השר גבאי מתפטר ותוקף: חייבים לעצור את התהליך שמוביל לחורבן הבית ה-3. נתניהו - תתעשת"

השר לאיכות הסביבה התפטר בעקבות מינוי ליברמן לשר ביטחון: "יש קו ברור המחבר בין מתווה הגז לבין המתקפה על הצבא ועל סגן הרמטכ"ל. ראיתי בכירים בשירות המדינה שהתקרנפו ואמרו דבר אחד בשיחות אישיות - ודבר הפוך בישיבות הממשלה"

אבי גבאי מודיע על התפטרותו מתפקיד השר להגנת הסביבה במסיבת עיתונאים
אבי גבאי

אבי גבאי, השר להגנת הסביבה, הודיע הבוקר ליו"ר סיעת כולנו, משה כחלון, כי החליט להתפטר מתפקידו לאחר כשנה בתפקיד.

בהצהרה שמסר הבוקר לתקשורת לאחר הודעת ההתפטרות שלו. תקף גבאי: "מתווה הגז היה אתגר משמעותי עבורי. ראיתי מקרוב כיצד מתקבלת ההחלטה הכלכלית הכי גדולה בעשור האחרון - החלטה שנשענה בחלקה על חוסר ידע והבנה בסיסיים בכלכלה ובניהול משא ומתן, ובחלקה על רצף של ׳ספינים׳ בעלי עוצמה, שמאחוריהם מסתתרת חולשה והתרפסות של ממש בפני אינטרסים של אחרים - על חשבון היכולת לצמצם את זיהום האוויר ולצמצם את המספר הנורא של 1,600 ישראלים שמתים בשנה מזיהום אוויר".

>> המונולוג המדהים של השר אבי גבאי - ולמה נתניהו לא מפטר אותו | גיא רולניק

"בעיני", המשיך גבאי, "יש קו ברור אשר מחבר בין מתווה הגז לבין המתקפה על הצבא ועל סגן הרמטכ"ל. קו שמטרתו להחליש את השירות הציבורי ולמנוע ממנו לומר את דעתו לציבור טרם קבלת ההחלטות.

נתניהו וליברמן. מדינה נוקמת בעצמהצילום: אמיל סלמן

"כך פוטרה יו"ר רשות החשמל שהיתה לה עמדה משל עצמה בעניין המתווה וכך ראיתי בכירים בשירות המדינה שהתקרנפו ואמרו דבר אחד בשיחות אישיות - ודבר הפוך בישיבות הממשלה, וכך מנסים כעת למנוע מאנשי צבא מנוסים לומר את דעתם לציבור.

לאחר שהצבעתי נגד ההחלטה בעניין מתווה הגז התלבטתי האם להתפטר או לאו והחלטתי שגם כאשר דעתי לא מתקבלת חובתי להמשיך ולנסות ולפעול לשינוי בתוך המערכת.

"השבוע, שנה לאחר שמוניתי לתפקיד הגיעה ה"צפרדע" שכבר לא יכולתי לבלוע. הדחתו של משה יעלון ומינויו של אביגדור ליברמן כשר הביטחון הוא צעד יוצא דופן אפילו בעולם הציני של הפוליטיקה.

"שר ביטחון במדינה מוקפת אויבים הוא לא עוד שר. הוא השר החשוב ביותר וכפי שנאמר, אסור לשכוח את החיים עצמם. הזזה של שר בטחון מקצועי ושקול שרק בשנה האחרונה הצליח להרגיע את ההתקוממות שהחלה הוא צעד שלא יכולתי להשלים איתו. כמובן שהמשמעות הנוספת היא עוד הקצנה ועוד הרחבה של השסעים בעם במקום שנפעל לחברם מחדש.

יעלון בישיבת ממשלהצילום: אמיל סלמן

גבאי התייחס בהמשך דבריו למציאות הפוליטית שנוצרה: "אני מאמין שלציבור יש זכות וחובה לקבל ממשלה מובחנת (ימין או שמאל) בהתאם להצבעת הרוב. בבחירות האחרונות הציבור רצה ממשלת ימין אבל אני לא חושב שנכון למדינה שנשענת על סולידריות להקים ממשלות קיצוניות.

"בעיני מדינת ישראל היא פלא והיא היא הבית השלישי. עם ישראל כבר החריב את הבית השני בשל מלחמות אחים ואנחנו חייבים לעצור את התהליך שאני חושש שמוביל להרס הבית השלישי.

"אני קורא לראש הממשלה להתעשת רגע לפני ולזכור שביטחון הוא ביטחון והוא נשען על אנשים ועל מנהיגות ולא רק על טנקים ומטוסים.

"אני מבקש לנצל את ההזדמנות להודות לכל אלה שסייעו והאמינו ואף להתנצל בפני אלה מכם שחושבים שהייתי צריך להמשיך. מצטער, אבל הבטחתי לעצמי ולמשפחתי שלעולם לא אהיה פוליטיקאי ציני אלא מנהיג ואיש ציבור ולאור תפיסתי את המהלך הפוליטי האחרון המשך כהונה בממשלה הנוכחית לא עולה בקנה אחד עם ההחלטה".

משה כחלון בישיבת סיעת כולנו, השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

"הענייניות משיגה תוצאות טובות יותר ממניפולציות"

את דבריו פתח גבאי בסקירת פועלו ובחשבון נפש על חזרתו לשירות הציבורי – לאחר שנים במגזר העסקי.

"באתי מעולם העסקים והניהול וההשתלבות בעולם הפוליטי הציבורי לא היתה קשה ולא מסובכת כפי שנדמה לכאלו שמסתכלים ובוחנים את העניין מבחוץ. להיפך, לאנשי ניהול יש יתרונות עצומים במקום שבו כמעט הכל פוליטיקה, והענייניות לעיתים רבות חזקה ומשיגה תוצאות טובות יותר מאלו שמושגות על ידי מניפולציות", אמר גבאי.

עם זאת, העיר כי "בשונה מהתפישות המקובלות בציבור, מצאתי במשרדי הממשלה אנשים רבים שפועלים לטובת הציבור בתוך מערכת נוקשה וביורוקרטית שמקשה עליהם לבצע את משימותיהם וכתוצאה מכך הציבור נפגע".

גבאי התייחס עוד ליחסי החוץ של ישראל והעיר כי "לא היה לי פשוט להיות חלק מממשלה שהמשיכה בתהליך שהחלה קודמתה ושיבשה לחלוטין את מערכת היחסים עם המעצמה החשובה בעולם, זו ששומרת על האינטרסים הביטחוניים שלנו".

לדבריו, "התקשיתי לראות את הפילוג שהלך והתרחב בעם בשנה האחרונה ואת המתקפה על הצבא שלנו שהוא המוסד הציבורי האחרון שנהנה מאמון ציבורי נרחב".

גבאי, שאינו משמש חבר כנסת, שמר בתקופת כהונתו על קו אידיאולוגי עצמאי והתבלט בעיקר ברקע התנגדותו למתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז.

גבאי נחשב למקורב מאוד לשר האוצר משה כחלון ואף סייע לו בהקמת מפלגת כולנו. לפי בחירתו של גבאי הוא לא נכלל ברשימת המפלגה לכנסת. לאחר התפטרותו מהממשלה לא יהיה בעל תפקיד במערכת הממשלתית.

בחודשים האחרונים הוצע שתיק הכלכלה יימסר לכולנו בתמורה לתמיכתו של כחלון בתקציב דו שנתי. במערכת הפוליטית הוזכר שמו של גבאי כמי שעשוי לקבל את תיק הכלכלה. כחלון וגבאי דחו את ההצעה.

גבאי יצא נגד מתווה הגז שהוביל רה"מ בנימין נתניהו, אף שסיעתו מחוייבת לתמוך בו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים. גבאי שימש בעבר כמנכ"ל בזק וכרכז צוות תקשורת במשרד האוצר.

יו"ר סיעת כולנו ושר האוצר, משה כחלון, הודה לגבאי על תרומתו ואיחל לו הצלחה בהמשך דרכו. "עידכנתי את ראש הממשלה בנושא והודעתי לו כי בכוונתי להמשיך ולהחזיק בתיק הגנת הסביבה", מסר כחלון.

"במהלך השנה האחרונה הנחנו במשרד להגנת הסביבה יסודות חשובים ומהותיים לאיכות החיים של כלל אזרחי ישראל. התוכנית הלאומית לצמצום המזהמים במפרץ חיפה תימשך לצד יוזמות חשובות נוספות שהוביל המשרד בתקופת גבאי.

"למשרד נודעת השפעה משמעותית על איכות החיים של כולנו ובכוונתי להמשיך ולבצע את המהלכים שהתחלנו בשיתוף פעולה עם מנכ"ל המשרד והעובדות והעובדים המסורים", הוסיף.

ח״כ אראל מרגלית על התפטרות השר אבי גבאי: "השר להגנת הסביבה הריח זיהום מוסרי והתפטר, בעוד שכחלון ממשיך להחזיק באצבעותיו את ממשלת נוער הגבעות, וחושב שלא נשים לב. אני קורא לשר האוצר: גלה יושרה, עצור את הממשלה הקיצונית הזאת. לא תינקה".

ח"כ נחמן שי (מחנ"צ) אמר כי "עוד אבן נופלת מחומת נתניהו, עוד קול שפוי נוטש את קואליציית הקיצון ההזויה הזו. ראש הממשלה מקריב את הנהגת מדינת ישראל ועתידה על מזבח שרידותו הפוליטית. נפעל כאופוזיציה לוחמנית ונשכנית כדי לרסן את הממשלה הרעה הזו."

ח"כ איל בן ראובן (מחנ"צ) אמר כי "גם אבי גבאי, כמו רבים וטובים במערכת הפוליטית ובחברה הישראלית, איבד אמון בממשלת נתניהו-בנט-ליברמן. השר אבי גבאי, שהיווה גורם מאזן לימין הקיצוני, הולך הביתה בעקות הליכתו בוגי וכניסתו של ליברמן. הצטרפותו של ליברמן לוקחת את מדינת ישרטל אל עבר מקומות אפלים, שנוגדים את אופיה וצביונה של ישראל כמדינה יהודית, דמוקרטית, בטוחה וצודקת.

"אני קורא לאבי גבאי, בהיותו מנהיג ואדם, לחבור אלינו, לגוש המרכז-שמאל, ולהצטרף למאמץ להחליף ממשלה ימנית קיצונית שהינה מסוכנת לישראל. אני קורא גם לשר כחלון, שאין לי ספק בראייתו את הסכנה בממשלת נתניהו, לאזור אומץ ולעזוב את הממשלה המסוכנת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"