החוק שיאפשר תחבורה ציבורית בשבת

הצעת חוק חדשה מציעה לאפשר לרשויות המקומיות להפעיל מיניבוסים בשבת בתדירות נמוכה ותסייע לאוכלוסיות מוחלשות להגיע למקומות בילוי ופנאי מרכזיים ברחבי העיר

צבי זרחיה
צבי זרחיה
אוטובוס אגד בתל אביב.
אוטובוס אגד בתל אביבצילום: דודו בכר
צבי זרחיה
צבי זרחיה

רשות מקומית תוכל לאשר הפעלתו בשבת של קו שירות ציבורי בגבולותיה ובדרכים בין עירוניות. כך מציעים הח"כים יעל גרמן, קארין אלהרר ויואל רוזבוזוב (יש עתיד) בהצעת חוק שתועלה מחר (א') לוועדת השרים לענייני חקיקה. ההערכה היא שוועדת השרים לחקיקה תתנגד או תדחה את הכרעתה לגבי הצעת החוק, כפי שהיא נוהגת לגבי הצעות חוק שנויות במחלוקת שיש להן התנגדות בקואליציה.

לדברי היוזמים, הצעת החוק מבקשת להגשים צדק חברתי ולאפשר מענה לאוכלוסיות מוחלשות כמו קשישים, שלא יכולים לנהוג או להרשות לעצמם להחזיק רכב, ובני הנוער או צעירים חסרי רישיון, שיוצאים לחופש הגדול בימים הקרובים, להגיע למקומות הבילוי והפנאי בעיר מגוריהם בימי השבת מבלי לשלם כסף רב על מוניות.

במקביל, הצעת החוק תשמור על ציביון השבת, דרך שמירה על השקט והמנוחה של כלל התושבים ומניעת מטרדי רעש וזיהום אוויר. ההצעה לא תפגע בעובדים המעוניינים לשמור שבת היות ו"חוק שעות עבודה ומנוחה בשבת" מאפשר לכל עובד ועובדת לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי הקבוע בחוק, על כן, נהגים רבים שלא מעוניינים לעבוד ביום השבת לא יחויבו בכך ולמרות זאת יתקיים מערך התחבורה בשבת.

לצד זאת, תדירות התחבורה תהיה במתכונת מצומצמת, כלומר, לא כל קווי האוטובוסים בעיר יופעלו אלא רק קו אחד או שניים שיעברו במרכזי העיר, ואלו ימנעו מלהיכנס לשכונות דתיות או חרדיות ולא יעברו ליד בתי הכנסת. עם זאת, יאפשרו למרבית התושבים לעלות על הקו בתדירות שתקבע על ידי מועצת העיר בהתאם לצורך.

גרמן הסבירה כי מחקרים רבים שנעשו בנושא העלו כי יש רוב מובהק בציבור התומך בתחבורה ציבורית מצומצמת בשבת, אף בקרב הדתיים והמסורתיים. בנוסף, תמיכה רבה נרשמה גם מצד תושבי הצפון והדרום, ככה"נ בשל מחסור אמיתי באמצעי תחבורה ביום המנוחה.

גרמן הוסיפה כי "לחלק מהאוכלוסיה, שבת זה היום בו הם יכולים להיפגש עם המשפחה שלהם, לבקר במרכזי בילוי, ללכת לקולנוע, לבתי קפה, ואלו פתוחים מבחינת החוק. עם זאת, תחבורה ציבורית אינה מותרת. כך נוצר מצב שדווקא אוכלוסייה מוחלשת סגורה בביתה בשבתות ובחגים ואינה יכולה להגיע לחוף הים, לפארקים ולמרכזי הבילוי. החוק שאנו מגישים הינו חוק חברתי העושה צדק עם אוכלוסיה זו".

אלהרר אמרה כי "החוק המוצע עתיד ליצור פשרה בין צרכים סוציאליים של אנשים מעוטי יכולת ובין הצורך לשמור על צביון דתי. לא יתכן שרבים בישראל לא יכולים ליהנות בימי שבת מדברים טריוויאליים כמו נסיעה לים, הגעה למרכזי קניות, למשפחה וכדומה. מחובתנו לדאוג לאיזון בין שמירת השבת וכבודם של שומרי המסורת ובין הצורך לתת שוויון הזדמנויות שווה לאנשים שאין באפשרותם להחזיק רכב פרטי מטעמים כלכליים או מכל טעם אחר. הצעת החוק שמוצגת יוצרת את האיזון הנכון והעדין בין שתי קבוצות האוכלוסייה ודואגת לשמור על כבודם וזכותם של כל אחת. ראוי שמדינת ישראל תתקדם בשנת 2016 לחברה מכילה ומכבדת את כולם, אשר נותנת מענים יצירתיים לבעיות יומיומיות".

רוזבוזוב הוסיף כי: "בישראל ישנה פגיעה בשכבות החלושות, שזקוקות לתחבורה הציבורית גם בשבתות. אין כאן עניין של דת ומדינה אלא להיפך. הצעת החוק רק מטיבה עם החלשים החפצים בתחבורה בשבת. גם, למנוע מסבא לפגוש את נכדו בשבת וגם למנוע ממשפחה קשת יום שבמשך כל השבוע עובדת ואין ברשותם רכב, לבלות בילוי משפחתי משותף – זה מנוגד לעקרונות הדת. זהו מצב שאינו יכול להתקיים עוד במדינה מתוקנת.

"כמי שעלה לישראל אני מכיר את הקשיים הפיננסיים של ציבור העולים, עובדה שמקבלת משנה תוקף כשרואים את הנתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפיהם ציבור העולים ממדינות ברית המועצות לשעבר משתמשים בתחבורה ציבורית בשיעור הכי גבוה בישראל – לכן הם הסובלים העיקריים מחוסר בתחבורה הציבורית בשבתות, ואת כל זה החוק שלנו בא לתקן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?