כחלון הכריע: ענקיות ההיי-טק ישלמו רק 6% מס

הקלות המס יינתנו לחברות היי־טק גדולות ובינוניות, שמוקד פעילות המו"פ שלהן בישראל ■ באוצר מעריכים כי מעבר של חברות לישראל יכניס לקופת המדינה מאות מיליוני שקלים בשנה

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

שר האוצר, משה כחלון, אימץ הצעה לקביעת שיעורי מס מופחתים לחברות היי־טק גדולות ובינוניות. לפי התוכנית, חברות היי־טק שהכנסותיהן השנתיות גבוהות מ–10 מיליארד שקל ישלמו מס חברות של 6% בלבד, ומס של 4% בלבד על חלוקת דיווידנדים.

צוות שמינה כחלון, ושהמלצותיו אומצו על ידי השר ואמורות להיכלל בטיוטת חוק ההסדרים החדש ל–2017–2018, מציע להעניק הקלות מס מרחיקות לכת לחברות היי־טק שכבר פועלות בישראל, וגם לאלה שיסכימו להעתיק את פעילותן לישראל.

שר האוצר משה כחלוןצילום: עופר וקנין

לפני שבועות אחדים נחשפו ב-TheMarker שורת הקלות נוספת שמקדם כחלון בענף ובהן הוא בא לקראת הסטארט-אפים הצומחים ומקדם הקלות משמעותיות (ובעיקר הבהרה של הרגולציה) בתחום של מיזוגים. הצעדים החדשים שלו בתעשיית ההיי-טק פונים לחברות הרב לאומיות ומציעים להן תנאים אטרקטיביים לתחרות מול מקומות כמו אירלנד.

לפי הצעות הצוות, חברות שסך ההכנסות שלהן בשנה נמוך מ–10 מיליארד שקל - וגבוה מסכום מסוים, שעדיין לא נקבע - ישלמו מס חברות של 12%, ומס של 4% על הדיווידנדים.

מדובר בהטבות מופלגות, היות שהמס המוטל כיום על חברות אלה בישראל הוא 25% (בפועל 16% במרכז הארץ). כמו כן, כחלון מתכנן להפחית מעט את שיעור מס החברות הכללי ב–2017 בכ-2%.

ישראל נחשבת מרכז היי־טק בקנה מידה עולמי, הודות לכוח האדם המקצועי המיומן שלה. מקורו של 12% מהתמ"ג הישראלי בהיי־טק, וכך גם 40% מהיצוא. ישראל מעוניינת לשמור על הנתונים האלה ואף להרחיבם, ולכן מעוניינת למשוך חברות רב־לאומיות שמסוגלות לנייד את פעילותן או את רווחיהן למדינות עם שיעורי מס נמוכים, כמו אירלנד.

צילום: TheMarker

כחלון מינה לפני כמה חודשים צוות מיוחד לגיבוש מדיניות מסים מקלה בתחום ההיי־טק. בראש הצוות עמד מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, וחבריו היו מנהל רשות המסים משה אשר, שירה גרינברג מאגף התקציבים במשרד האוצר, מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, והמדען הראשי במשרד הכלכלה אבי חסון. הצוות בדק את שיעורי המס במדינות המפותחות לצד התפתחויות בתחום המיסוי. באחרונה הגישה הוועדה את מסקנותיה לשר האוצר, והוא אישר אותן.

בין הקריטריונים לקבלת ההטבות יהיו שיעור ההשקעה של החברות במחקר ופיתוח (מו"פ), ושיעור העובדים במו"פ.

במקום מקלטי מס - חברות יעברו לישראל

ב–OECD שוררת בשנים האחרונות הסכמה כי יש להילחם בנחישות בתופעת מקלטי המס. במסגרת הפרויקט הבינלאומי למאבק בהעברת רווחים למקלטי מס (BEPS), מנסה הארגון להילחם בחברות טכנולוגיה מובילות הנרשמות במקומות המשמשים כמקלטי מס, למשל באיי התעלה, איי קיימן ואיי הבתולה - כדי להתחמק מתשלום מסים בארצות המוצא. ההערכה בישראל היא כי מאמצי OECD יישאו פרי, ובמקרה כזה, היא מעוניינת לחזק את מעמדה כמרכז עולמי לחברות היי־טק גדולות שעדיין לא פעילות בישראל, וגם כדי להמשיך ולהיות אטרקטיבית עבור חברות היי־טק זרות שפועלות בישראל.

בחוק ההסדרים החדש יוצע כי החברות שיעבירו את מוקד פעילותן לישראל וירשמו בה את הקניין הרוחני שהן פיתחו כאן, וכן החברות שכבר פועלות בישראל - ייהנו מהקלות מס נדיבות. לפי בדיקת הצוות, במדינות המפותחות באירופה, המס "עד הבית" - מס החברות והדיווידנד - הוא 8%–10%. באירלנד למשל, סך מס החברות והמס על דיווידנד הוא 6% בלבד. הוועדה שפעלה בצוות האוצר הניח כי החברות הרב־לאומיות יעדיפו לפעול באזור המרכז. לפיכך, ההטבות החדשות אינן כוללות תמריץ לפעילות מהפריפריה.

באוצר אומרים כי אובדן הכנסות המס מחברות ההיי־טק הרב־לאומיות הגדולות הפועלות בישראל יגיע לכ–200 מיליון שקל בשנה. עם זאת, ההערכה היא כי תוספת ההכנסות לקופת המדינה ממשיכת החברות לישראל תגיע למאות מיליוני שקלים בשנה, והיא תגדל עם השנים, לצד השלכות חיוביות רבות שיהיו לכניסת חברות אלה לישראל בתחומי היצוא, התעסוקה והפריון.

עד להגשת הצעת החוק במסגרת חוק ההסדרים, נותר לאגף התקציבים באוצר פחות מחודש. הניסוח הסופי, ובו ההגדרה המפורשת של חברת היי־טק הזכאית להטבות המס, הוא נושא רגיש, ויופעלו בגינו לחצים. בין החברות הגדולות שייהנו מהמסים המופחתים - טבע ואינטל, שחלקן נהנות כבר כיום מהקלות דומות ואף גדולות מכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים