות שימשו הכספים שהועברו למעון רה"מ, אולם אין הצדקה זו חלה על חשבוניות פרטי הוצאותיו האישיים של רה"מ, אשר הוצאו במסגרת שהותו במעון רה"מ. חשבוניות אלה אינן רלבנטיות לדיון אודות הוצאות בית רה"מ, ויתירה מכך - יש חשש שפרסומם עלול להוות בסיס לביקורת בלתי עניינית על רה"מ ובני משפחתו".

עו"ד נירית בלייר, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, מסרה בתגובה: "כמו כולם, הופתענו מעתירת נתניהו כנגד משרדו הוא, אשר החליט לחשוף מידע על פי חוק חופש המידע. טענתנו, כפי שהייתה לאורך כל הדרך, היא ששימוש בכספי הציבור צריך להיות חשוף תמיד, וכי הוצאות פרטיות מוטב להן שישולמו ממשכורותיהם של נבחרינו. חבל שכולנו צריכים להיות עדים למשחק הזה, שהועתק עתה אל הזירה הפנימית בתוך משרד רה"מ, המנסה מחד לחשוף ומאידך להסתיר".

מדובר ראש הממשלה נמסר: "העיסוק בכביסת רה"מ הוא קטנוניות לשמה. גם לראש ממשלה יש זכות לפרטיות".

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט