מבקר המדינה לכחלון: הצג את העבודה הכלכלית לגבי הפחתת המכס על מחירי הדגים

הפנייה נעשתה בעקבות פנייתו של ח"כ איתן ברושי למבקר המדינה בבקשה לבדוק את הנושא ■ שפירא ביקש מכחלון התייחסות לטענות שהועלו בישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה משבוע שעבר, לצורך בדיקה ראשונית

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

מבקר המדינה, יוסף שפירא, פנה אתמול לשר האוצר, משה כחלון וביקש ממנו את העבודה הכלכלית שנעשתה במשרדו המצדיקה את כוונתו להמשיך בהפחתת המכס על דגים לבחינה ראשונית של הסוגיה.

הפנייה נעשתה בעקבות פנייתו של ח"כ איתן ברושי למבקר המדינה בבקשה "להטיל את כל כובד משקלו" על מנת לעצור את המשך הפחתת המכסים על יבוא הדגים ולאפשר לימוד והבנה של תוצאות היבוא עד כה, ולתקן את הליקויים במידה שהיו כאלו.

שר האוצר משה כחלון בביקור בשוק מחנה יהודה

שפירא ביקש מכחלון התייחסות לטענות שהועלו בישיבת הוועדה לענייני ביקורת המדינה משבוע שעבר, לצורך בדיקה ראשונית של הנושא. במכתבו כותב המבקר כי הוא מבקש לקבל בהקדם את עמדתו של אגף תקציבים לגבי התרומה של הפחתת המכסים במסגרת מכסות היבוא, לגבי כל קבוצת מוצרים ולגבי הצעדים שבכוונתכם לנקוט בזמן הקרוב.

בנוסף, מבקש המבקר במכתבו לקבל את העבודה הכלכלית שנעשתה טרם ההחלטה על הפחתת המכסים לקראת חג הפסח במסגרת מכסות היבוא, וחומרים ובדיקות כלכליות נוספים בעניין זה בהקדם האפשרי.

עם זאת, המבקר לא ביקש נתונים המצביעים לכאורה על מידע מוקדם שהועבר לחלק מרשתות השיווק על הכוונה להוריד מכסים, כפי שטוענים ברושי וחלק מבכירי החקלאים.

לפני שבוע פנה ח"כ ברושי למבקר, וביקש ממנו לבדוק ולבחון את המהלכים שקדמו לקבלת ההחלטה על יבוא מוצרי מזון לתקופת חג הפסח, ולבחון את הטענות בדבר התנהלות לא תקינה בכל הקשור ליבוא.

ברושי ציין כי על פי הידוע לו, בכוונת שר האוצר לפעול תוך ימים ספורים להסרת מכסים על ייבוא דגים ולאפשר ייבוא ללא הגבלה של דגים לישראל. זאת ללא תיאום והסכמה עם ראשי הענף והתאחדות חקלאי ישראל. "הורדת יוקר המחייה הוא דבר חשוב אך לא במחיר של הרס החקלאות ופגיעה באזורי התיישבות חיוניים", כתב ברושי. בנוסף, ביקש את התערבותו של המבקר על מנת לעצור את המשך המהלך של הורדת המכסים על יבוא הדגים.

הפנייה נעשתה בהמשך לדיון המיוחד שהתקיים בוועדה לענייני ביקורת המדינה, אותו הוביל ברושי, בנושא בחינת התוצאות של פתיחת והורדת המכסים על המוצרים החקלאיים בחג הפסח, בו הוצגו ממצאי הדו"ח אשר מצביעים על תועלת שולית של המהלך לטובת הצרכן, לעומת הרווח של היבואנים והכסף שעלה למדינה. על פי ממצאי הדו"ח המיוחד שהכינו במרכז המידע והמחקר של הכנסת, עלה כי החלק הארי של הירידה במחירי בדג האמנון הקפוא נותבה ליבואנים ולקמעונאים. כך גם בצ'יפס הקפוא. 80% מירידת מחירי הצ'יפס עברה למקטע השיווק.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "נשתף פעולה עם מבקר המדינה כפי שאנחנו עושים תמיד"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים