למה אישן הלילה בשדרות רוטשילד

בישראל אנו לא יודעים את היקף הנכסים של המנהיגים שלנו. אנו לא יודעים באילו מניות הם מושקעים. למעשה אנו לא יודעים דבר על האינטרסים הכלכליים של מתווי המציאות שלנו. זה מטורף

תומר אביטל
תומר אביטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאהל המחאה בקיץ 2011 בשדרות רוטשילד (מימין),
מאהל המחאה בקיץ 2011 בשדרות רוטשילד (מימין),צילום: דניאל בר און
תומר אביטל
תומר אביטל

הלילה אישן בשדרות רוטשילד כמחאה על תפקוד הממשלה בענף הדיור. שמעתי ביומיים האחרונים, מאז שפירסמתי זאת, אלף רעיונות אחרים איך להוזיל את הדיור. חלק חושב שאני, משום מה, מחפש צדקה.

אבל המחאה שלי, התביעה שלי, החלטתי לפחות לעכשיו, אחת ובודדה: שקיפות בהצהרות הון הפוליטיקאים. חברי כנסת וראשי ערים. זהו.

מה הקשר למחירי הדיור?

בישראל אנו לא יודעים את היקף הנכסים של המנהיגים שלנו. אנו לא יודעים באילו מניות הם מושקעים. למעשה אנו לא יודעים דבר על האינטרסים הכלכליים של מתווי המציאות שלנו. זה מטורף.

הפוליטיקאים החדשים מיש עתיד וכולנו? התגייסו לפורר את ההצעות האלו אף שעוגנו מזמן ברחבי העולם.

וזה לא במקרה. מזה 6 שנים אני צופה בכנסת מתקוטטת על אלפי דברים אך תמיד כשמגיעה לשולחן הצעה לחשוף את הון הפוליטיקאים, רובם מתייצבים באחדות מרשימה להשמידה. אלו אפילו לא הצעות לחשיפת העו"ש. לא. הן מאוזנות - חשיפה של ההפרש בהון לפני הקדנציה ואחריה למשל. או פרסום אך ורק שמות המניות שמחזיקים חברי ועדת הכספים. אחרת הציעה שבסך הכל ועדה בראשות שופט תבחן את הצהרות ההון בדיסקרטיות. גם היא נפלה.

מאהל המחאה בשדרות רוטשילד ב-2011צילום: ניר כפרי

ותבינו, אין לי בעיה עם 1,000 דירות. ממש לא. אי פעם כתבתי ביקורת נגד בנט או מרגלית? התשובה היא לא. יש לי בעיה עם ח"כים שמחזיקים בסתר נכסים מרובים ואז פועלים נגד הציבור בניגוד עניינים משווע ויסודי.

חשוב להדגיש, זה לא נובע מרשע. ההפך. זה אנושי. הרי גם ח"כים לא יפעלו נגד עצמם, בייחוד כשאיש לא יידע את האינטרסים שלהם. וכמעט בכל חקירה שערכנו בשנתיים האחרונות בנוגע לח"כים שמסרבים לחשוף הונם - גילינו שהם משכירים דירות מהצד ובמקביל מפילים הצעות שביקשו להוזיל את הדיור או להסדיר את שוק השכירות. כל פעם שנחשף ח"כ שמשקיע במניות - הסתבר שהן קשורות למונופולים שהכנסת עוזרת לשמר.

והנה הקטע המרתיח ביותר: איך הח"כים מפילים את חוקי השקיפות? בטענה שזו "פלישה לפרטיות".

זה מה ששולח אותי להשכיר את דירתי במהלך הזוי ב-Airbnb. לחסוך מהשכירות המפלצתית זה הבונוס. אבל הרעיון הוא להראות את התוצרים של המצב ההזוי הזה.

מי שרוצה לקבוע איך המציאות שלנו תיראה - חייב לוותר על חלק מהפרטיות שלו. נקודה. ובמדינה שבה בלתי אפשרי לקנות דירה - מספר הדירות שלכם זה ממש לא "חדירה לפרטיות". ראו את החשיפה בתחקיר "הארץ" על נכסי מריים פיירברג. לדעתכם ראשת עיריה שכזו משרתת בעיקר את הציבור בהחלטותיה?

זהו. מטרה אחת. ומה יקרה כשהאינטרסים יהיו שקופים? המנהיגים ייזהרו מנקיטת פעולות עבור אינטרסים צרים. אנו נרוויח מזה יותר מ-1,000 רפורמות. ועוד לא התחלתי לדבר על כמה שזה יסייע למאבק בשחיתות. רק תחשבו כמה הפואדים והפאינות ייאלצו להסתבך יותר כדי להסתיר כספים.

זה תלוי רק בנו. חיכינו מספיק שהישועה תגיע מהכנסת. היא לא תגיע. לא משנה מה ייחשף בתקשורת, ומה המשטרה תפרסם או תרמוז. זה תלוי רק בנו. אז אם שיכנעתי אתכם - בואו לתמוך במטרה הזאת. אם לא - עדיין בואו וספרו לי מה חשוב לכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"