חוזרים למבצעי 4 ב–100? |

חוק הספרים יבוטל רשמית ב-1 בספטמבר - אך ינתנו הנחות בשבוע הספר הקרוב

כך החליטה היום ועדת החינוך של הכנסת ■ המגבלה המחייבת הנחות של עד 20% בלבד בשבוע הספר בוטלה - כך שבאירוע הקרוב ניתן יהיה לתת הנחות גם על ספרים חדשים ללא הגבלה ■ רגב: אני לוביסטית של הציבור ולא של המו"לים

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ספרים
ספרים צילום: טס שפלן
צבי זרחיה
צבי זרחיה

חוק הספרים - שקבע הוראות העוסקות בהגנה על המחירים של ספרים חדשים - יבוטל החל מה-1 בספטמבר 2016. כך החליטה היום (ד') ועדת החינוך של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), שאישרה הצעת חוק בעניין שהוגשה על ידי שרת התרבות מירי רגב.

בעד הצעת החוק המתוקנת הצביעו 7 ח"כים מול 5 שהתנגדו, והיא תועלה בשבוע הבא להצבעה בקריאה השנייה והשלישית. בהצעת החוק המקורית ביקשה רגב לבטל את חוק הספרים כבר בעוד חודש, לפני שבוע הספר.

רגב הסכימה לדחות את ביטול החוק עד תחילת ספטמבר על מנת לאפשר לשוק הספרים להסתגל לביטולו של החוק. עם זאת, במסגרת החוק המוצע בוטלה המגבלה המחייבת הנחות של עד 20% בלבד בשבוע הספר, כך שבאירוע הקרוב ניתן יהיה לתת הנחות גם על ספרים חדשים ללא הגבלה.

עוד נקבע כי יבוטלו בתחילת ספטמבר ההוראות העוסקות בהגנה על המחירים של ספרים חדשים, באופן שלא ניתן לתת לגביהם הנחות במשך תקופה של שנה וחצי; ההוראות המעניקות תמלוגי מינימום לסופרים; וההוראות המחייבות חתימת הסכמים שנתיים בין המו"לים לרשתות הספרים. ספרים שיצאו עד לתאריך זה יהיו מוגנים לשנה וחצי. על כל הספרים החדשים שייצאו לאחר מכן לא תהיה הגבלה בחוק מבחינת שיעור ההנחות.

מירי רגבצילום: מרק ישראל סלם

ההוראות העוסקות באיסור מתן תגמול למוכר בשל המלצה על ספר מסוים, וכן ההוראות לגבי איסור אפליה בשטחי תצוגה והסעיפים העוסקים ב"בעלות צולבת" (מו"לים שהם בעלים של רשת ספרים) - יהיו בתוקף לעוד שנתיים מיום פרסום החוק. זאת כדי לאפשר חקיקה חדשה לטיפול בנושא הבעלות הצולבת בשוק הספרים.

השרה רגב אמרה כי "כפי שהבטחתי, ביטול חוק הספרים יושלם עוד לפני שבוע הספר. אני לוביסטית של הציבור ולא של המו"לים".

ח"כ יואב קיש (ליכוד), שיזם אף הוא את ביטול חוק הספרים, אמר כי "הבטחתי וגם אקיים. אלו מאיתנו שרואים את טובת האזרח וטובת הסופרים מבינים את הבשורה העצומה שאנו מביאים לאזרחי מדינתנו".

לדבריו, "במהלך דיוני הוועדה היה נסיון למסמס את תחילת יישום החוק שלא צלח. פעלתי ליישום מהיר ככל האפשר של ביטול החוק. חוק הסופרים כשל, השוק הצטמצם והאזרח הפסיד. במסגרת החוק הענקנו לרשתות הספרים ולמו"לים אופציה להסתגל למצב התקין במשך שלושה חודשים, וזה די והותר".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה כי "ביטול חוק הספרים הוא צעד מיותר ונמהר. השרה רגב הכניעה את הספרות והסופרים ואפילו את זמן החסד להתארגנות לתנאים החדשים היא קיצצה. את המחיר ישלם עולם הספרות כולו".

צילום: עופר וקנין
צילום: עופר וקנין
צילום: תומר אפלבאום
צילום: אסף עברון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט