"הציבור מתרגש מהקורנפלקס - 
בזמן ש-75% מהלולים נגועים בסלמונלה"

בכיר בשירותים הווטרינרים מנסה לקדם בשנים האחרונות תוכנית לניטור הסלמונלה, ללא הצלחה ■ מקור בענף: "משק ההטלה נחשל, לא־תחרותי, מרוויח כסף בכמויות - ואין לו אינטרס להשתפר" ■ מקור במשרד החקלאות: התוכנית לניטור הסלמונלה הועברה באחרונה לאישור משרד האוצר

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

פגרי עופות בני כמה ימים, ביצים מזוהמות, זבובים חגים ממעל, עכברים וחולדות בין הביצים ובתוך מזון התרנגולות, ומטילות שממשיכות להטיל ביצים בתוך הזוהמה - זו התמונה שנחשפה לפני כשבוע באחד הלולים באזור השרון. הביצים מהלול כבר הועמסו לתבניות בדרכן לשווקים, ואז הגיעו פקחי השירותים הווטרינריים של משרד החקלאות ועצרו את המשלוח.

משרד החקלאות לא יזם את הבדיקה: היא כמעט נכפתה עליו לאחר שצילומים מתוך הלול פורסמו בסרטון בפייסבוק. רק לאחר שהשירות הווטרינרי נחשף למצבו התברואתי המזעזע של הלול - הורו אנשיו על השמדה מיידית של 50 אלף העופות ושל כל הביצים שהיו בו, מחשש לבריאות הציבור.

"לא מדובר במקרה חריג - יש עוד עשרות לולים כאלה", אומר מקור בענף הלול. "הציבור מתרגש מסלמונלה בקורנפלקס, ולא מודע לכך שכ-75% מהביצים במשק נגועות בסלמונלה".לדבריו, תברואה ירודה היא מנת חלקם של לולים רבים במשק שמהם מגיעות ביצים לצרכנים. "יש לולים נקיים ומוקפדים כמו בית מרקחת, אבל הם המיעוט שבמיעוט".

משרד החקלאות לא מפרסם נתונים על מצב הסלמונלה, אבל בקרב וטרינרים נשמעות הערכות שלפיהן 75% מלולי המטילות נגועים בסלמונלה בדרגות שונות - מהם כ-3% בדרגות חומרה גבוהות שעלולות אף לגרום למוות.

לול עופות בצפון הארץצילום: תומר אפלבאום

"פרשת הסלמונלה מעלה שאלות קשות לגבי טיב הבקרה על המזון", אומר מקור בענף המזון. "איך הסלטים הוצאו לשוק לפני שהתקבלו תוצאות סופיות של הבדיקות שמעידות שהמוצר נקי? הרי המוצר לא נאסף בעקבות הרעלה, אלא בעקבות ממצאים אצל היצרן".

ואולם לדברי וטרינרים, משרד החקלאות אינו מבצע פיקוח אפקטיבי. המשרד מבצע בדיקות בעופות שמגיעים ממשחטות, ובאחת מהן אף נמצא כי 50% מהעופות נגועים בסלמונלה - אך עופות אלה נשלחים לשוק ואינם מושמדים. במשרדי החקלאות והבריאות מסתפקים באזהרות שלפיהן יש לרחוץ ידיים אחרי שנוגעים בביצה ובעוף, וכן בהוראות לבישול ביצים ועוף לדרגת עשייה מלאה.

מהדשן לטחינה

חיידק הסלמונלה נמצא, על פי רוב, במוצרים מן החי. במוצרים מן הצומח, כמו טחינה, הוא מתגלה במקרים שבהם מדשנים את הצמחים בדשן עופות נגוע. "משקי הטלה רבים בישראל נמצאים במצבי תברואה קיצוניים", אומר וטרינר בענף הלול. "אין כמעט פיקוח על ביצים למאכל - להבדיל מענפי הלול האחרים שנבדקים בצורה שגרתית. במשחטות יש תהליך בדיקה, ואמנם המצב לא טוב, אבל לפחות מפקחים. באירופי וארה"ב יש מערכת פיקוח וניטור שדואגת לבדיקה בקטריולוגית שוטפת של משקים שמהם מגיעות הביצים.

"לחלק מיצרני הביצים למאכל יש כוח פוליטי גדול. אין להם עניין בשינוי ולכן הם מייצרים מוצרים שמסכנים את בריאות הציבור ומוכרים אותם במחיר גבוה. כולם מדברים על יוניליוור, אבל זה לא מתקרב למצב ענף הביצים, שבו מדי יום מיוצר מוצר כה בסיסי בתנאים ירודים".

מקור נוסף המקורב למשרד החקלאות אומר כי "משק ההטלה נחשל, לא תחרותי, מרוויח כסף בכמויות ואין לו אינטרס להשקיע בשדרוג. ממילא כל ביצה תימכר - איכותית או לא". בשבועות האחרונים, לקראת אישור חוק ההסדרים, נעשה ניסיון להכניס לחוק גם רפורמות בחקלאות, אך ההידברות עם החקלאים לא הניבה תוצאות.

ואולם במשרד טוענים כי יש פיקוח ושליטה על הענף. "כל להקת רבייה של עופות חייבת להגיע ממדינה חופשית מסלמונלה. הלהקה נבדקת בישראל ויש פיקוח קפדני על הרבייה, הביצים, הפטם והמטילות", אומר המקור. "מרבית הפטם שאוכלים בישראל מיוצר במשחטות ובסטנדרט יצוא. יש היום תוכנית לשליטה וצמצום הסלמונלה, ובתוכנית הזו נרחיב את הבדיקות וניצור לחץ שיגיע גם למגדלים בענף".

הלולנים לחצו - והרפורמה נבלמה

בשנתיים וחצי האחרונות מנסה הרופא הווטרינר הראשי לבריאות העוף בשירותים הווטרינריים, ד"ר שמעון פרק, לקדם תוכנית לניטור סלמונלה ולפיקוח שוטף על לולים. פרק התריע בישיבות ההנהלה כי המצב לא טוב, וכי דרוש שינוי מיידי - אך תוכניתו לא קודמה. על פי מקורות שונים, לחץ שהפעילו הלולנים טירפד את מימושה, כמו גם בעיות תקציב.

לדברי וטרינר אחר, "יש שני זנים של סלמונלה שיכולים לחדור לביצה, ואחרים שיכולים להימצא על הקליפה והאריזה. ההערכה היא שב-3% של ביצים יש סלמונלה אלימה. היקף הסלמונלה, על זניה השונים, מגיע לעשרות אחוזים".

לאור התעוררות הדיון הציבורי נראה כי משרד החקלאות מנסה להחיות את תוכנית הניטור והפיקוח, והיא הועברה לאישור משרד האוצר. התוכנית כוללת איסוף שיטתי של דגימות של הפרשות מלולים ובדיקתן במעבדות מורשות. במקביל אוסר המשרד הקמת לולים חדשים שלא עומדים בתקינה מחמירה.

לדברי המקור ממשרד החקלאות, הלול המזוהם שנתגלה בשרון הוא "אחד מ-1,900 לולי מטילות. אי־אפשר לבדוק את כולם כל הזמן. האחריות היא על המגדל. יש לו הנחיות לאסוף עופות מתים, לדווח על תמותה ולשמור על היגיינה. בעקבות המקרה, העבירו השירותים הווטרינריים הנחיה להגביר אכיפה ולהחמיר ככל שניתן".

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה כי "השירותים הווטרינריים פועלים לשמירה על בריאות הציבור ומבצעים בדיקות לניטור סלמונלה על פי פרוטוקול ניהול סיכונים. בנוסף לתוכנית השליטה הקיימת למניעת סלמונלה במשקי רבייה ומדגרות, גובשה תוכנית שליטה בסלמונלה בביצים, בשר ועוף, שתצא לפועל בקרוב. משרד החקלאות אוסר על הקמת לולים חדשים שאינם עומדים בדרישות השירותים הווטרינריים ובדרישות מחמירות של רווחת בעלי חיים ותברואה, ומתנה הכנסת עופות ללולים קיימים בעמידה בדרישות כגון שמירת הביצים בקירור ומניעת מזהמים בלולים. במקביל המשרד מוביל מהלך למעבר ללולים חדשים על פי תקנים מתקדמים.

"בנוגע לטענה בדבר הלול בהוד השרון - השירותים הווטרינריים עורכים ביקורות סדורות בלולים על פי ניהול סיכונים. השירותים הווטרינריים הוציאו צו השמדה לכל הביצים וניתן איסור על שיווק הביצים מהלול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה