למרות החשדנות: תוכנית הענק לפיתוח היישובים הערביים מתקדמת כמתוכנן

תוכנית החומש כוללת 9.5 מיליארד שקל, שמהם כ-2 מיליארד שקל מתוקצבים על ידי משרדי הממשלה כבר ב-2016 ■ ההשקעה כוללת מענקים חד־פעמיים של משרד הפנים, וכן השקעה בתחבורה ציבורית, כבישים, תשתיות מים וביוב, חינוך ועידוד תעסוקה

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אום אל פחם. התוכנית משנה את אופן ההקצאה בבסיס התקציב של משרדי הממשלה
אום אל פחם. התוכנית משנה את אופן ההקצאה בבסיס התקציב של משרדי הממשלהצילום: רמי שלוש
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

בניגוד לחששות המוקדמים ולחשדנות הרבה, תוכנית הענק לקידום האזרחים הערבים בישראל קורמת עור וגידים. באורח יוצא דופן מסר ביום חמישי 
אגף התקציבים באוצר, עם הרשות לפיתוח כלכלי של המיעוטים במשרד לשוויון כלכלי, דיווח על התקדמות החצי שנתית של התוכנית.

הדיווח הוא שקיפות תקציבית חריגה של אגף התקציבים, בראשות אמיר לוי, שנועדה להרגיע את החששות ולהוכיח את רצינות הכוונות של הממשלה בנוגע לתוכנית. הנתונים נמסרו ליו"ר סיעת הרשימה המשותפת בכנסת, ח"כ איימן עודה, והם מלמדים כי חלק ניכר מההחלטות בתוכנית כבר נמצאות בתהליכי ביצוע.

מדובר בתוכנית חומש בסך 9.5 מיליארד שקל, שמהם 2 מיליארד שקל אמורים להיות מתוקצבים כבר ב-2016, וככל הנראה חלק ניכר מהסכום אכן יצא השנה. בתקשורת נהוג לכנות את התוכנית "תוכנית 15 מיליארד השקלים", אבל סכום זה כולל את תקציב החינוך הדיפרנציאלי לבתי הספר הערביים - תוכנית שעליה הוחלט שנה קודם לכן, ואינה קשורה לתוכנית הגדולה.

תוכנית החומש היא תקדימית בשני מובנים. ראשית, זוהי ההשקעה התקציבית הגדולה אי פעם בחברה הערבית. שנית, ברוב המקרים אין מדובר בהקצאת תקציבים חד־פעמיים, אלא בשינוי כללי ההקצאה בבסיס תקציבי המשרדים, כך שמעתה יועברו לחברה הערבית 
באופן שוטף.

ההערכה היתה כי יידרש זמן עד שהתוכנית תיכנס לשלב הביצוע - בשל הצורך לשנות את כללי ההקצאה של משרדי הממשלה - והדבר עורר חשדנות רבה בחברה הערבית. לכן דרש עודה לקבל דיווח על התקדמות התוכנית, ומהדיווח עולה כי ההתקדמות מהירה מהצפוי.

45% מההשקעה בכבישים עירוניים

משרד הפנים הקצה כבר 200 מיליון שקל כמענק חד־פעמי מיוחד לרשויות המקומיות הערביות ב-2016. 200 מיליון שקל נוספים למענקי פיתוח ייעודיים לרשויות הערביות סוכמו כבר עם ראשי הרשויות, ובשבועות הקרובים ייצא קול קורא להקצאת הכסף. בנוסף, הוקצו כבר 50 מיליון שקל למענקי פיתוח מיוחדים לרשויות מצטיינות.

ח"כ איימן עודה. דואג לשוויון זכויותצילום: דודו בכר

התקדמות רבה נרשמה גם בעבודת משרד התחבורה, שבו שונו כללי ההקצאה הקבועים - 40% מהסובסידיה לתחבורה ציבורית עוברים מעתה לרשויות ערביות, ו-100 מיליון שקל הועברו כבר השנה. בנוסף, 45% מההשקעה בתשתיות בכבישים עירוניים מוקצים לרשויות ערביות, ו-220 מיליון שקל מוקצבים כבר ב-2016. 100 מיליון שקל נוספים תוקצבו כבר להשקעה בתשתית הכבישים הבינעירוניים.

במשרד הכלכלה החלה כבר הקצאה של כ-90 מיליון שקל ב-2016 לפיתוח אזורי תעסוקה ביישובים ערביים, בנוסף ל-50 מיליון השקלים שכבר הוקצו לבניית מרכזי הכוון תעסוקתיים. כמו כן, המשרד שינה את כללי ההקצאה, כך שההקצאה לבניית משפחתונים ומעונות יום ברשויות הערביות מגיעה ל-25% מהסעיף הכולל.

משרד החינוך תיקצב כבר 40 מיליון שקל לשיפור איכות ההוראה בבתי הספר הערביים. בנוסף, שונו כללי ההקצאה של החינוך הבלתי פורמלי, כך שהחברה הערבית צפויה לקבל תקציבים לפי חלקה באוכלוסייה - הסכום צפוי להגיע ל-130 מיליון שקל, אך לא ידוע בכמה מסתכמת ההקצאה בפועל השנה.

יישום כמעט מלא נרשם בהקצאת הכספים לקידום הסטודנטים הערבים - 54 מיליון שקל להרחבת הנגישות לתואר ראשון וכ–20 מיליון שקל למלגות. כל הסכומים הללו נוצלו באופן מלא.

גם בתקציבי המים והביוב הניצול של כספי התוכנית כבר כמעט מלא. הקצאה של 150 מיליון שקל לפיתוח תשתיות מים וביוב ברשויות הערביות הועברה על ידי משרד התשתיות הלאומיות, וחלקן של הרשויות הערביות בתקציב הוא 50%. בנוסף, נקבעו כללים להצטרפות הרשויות הערביות לתאגידי מים אזוריים, וההצטרפות מותנית עתה בבקשות של הרשויות עצמן.

גם התוכנית להגברת האכיפה המשטרתית נמצאת בהליכי ביצוע מתקדמים, ו-100 מיליון שקל כבר הוקצו לכך. משרד התרבות והספורט הקצה גם הוא תקציב מיוחד של 37 מיליון שקל לשיפוץ מתקני ספורט ברשויות הערביות.

איימן סייף. רוב התקציב מוקצהצילום: תומר נויברג

מחלוקת על תקצוב אזורי התעסוקה

לצד ההישגים המבורכים ביישום התוכנית, במהלך הישיבה שבה נמסרו הפרטים לעודה ולראשי רשויות ערביות התעוררו כמה מחלוקות תקציביות עם משרדי הממשלה. הגדולה שבהן נוגעת לתקצוב של משרד השיכון בסך 200 מיליון שקל לבניית מוסדות ציבור. הכסף עדיין לא תוקצב בשל מחלוקות בין משרדי השיכון והאוצר לראשי הרשויות בשאלה היכן יוצאו הכספים.

ראשי הרשויות דורשים בנייה של מוסדות במרכזי היישובים, שבהם הבנייה צפופה במיוחד וכמעט שאין קרקע זמינה, ואילו האוצר דורש כי מבני הציבור יוקמו כחלק מההרחבות המתוכננות של היישובים הערביים - שם יש הרבה יותר קרקע זמינה. ראשי הרשויות טוענים כי בכך תישמר האפליה שבה כמעט אין מבני ציבור בתוך מרכזי היישובים הערביים.

מחלוקת נוספת נוגעת להקצאת כ-90 מיליון שקל לבניית אזורי תעסוקה. החלטת הממשלה היתה לתוספות של כספים והקצאת 42% מכספי בניית אזורי הפיתוח ליישובים הערביים. בפועל, הכסף שהוקצה עד כה הוא רק כסף קיים, ולא ברור אם נעשה שינוי בכללי ההקצאה לעתיד.

עוד בעיה צצה בנוגע להשקעה במעונות יום, בגלל הקיצוץ הכולל בתקציב זה. מכיוון שהרשויות הערביות אמורות היו לקבל לפחות 25% מהתקציב הכולל, הרי שהקיצוץ בתקציב המעונות פוגע בהן ישירות.

בנוסף, יש פיגור ניכר בהתקדמות של משרד השיכון בהקצאת הכספים, וככל הנראה הסיבה היא במידה לא מועטה פיגור בהיערכות של הרשויות הערביות עצמן. כך, מתוך 22 ועדות תכנון מקומיות שאמורות להיות מוקמות ומחוזקות עם מחלקות הנדסה מקצועיות, יוקמו השנה רק שתי ועדות.

לדברי איימן סייף, ראש הרשות לפיתוח מגזרי המיעוטים במשרד לשוויון חברתי שבראשות השרה גילה גמליאל, מרבית התקציב הכולל מוקצה על פי התוכנית. סייף העריך כי קרוב ל–2 מיליארד שקל אכן יוקצו השנה לפיתוח המגזר הערבי, ומה שלא יוקצה ימתין לביצוע בשנה הבאה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?