דרעי מפתיע: "החילונים יחליטו איזו שבת הם רוצים, אנחנו לא חיים במדינת הלכה"

המדינה ביקשה דחייה במועד התשובה של המדינה לעתירה שהגישה עיריית תל אביב ■ גלגול הסוגיה הבוערת ל-2017 יסייע לממשלה בהעברת התקציב הדו־שנתי בדצמבר 2016

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בג"ץ נענה אתמול לבקשה שהגישה המדינה באמצעות מחלקת הבג"צים בפרקליטות, ודחה עד לינואר 2017 את המועד למתן תשובתה לעתירה נגד סגירת בתי עסק בשבת. ביוני 2015 עתרה עיריית תל אביב נגד שר הפנים שלא אימץ את התיקון לחוק העזר העירוני שהתקבל קודם לכן על ידי העירייה, וקבע קריטריונים חדשים לפתיחתם בשבת של כ–165 בתי עסק.

עיריית תל אביב הודיעה לבג"ץ על הסכמתה לדחייה. בימים האחרונים אמר שר הפנים, אריה דרעי, כי יש לפעול להרגעת הרוחות ולהשגת מתווה בעניין.

בנימין נתניהו ואריה דרעי בכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

בכנסת מעריכים כי מה שהוביל את עיריית תל אביב להודיע לבג"ץ על הסכמתה לדחיית התשובה הוא חשש מהחמרת המדיניות הממשלתית של משרד הפנים לסגירתם בשבת של כל בתי העסק בלב תל אביב, כולל פיצוציות ומרכולים. דרעי אמר אתמול בראיון לרדיו החרדי "קול חי" כי "בסופו של דבר החילונים יחליטו איזו שבת הם רוצים. אנחנו לא נאכוף על אף אחד מה לעשות, ואנו נצטרך לראות מה יכולים לעשות. צריכים גם לזכור שיש לדאוג לחינוך שלנו, ולזכויות של הציבור שלנו. אנו חיים בתוך מדינה חילונית, אמנם יהודית - אבל חילונית".

עוד אמר דרעי: "אין לנו, ראשי הסיעות החרדיות, שום עניין לחולל משברים. אנו גם מבינים שאנו לא במדינת הלכה, עוד לא הגענו לימות המשיח ולא למצב אידיאלי שבו כל עם ישראל מבין מהי מהות השבת".

דרעי הוסיף כי שוחח שלשום בלילה עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו (השוהה בהולנד), וכי "היחסים לא נפגעו. כולנו ביחד נתמודד עם העניין. נתניהו היה מופתע מהסיפור של הרכבת. זה לא איזה משבר מתוכנן. אני בכלל הייתי בחופש בצפון, והודיעו לי ביום חמישי שיש שיחת ועידה של שר התחבורה עם הסיעות החרדיות. אף אחד מאתנו לא חלם להביא את זה למשבר. פשוט מאוד דיברנו עם כ"ץ, ולהפתעתנו, בניגוד לכל הפעמים שניהלנו שיח והגענו להבנות - נתקלנו בקיר. הוא דחף אותנו בכוח לנתניהו, ומשם התחיל כל העניין שהגיע לאן שהגיע".

ביולי 2015 קצב בג"ץ לממשלה שלושה חודשים למתן תשובתה. לקראת סיום התקופה הודיע שר הפנים דאז, סילבן שלום, כי אינו יכול לעסוק בנושא מאחר שקיבל תרומה מאחד מבעלי המרכולים בתל אביב. בדצמבר 2015 הוחלט בממשלה להקים ועדת מנכ"לים שתבחן את סוגיית פתיחת בתי עסק בשבת. במארס 2016 הוציא בג"ץ צו על תנאי שחייב את הממשלה להשיב מדוע לא פורסם ברשומות חוק העזר העירוני שהתקבל בתל אביב (ולא אומץ על ידי שר הפנים).

סניף am:pm בתל אביבצילום: עופר וקנין

עקב הארכה שקיבלה הממשלה מבג"ץ, ועדת המנכ"לים, בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, שאמורה היתה להציג את מסקנותיה לממשלה ביום ראשון, לא תמהר לגבש את מסקנותיה בתקופה הקרובה. ההמלצות יוגשו ככל הנראה רק לקראת המועד האחרון שיאפשר בג"ץ למתן תשובת הממשלה. לא מן הנמנע שגם בינואר 2017 תועלה עוד בקשה לדחות את תשובת הממשלה.

דחיית התשובה לבג"ץ תביא להורדת הלהבות בקואליציה בסוגיית השבת, לאור המשבר הפוליטי שפרץ בשבוע האחרון סביב עבודות הרכבת בשבת. כך, גלגולה לינואר 2017 של סוגיית פתיחת בתי עסקים בשבת, תסייע לנתניהו להעביר בסוף דצמבר 2016 את תקציב המדינה ל–2017–2018.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית