לראשונה בישראל: יוטל מס על פיצויי פיטורים

החוק שיוזם האצר יקבע: הפיצויים שייכים לעובד גם במקרה של התפטרות ■ 
באוצר מרגיעים: הפיצויים שנצברו עד היום ימשיכו להיות פטורים ממס

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אישה מתעסקת עם ניירת וביורוקרטיה
אילוסטרציהצילום: ללא קרדיט
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

משרד האוצר מתערב במבנה של פיצויי הפיטורים בחיסכון הפנסיוני. חוק ההסדרים הקרוב כולל שני שינויים ניכרים בתחום של פיצויי פיטורים: הפיכת סכום הפיצויים לכזה השייך לעובד בכל מקרה, גם במקרה של התפטרות - כלומר הפיכת סעיף 14 לחוק פיצויי הפיטורים לסעיף חובה - וכן הטלת תקרה לפטור ממס על פיצויי פיטורים. סעיף 14 הוא חובה רק עד השכר הממוצע במשק ומעתה הוא יחול על כל שכר שהוא

כיום פיצויי הפיטורים פטורים ממס בכל סכום שהוא. זהו הרכיב היחיד בחיסכון הפנסיוני שעדיין פטור ממס ללא הגבלה. כחלק מחוק ההסדרים, בחר משרד האוצר לשנות את החריג הזה, ולהטיל גם על רכיב פיצויי הפיטורים תקרה פטורה ממס. התקרה שנקבעה היא שלוש פעמים השכר הממוצע במשק - כ-30 אלף שקל בחודש. כך, כל מי ששכרו עולה על סכום זה, רכיב פיצויי הפיטורים שלו יהיה חייב במס שולי. כיום פיצויי הפיטורים חייבים במס בעת המשיכה בסכום של מעל 12 אלף שקל ומעתה המיסוי יהיה בעת ההפקדה של כל סכום שהוא (כל עוד סך הפיצויים החודשי הוא מעל 30 אלף שקל).

באוצר מרגיעים כי מדובר רק בהטלת מס מפה ואילך, כלומר פיצויי הפיטורים שנצברו עד היום ימשיכו להיות פטורים ממס, וכי מאחר שמדובר בתקרת שכר גבוהה, סכום המס שיצטבר יהיה נמוך. כך, מי ששכרו הוא כ-30 אלף שקל יידרש לשלם מס של 29 שקל בחודש. בשכר של 32 אלף שקל המס יהיה 93 שקל בחודש.

מדובר בתקרת הפטור ממס הגבוהה ביותר בחיסכון הפנסיוני - תקרת הפטור על ההפקדות הרגילות לחיסכון הפנסיוני (תגמולי המעסיק) היא עד 2.5 פעמים השכר הממוצע.

לצד קביעה של תקרת פטור ממס לפיצויי הפיטורים, מתערב האוצר גם במעמד המשפטי של הפיצויים. בעשור האחרון נעשה כבר שינוי ניכר במעמד של פיצויי הפיטורים עם חקיקת סעיף 14 לחוק. עד לחקיקת סעיף 14, פיצויי הפיטורים היו שייכים למעסיק, כך שהוא לא היה חייב לשלם אותם לעובד במקרה של התפטרות העובד - מה שהביא לגריעה של כ-40% מהיקף החיסכון הפנסיוני לעובדים מתפטרים. מנגד, הפיצויים שולמו בהתאם לשכר האחרון של העובד, דבר שגרר התחייבויות גבוהות למעסיקים, שמצאו עצמם משלמים עשרות משכורות אחרונות לעובדים שפוטרו (היו מעסיקים ששילמו מרצונם הטוב גם במקרה של התפטרות העובד).

סעיף 14 שינה את כללי פיצויי הפיטורים לטובת שני הצדדים. הסעיף קבע כי הפיצויים שייכים לעובד בכל מקרה, בין אם פוטר או התפטר, אבל הפיצויים היו רק הסכום שהופקד בפועל - לפי השכר שנצבר לאורך חיי העבודה, ולא לפי השכר האחרון. הפעלת הסעיף נותרה לבחירת המעסיקים והעובדים, בהתאם להסכם בינהם.

מאז נחקק סעיף 14 הוא נהפך לסעיף הנפוץ בעולם פיצויי הפיטורים, בעיקר משום שהוא העניק ודאות גם למעסיק וגם לעובד. לפי ההערכות, כ-95% מהסכמי הפיצויים במשק כיום הם לפי סעיף 14. עם זאת, כ-5% נותרו מחוץ לסעיף 14, בחלק מהמקרים נותר ההסדר הישן, ובחלק מהמקרים הוסיפו המעסיקים סייג שבמקרים מסוימים איפשר להם לא לשלם פיצויי פיטורים לעובד מתפטר (למשל, מי שמתפטר במהלך שלוש שנות העבודה הראשונות שלו).

כדי למנוע אי־בהירויות נוספות, חוק ההסדרים קובע כי מעתה סעיף 14 יהיה הסעיף המחייב. לפי המוצע, זאת כבר לא תהיה בחירה של המעסיקים והעובדים, אלא סעיף חובה, שלא ניתן לסייג אותו.

לגבי אותם 5% מהחוזים שסעיף 14 עדיין לא חל עליהם כיום, חוק ההסדרים קובע כמה כללי מעבר רטרואקטיביים. ראשית, התשלום לפי השכר האחרון ימשיך להתקיים עד אישור חוק ההסדרים, אבל לא מהאישור והלאה. משמע, הפיצוי יתחלק לפי שתי תקופות. כך למשל, מי שצבר 20 שנות ותק עד היום, וממשיך לעבוד עוד כעשר שנים - פיצויי הפיטורים שלו יחושבו לפי 20 משכורות של שכרו האחרון כיום, ועוד עשר משכורות לפי סעיף 14.

שנית, בנוגע לזכות של מעסיקים לא לשלם פיצויים לעובד מתפטר, נקבע כי אם חלפו שנתיים מיום ההתפטרות והמעסיק עדיין לא משך את כספי הפיצויים, הרי שהכספים יעברו כבר לבעלות העובד. בנוגע למי שעדיין עובדים, אם הם יתפטרו במהלך השנה הראשונה שלאחר חקיקת החוק, תישמר למעסיק עדיין הזכות לא לשלם להם פיצויים. בחלוף שנה, סעיף 14 ייכנס לתוקף והכספים יעברו לבעלות העובד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"