הצעה דרמטית בכנסת: לבטל קצבאות לבעלי הכנסות גבוהות - "יש להם מספיק כסף"

ח"כ אלי אלאלוף הקים ועדה בראשותו הבוחנת שינוי בקצבאות הילדים והזקנה ובמענק הלידה - כך שיופחתו ואף יבוטלו למשקי בית שהכנסתם עולה על רמה מסוימת

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אלאלוף רשימת כולנו
צילום: אילן אסייג
צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), פועל לגיבושה של הצעת חוק להפיכתן של קצבאות מסוימות של הביטוח הלאומי - קצבאות הילדים והזקנה, מענק הלידה ועוד - לסלקטיביות, כך שישולמו בהתאמה לרמת ההכנסה של משקי הבית. כיום, הקצבאות האלה משולמות באופן אוניברסלי לכל האוכלוסייה הזכאית בלא התחשבות ברמת ההכנסה (מבחן הכנסה), למעט קצבת הזקנה, הכפופה למבחן הכנסה עד גיל מסוים (70 שנה, לכל היותר).

בראיון לערוץ הכנסת ול-TheMarker TV אמר אלאלוף: "חלק מאתנו לא זקוקים לקצבת ילדים או קצבת זקנה. אי־אפשר להתפנק ולשלם לבעלי הכנסות בינוניות ומעלה מענק לידה, קצבאות ילדים וקצבאות קשישים - שלא לדבר על אנשים עם הכנסות ענקיות. יש להם מספיק כסף, הם אינם זקוקים לקצבאות האלה".

אלאלוף הקים באחרונה ועדה בראשותו לבחינת תשלום קצבאות סלקטיביות. בוועדה משתתפים מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, פרופ' שלמה מור יוסף, פרופ' מומי דהן, פרופ' ג'וני גל, וד"ר מיכאל שראל, לשעבר הכלכלן הראשי במשרד האוצר. הצוות אמור להגיש את מסקנותיו בעוד כמה חודשים.

אלאלוף אומר כי הוועדה תבחן את הסוגיה ותתייחס להכנסה החודשית שממנה ישולמו קצבאות בהיקף מופחת, באופן מדורג, או שלא ישולמו כלל. להערכתו, אפשר לבחון הצעה שמשק בית שהכנסתו החודשית מעל 20 אלף שקל יקבל קצבה מופחתת. עם זאת, הוא עדיין לא גיבש עמדתו ביחס לגובה ההכנסה החודשית שמעליה תשולם קצבה מופחתת.

ומה אומר על כך ראש מפלגתך ושר האוצר, משה כחלון, שהבטיח לסייע להורדת יוקר המחיה?

"הוא אמר לי: תביא נייר עמדה ונתמודד עם זה".

בסוף אוקטובר יגיע לכנסת תקציב המדינה, שכחלון גיבש. דו"ח הוועדה למלחמה בעוני, שעמדת בראשה, מיושם בו רק בחלקו.

"בתקציב 2016-2015 אפשר לזהות 7-6 מיליארד שקל בשנה לפעולות ליישום הדו"ח. כחלון הבטיח לי שיהיה תקציב גדול יותר ב-2018-2017".

ובכל זאת, אין ליישום הדו"ח "אבא" בממשלה.

"אחת הבעיות היא המבנה הארגוני. אף אחד לא לקח את הנושא הזה תחת אחריותו, והממשלה לא קיבלה החלטה בעניין. שר הרווחה, חיים כץ, הציע שהמשרד שלו יהיה המוביל ליישום דו"ח העוני בכל התחומים. זה צעד טוב בעיני. לדעתי, האחריות לכך היתה צריכה להיות תחת ראש הממשלה או משרד האוצר כדי שתהיה אינטגרציה של כל המשרדים.

"חלק מהמלצות הדו"ח יושמו, וחלק עדיין לא. ההמלצות התייחסו לתוכניות ספציפיות שתוקצבו, כמו הגדלה של קצבאות הילדים והבטחת ההכנסה לקשישים. עם זאת, יש ויכוח לגבי העלאת קצבאות הבטחת הכנסה ליתר הציבור.

"אני חושב שכיום יש יותר מודעות לסוגיית העוני במשרדי הממשלה. האם יישום ההמלצות שיטתי ומספיק? התשובה היא לא. למשל, בתחום הדיור הציבורי יש צורך במשאבים נוספים על מנת שהיקף הדיור הציבורי במדינה יהיה בהתאם לקריטריונים של OECD, כלומר 5% יחידות דיור לדיור ציבורי. אצלנו שיעור יחידות הדיור הציבורי הוא 2.5%. אדם שאין לו דיור הוא מוחלש - חוסר דיור מדרדר לעוני".

כיצד אתה הולך לפעול בעניין?

"אני פועל להגדיל את הקמת יחידות הדיור הציבורי, בין היתר באמצעות הקצאה של 2.5% מיחידות הדיור במסגרת תוכנית מחיר למשתכן לדיור ציבורי. בעבר הייתי שליח של קרן היסוד בשווייץ. הם שילמו עבורי 5,000 פרנק שווייצי לשכר דירה. מצד שני, בת דודה שלי שכרה דירה באותו בניין בדיור ציבורי ב–1,200 פרנק לחודש. אנו חייבים לעשות את זה גם כאן ולא לבנות 'סלאמס' לשכבות החלשות.

"צריך להגדיל את התקציב לפרויקט שיקום שכונות. יש עשרות אלפי יחידות דיור מוזנחות בסביבה אורבנית חלשה. לא ראיתי שבחוק להקמת רשות להתחדשות עירונית יש תקציב לשכונות חלשות. צריך לפעול ליצירת 'שכונה מתחדשת' - מהלך משולב של שיקום פיזי, חינוכי ותרבותי של שכונות המצוקה".

באחרונה הועברה האחריות על מעונות היום ממשרד הכלכלה אל משרד הרווחה, ולא כפי שהמלצתם למשרד החינוך.

"לצערנו התקבלה החלטה פוליטית אחרת. דרושה התייחסות שונה אל המעונות, כך שלא יהיו שמרטף אלא יעסקו בחינוך ובהתפתחות הילד. חשבנו שהמקום הטבעי לכך הוא במשרד החינוך. היו לי שיחות בנושא עם שר הרווחה, חיים כץ. הגשתי יחד עם ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) הצעת חוק להקמת מועצה לגיל הרך כדי להתמודד עם הנושא".

עם יד על הלב - אתה מרוצה מיישום דו"ח אלאלוף?

"אני מרוצה שחל שינוי בתודעה הציבורית בנושא העוני. עם זאת, הייתי רוצה לראות תוצאות יותר מהירות, עמוקות ושורשיות. קיימנו בוועדת העבודה דיונים על יישום הדו"ח, ורבים מנציגי המשרדים אמרו כי לא היו מודעים לסוגיית העוני, וכעת יש יותר מודעות. זה הישג יפה. אני מקווה שכל משרד ממשלתי יקים מרכז למיצוי זכויות של האזרחים. בדיוני הוועדה השתתפו חמישה ראשי חוגים של בתי הספר לעבודה סוציאליות, שאמרו שאין אצלם קורס חובה על עוני. כיצד זה ייתכן? העובדים הסוציאליים הם הצבא למלחמה בצמצום העוני.

"אהיה מרוצה רק כשאראה נתונים סטטיסטיים שלפיהם אנו מתקרבים למה שקורה במדינות OECD. צרפת משקיעה 33% מהתמ"ג ברווחה, ואנו בקושי 11%-12%. אם נשקיע יותר בתחומי הרווחה, נוכל לצמצם את הפער".

הממשלה הזאת החלה להשקיע בעוני, אבל עדיין לא הצליחה להוריד את מחירי הדירות. ראש מפלגתך, שר האוצר משה כחלון, לא עומד בהבטחות.

"האתגר של הממשלה הזאת ושל כל הממשלות בעשר השנים הבאות הוא להוריד את מחירי הדירות. הורדת מחירי הדיור היא לא פעולה חד-פעמית או חד־שנתית. לא כל מי שיכולים לסייע להורדת המחירים שותפים לרצון הזה. למשל, הקבלנים, הרשויות המקומיות והפקידות הבכירה במשרדי הממשלה לא תמיד משתפים פעולה. זה גם מה שגורם לעיכוב בנושא הזה. אי אפשר לתקן הכל ולהוריד את המחירים בשנתיים הקרובות בכל הארץ. יש להתמודד עם הנושא בצורה שיטתית ויסודית.

"מחירי הדירות ירדו נקודתית באזורים מסוימים מאז כינון הממשלה, למשל בפרויקטים של מחיר למשתכן. הבועה התל אביבית תמיד תחזיק את עצמה גבוה. במרכז הארץ יש כוחות שבולמים את ירידת המחירים - למשל הקרקעות בשדה דב וגלילות שאף אחד לא ממהר להפוך לאזורי בנייה למגורים. אם אנו רוצים שיותר צעירים יגורו בתל אביב בדירה בבעלותם - יש לבצע בנייה תקציבית. כלומר, שהמדינה מממנת את הבנייה במקום הקבלנים ומוכרת את הדירות. בנייה תקציבית בתל אביב תוריד באופן משמעותי את הלחץ של הצעירים, שבחלקם עוזבים את הארץ".

איך היחסים שלך עם ראש הממשלה?

"יש בינינו שיתוף פעולה, אף שיש לי הרבה ביקורת. יש משברים שלא היו חייבים להיות מטופלים על ידי ראש הממשלה - למשל משבר השבת האחרון, שהיה בעיני מלאכותי לגמרי. כל השנים היו היתרי עבודה בשבת".

לפני בחירתך לכנסת הכרזת שאתה בא לקדנציה אחת בלבד. אתה עדיין מחזיק בעמדה הזאת?

"עבורי החיים הפוליטיים לא היו המטרה, באתי לכנסת כדי לנסות ולשפר את המצב של האוכלוסיות החלשות. לפי התגובות שאני מקבל מהמערכת, כנראה שאני רצוי. אבל אני לא עוסק בעתיד. אשתי היתה רוצה לראות אותי יותר בבית. למרות גילי, אני חושב שיש לי עוד מה להספיק לעשות בחיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית