בדרך לעוד לשכות מיותרות: כמה עולים לנו סגני השרים?

בכנסת נמתחה ביקורת על ריבוי סגני השרים בממשלה, שלחלקם אין סמכויות ביצוע נרחבות והם עוסקים בעיקר בהשבה על שאילתות והצעות לסדר היום

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מייקל אורן
מייקל אורןצילום: אי–פי
צבי זרחיה
צבי זרחיה

אחרי סבב התיקים הגדול בתחילת השבוע, הממשלה ממשיכה להתרחב: ח"כ מייקל אורן (כולנו) ימונה לסגן שר במשרד ראש הממשלה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר האוצר, משה כחלון, הסכימו על כך שלשום בלילה.

כיום מכהנים שמונה סגני שרים בממשלה, ועלות הלשכה של כל אחד מהם היא כ–1.5 מיליון שקל בשנה. עם אורן יגיע מספר סגני השרים לתשעה, ועלותם הכוללת לקופת המדינה תהיה כ–13.5 מיליון שקל בשנה.

אורן מונה על ידי נתניהו לשגריר ישראל בארה"ב, וכיהן בתפקיד ב–2009–2013. כסגן שר במשרד ראש הממשלה, הוא יעסוק כנראה בתחום ההסברה. מקורות בכנסת תהו האם נתניהו אכן יעניק לו סמכויות מעשיות בתחום זה, שאותו הוא נוהג לנהל באופן אישי וצמוד.

בכנסת הובעה ביקורת על ריבוי סגני השרים בממשלה, כשלחלקם אין סמכויות ביצוע נרחבות, והם עוסקים בעיקר בהשבה על שאילתות והצעות לסדר היום. הגדרות התפקיד המעורפלות של סגני השרים מעוררות סימני שאלה לגבי נחיצות התפקידים שלהם, שנוצרו בדרך כלל בעקבות דילים פוליטיים בין 
המפלגות בקואליציה.

גם מערכת היחסים בין סגני השרים לשרים משפיעה על רמת הביצוע שלהם. חלק מהשרים מעדיפים "לייבש" את סגניהם, ולא לתת להם סמכויות רבות.

שלושה תפקידים בשנה ושלושה חודשים

סגן השר משולם נהרי (ש"ס) מונה לפני כשנה לסגנו של חיים כץ כשר הרווחה, התלונן כי לא קיבל סמכויות ביצוע נרחבות, ולאחר כחצי שנה עבר לכהן כסגן שר במשרדי הפנים, ופיתוח הפריפריה, הנגב והגליל תחת ראש מפלגתו, אריה דרעי, המשמש שר במשרדים אלה.

סגן השר ירון מזוז (ליכוד) שבר שיא כשמאז הקמת הממשלה לפני שנה ושלושה חודשים החליף שלושה תפקידים של סגן שר: במאי 2015 מונה לסגן שר הפנים למשך שבעה חודשים, עד ינואר 2016. אח"כ עבר לכהן במשך שישה חודשים וחצי כסגן שר במשרד ראש הממשלה. אתמול מונה לסגנו של זאב אלקין, השר החדש להגנת הסביבה.

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי (ליכוד) מכהנת תחת ראש הממשלה בנימין נתניהו — שהוא בעצם "בעל הבית" 
במשרד החוץ.

סגן שר הביטחון אלי בן דהן (הבית היהודי) מכהן תחת שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו). בן דהן, הנוהג להשיב על שאילתות, הצעות לסדר וחוקים בכנסת, מופקד בין השאר על פרויקט תשתיות בשטחים כמו תאורה בכבישים, ביוב, מים וכן על פרויקט סיוע לחיילי מילואים. בן דהן כיהן קודם לכן תחת משה יעלון כשר ביטחון, והיחסים ביניהם לא היו קרובים.

סגן שר החינוך מאיר פרוש (יהדות התורה) מופקד בין השאר על החינוך החרדי והשבה על שאילתות והצעות לסדר.

סגן השר לשיתוף פעולה אזורי ח"כ איוב קרא (ליכוד) טוען כי נתניהו הבטיח כבר עם הקמת הממשלה במאי 2015 למנותו לשר, ברגע שיתפנה המקום הראשון. למרות זאת, קרא לא מונה לשר, למרות התפטרותו בסוף 2015 של השר דאז דני דנון בשל מינויו לשגריר ישראל באו"ם. קרא הוסיף וטען שיש למנותו לאחר שבליכוד התפנו שתי משרות שרים בעקבות התפטרותם של השרים סילבן שלום ומשה יעלון. באחרונה מונה צחי הנגבי כשר במשרד ראש הממשלה, ולדבריו של קרא לליכוד יש שני מקומות פנויים של שרים בממשלה.

סגן שר האוצר יצחק כהן (ש"ס) אחראי על תחום משמעותי, ומופקד על רשות המסים ואגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, ופועל בשיתוף פעולה הדוק עם השר הממונה עליו, משה כחלון (כולנו).

סגן שר הבינוי ז'קי לוי (ליכוד) מוביל את פרויקט שיקום השכונות ומטפל גם בנושא הדיור הציבורי, ופועל בשיתוף פעולה השר יואב גלנט (כולנו).

ממשלה של 30 שרים וסגני שרים

סגן שר משתכר כ–39.5 אלף שקל בחודש ברוטו — כ–1,000 שקל פחות משכר חבר כנסת — 40.5 אלף שקל בחודש. הסיבה לכך היא ששכרם של סגני השרים צמוד למדד, שירד בשנים האחרונות. לעומתם, שכרם של חברי הכנסת צמוד לשכר הממוצע במשק, שעלה בעשורים האחרונים יותר מעליית המדד.

סגן שר זכאי לרכב שרד מהמדינה מסוג מזדה 6, ובקרוב יקבלו סקודה סופארב. כמו כן סגן שר יכול להעסיק שמונה עובדים, ובהם שלושה עוזרים ויועצים, בשכר כולל של 38.4 אלף שקל בחודש. בנוסף, הוא יכול להעסיק עוד מנהל לשכה, שלוש מזכירות ונהג. מספר העוזרים והיועצים של השרים וסגני השרים נקבע מעת לעת על ידי נציבות שירות המדינה והממונה על התקציבים.

לאחר מינויו של אורן תמנה הממשלה 21 שרים (כולל ראש הממשלה) ותשעה סגני שרים. בסוף 2016 צפויה הממשלה להתרחב בשר נוסף, כששר האוצר והכלכלה משה כחלון יעביר את תיק הכלכלה לנציג מפלגתו, ככל הנראה ח"כ אלי כהן.

עם זאת, בכנסת הועלתה אפשרות שסגן השר לשיתוף פעולה אזורי, איוב קרא, ימונה כעת לשר בלי תיק במשרד ראש הממשלה, כך שהעלות תישאר זהה פחות או יותר. במקרה כזה, תמנה הממשלה 22 שרים ושמונה סגני שרים. במקביל, הועלתה הצעה למנות את השר בלי תיק צחי הנגבי (ליכוד) לשר לשיתוף פעולה אזורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות