מספר האברכים החרדים ירד; "הדרך עוד ארוכה וקשה"

לפי דו"ח של עמותת חדו"ש, שיעור תלמידי הישיבות מכלל הגברים החרדים ירד ב-5 השנים האחרונות מ-61% ל-50% ■ מנכ"ל העמותה: "נראה שאנחנו מתקדמים לעבר מצב נורמאלי שבו רוב הגברים החרדים יוצאים לעבוד"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אברכים בהפגנה, 2010
אברכים בהפגנה, 2010צילום: גיל כהן מגן
מוטי בסוק
מוטי בסוק

דו"ח חדש של עמותת חדו"ש, העמותה לחופש דת ושוויון, קובע כי הגידול במספר האברכים החרדים נבלם לאחרונה, משום ששיעור תלמידי הישיבות הרשומים במשרד החינוך מכלל הגברים החרדים ירד ב-5 השנים האחרונות (2015-2010) מ-61% ל-50%.

בתגובה אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, כי "נרשמה התקדמות ניכרת, אבל הדרך עוד ארוכה וקשה. טוב לראות שהמאבק הקשה ורב השנים לשילוב גברים חרדים בצבא ובעבודה מתחיל לתת פירות. נראה שאנחנו מתקדמים לעבר מצב תקין ונורמאלי שבו רוב הגברים החרדים יוצאים לעבוד, ורבים מהאברכים מקבלים החלטות עצמאיות, שקולות ואחראיות, ולא נכנעים באופן עיוור למנהיגיהם".

לפי חדו"ש, מספר האברכים דורך במקום ב-5 השנים האחרונות, וכרגע עומד על כ-70 אלף אברכים שמקבלים סיוע ממשרד החינוך. זאת לעומת גידול של 51% בחמש השנים הקודמות. הדו"ח, שערך סמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה שחר אילן, מתבסס על נתונים שקיבלה העמותה ממשרד החינוך, באמצעות בקשה המתבססת על חוק חופש המידע. מטרת חדו"ש היא לבדוק עד כמה התופעות של שילוב חרדים בעבודה, בשירות צבאי ובאקדמיה, מלוות בתהליכים מקבילים בישיבות ובכוללים.

לדעת רגב, "המצב שבו 50% מהגברים החרדים נמצאים בישיבות ולא במסלול של שירות ועבודה הוא עדין הרה אסון לעתיד המדינה והכלכלה - אבל אין ספק שמדובר בהתקדמות ניכרת. טובת החברה הישראלית כולה והחברה החרדית בפרט מחייבת שבגילאים מבוגרים תישאר בישיבות רק אליטה של עילויים ומתמידים. יש להיזהר מלהתפתות לאגדה שהדברים יקרו מעצמם. המפלגות החרדיות וראשי הישיבות יעשו הכול כדי לסכל את יציאת האברכים לעבודה וכדי להשאיר אותם עניים ותלויים באמצעות הגדלת סחיטת הכספים וההטבות מקופת הציבור. על המדינה לעמוד בלחצים למען עתיד כולנו, ועל הפוליטיקאים להאזין להתנגדותו של הציבור ולהפנים שלא הכול עומד למכירה".

לפי דו"ח ההעמותה, אם היה נמשך הגידול במספר האברכים בקצב של חמש השנים הקודמות (51%) היינו מגיעים למספר של יותר מ-104 אלף אברכים שמשרד החינוך מממן ב-2016.

ביחס לתקציב הישיבות קובע הדו"ח כי בעשור האחרון נרשמו תנודות דרמטיות של חצי מיליארד שקל למעלה ולמטה בתקציב זה, בהתאם למשקל הפוליטי של המפלגות החרדיות בקואליציה או באופוזיציה. בסך הכל, תקציב הישיבות גדל בשנים 2015-2010 ביותר מ-100% ביחס ל-5 השנים הקודמות, מכ-550 מיליון שקל ליותר ממיליארד שקל, בשל השינויים בהרכבי הקואליציה והעומדים בראשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו