הרשויות הבדואיות יקבלו 2.4 מיליארד שקל בתוך חמש שנים

התוכנית, שנכללה בהיחבא בהצעת תקציב המדינה, תבוא על חשבון ההשקעה הכוללת בחברה הערבית ■ ההערכה היא כי הדבר יעורר התנגדות עזה של הח"כים הערבים, וכן של השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

בצנעה, בלי לעורר תשומת לב מחשש להתנגדות של גורמי ימין, אישרה השבוע הממשלה תוכנית השקעה רחבת היקף בחברה הבדואית בדרום. לתוכנית שותפים משרדי האוצר והחקלאות, והוביל אותה שר החקלאות, אורי אריאל (הבית היהודי), האחראי כיום על הטיפול בבדואים בדרום. היקף התוכנית אמור להגיע לכ–2–2.4 מיליארד שקל בחמש שנים הקרובות.

לא רק גורמי ימין צפויים להיות מופתעים מכך. גם ערביי ישראל עלולים להתנגד, מכיוון שכמחצית מהסכום תבוא על חשבון ההשקעה הכוללת בחברה הערבית במסגרת התוכנית התקדימית להגדלת ההשקעה ברשויות הערביות.

תקצוב תוכנית החומש החדשה לקידום החברה הבדואית נכלל בהצעת תקציב המדינה ל–2017–2018. התוכנית הוצנעה בתוך התקציב, תוך שהיא מתפרשת על פני כמה תוכניות שונות. ראשית, נקבע בהצעת התקציב כי תוכנית החומש הקודמת לקידום הבדואים, שהסתיימה ב–2016, תוארך לחמש שנים נוספות. היקפה של תוכנית זו הוא כ–850 מיליון שקל בחמש שנים. נוספו גם כמה תוכניות חדשות להשקעה בבדואים, בסכום צנוע של עוד כ–90 מיליון שקל בתקציב הדו־שנתי. כמו כן נוספה ההחלטה העקרונית החשובה, שלפיה הבדואים ייכנסו לתוך התוכנית התקדימית לקידום האוכלוסייה הערבית לפי חלקם באוכלוסייה הזאת.

התוכנית התקדימית לקידום החברה הערבית, החלטה 922 של הממשלה, הסיטה לחברה הערבית תקציבים בסכום של 9.7 מיליארד שקל במשך חמש שנים הקרובות. מרבית הסכומים יהיו מעתה קבועים, מכיוון שהחלטת הממשלה בנוגע לערבים עסקה בשינויי הקצאה — כלומר, הגדלת השיעור מהתקציב של כל משרד ממשלתי המוקצה באופן קבוע ליישובים הערביים. מתוך 9.7 מיליארד שקל, כ–1.7 מיליארד שקל הם השקעה בתחומי הבינוי והתשתיות ביישוביים הערביים.

עד כה ההבנה במשרד לשוויון חברתי, של השרה גילה גמליאל, היתה כי החלטה 922 נוגעת אך ורק לחברה הערבית בלי היישובים הבדואיים בדרום. זאת, מכיוון שמצבם המדורדר של הבדואים בדרום מחייב התייחסות מיוחדת ותוכניות מיוחדות.

ההחלטה החדשה בתקציב 2017–2018 קובעת כי היישובים הבדואיים ייכללו בהחלטה 922, לפי חלקם היחסי באוכלוסיית המיעוטים — לא כולל ההשקעות בתחומי הבינויו והתשתיות, שאינן רלוונטיות ליישובים הבדואיים בגלל בעיות ייחודיות שקיימות בהם. לפיכך, ההערכה היא כי הבדואים צפויים לקבל 12%–15% מתוך סכום של 8–8.3 מיליארד שקל. כלומר, מדובר בהסטה של כ–1–1.2 מיליארד שקל מתוכנית 922 מהיישובים הערביים ליישובים הבדואיים. ההערכה היא שהדבר יעורר התנגדות עזה בקרב הח"כים הערבים, וכנראה גם התנגדות של השרה גמליאל — שתדרוש כי הכספים לבדואים יהיו תוספתיים, ולא על חשבון החלטה 922.

בסך הכל, ההשקעה בחברה הבדואית בחומש הקרוב תגיע לסכום מצטבר של כ–2–2.4 מיליארד שקל. משרד החקלאות, עם הרשות לקידום הבדואים שפועלת מתוכו, מתכננים לנצל את התקציב לשם ביצוע תוכנית חומש לחיזוק הרשויות הבדואיות. פרטי התוכנית נמצאים כרגע במשא ומתן בין משרד החקלאות ומשרד האוצר, אבל על פי דברים שאמר השר אריאל, ההערכה היא כי הסכום מיועד לפיתוח הרשויות הבדואיות באמצעות הכשרת אלפי מגרשים לבנייה, פרישת תשתיות, הקמת מבני ציבור, וכן הקמת מרכזי תעסוקה כדי שהרשויות הבדואיות יוכלו ליהנות מהכנסות של ארנונה עסקית.

ילדים בדואים במזבלה ליד אשליםצילום: אליהו הרשקוביץ
שר האוצר משה כחלון ושר החקלאות אורי אריאלצילום: אוליבייה פיטוסי
גילה גמליאלצילום: מרק ישראל סלם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה