תיקון מתווה הגז אושר; נתניהו: "צריך להודות לראש הממשלה"; השר גבאי התנגד

ראש הממשלה בפתח הישיבה: "המתווה המתוקן מטמיע את הערות בג"ץ" ■ גבאי: "המציאות הוכיחה שהוא טעות אחת גדולה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתווה גז חתימה נתניהו
צילום: אילן אסייג

שרי הממשלה אישרו היום כצפוי את נוסחו המתוקן של מתווה הגז – לאחר ביטולו של סעיף היציבות מעורר המחלוקת, והמרתו בהצהרה ממשלתית מסוייגת. "מתווה הגז המתוקן מטמיע בתוכו את ההערות שקיבלנו מבית המשפט העליון", אמר בישיבה ראש הממשלה בנימין נתניהו. "כעת הדבר החשוב הוא לא להתעכב, להתקדם ולהביא את הגז. אני חושב שזה צעד חשוב ביותר, אפילו היסטורי, לכלכלת ישראל ובפרט לאזרחים, ואנחנו משתמשים במתנה שהעניק לנו הטבע לטובת המדינה ואזרחיה", הוסיף.

"הלקח לא נלמד. ההצבעה על המתווה המחודש - מחטף פסול ואסור"

השר להגנת הסביבה, אבי גבאי, היה היחיד שהצביע נגד אישור המתווה. לדבריו, התנגדותו נובעת משלוש סיבות: "ההחלטה מאמצת מחדש את המתווה שב-9 חודשים שעברו מאז אישורו המציאות הוכיחה שהוא טעות אחת גדולה; המחירים שנקבעו במתווה גבוהים מדי ומונעים שימוש בגז להפחתת זיהום האוויר; המתווה מסיר את פיקוח המחירים כשאין תחרות, כך שהחברות יוכלו להעלות מחירים ועדיין לקבל פיצוי מהממשלה על שינויי רגולציה".

ההצבעה על המתווה נערכה חרף הביקורת הציבורית על כך שהתיקון אושר ללא שימוע ציבורי, וללא בחינת הנסיבות המשתנות מאז אושר בממשלה לפני כמעט שנה.

במהלך ישיבת הממשלה שדנה במתווה הגז התייחס שיבח נתניהו את שר האנרגיה יובל שטייניץ אבל גם לא שכח לשבח גם את עצמו.

נתניהו אמר: "אני חושב שזה צעד חשוב ביותר, אפילו היסטורי, לכלכלת ישראל ובפרט לאזרחים, ואנחנו משתמשים במתנה שהעניק לנו הטבע לטובת המדינה ואזרחיה. ההישג הזה קודם כל רשום לזכותך, יובל. כשר האנרגיה עבדת בצורה נמרצת, יצירתית, ללא לאות, ואני מאוד מעריך את זה ואני חושב שאזרחי ישראל צריכים להעריך את התרומה שלך".

נתניהו הוסיף: "אולי היה עוד אחד שתרם למתווה הגז".

שטייניץ העיר: "היו הרבה".

נתניהו המשיך: "אולי יש עוד אחד".

שטייניץ: "אני מדבר רק על מי שעשה את העבודה בימים האחרונים".

ממלא מקום מזכיר הממשלה אריה זוהר העיר: "היה צריך להודות גם לבוז'י".

ונתניהו המשיך: "ואולי גם לראש הממשלה".

נתניהו הפתיע כשציין לשבח את תרומתם של מנכ"ל משרדו, אלי גרונר ושל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט, "על הסיוע המשפטי היצירתי והמוצלח מאוד שהוא נתן כאן". בעיתוי מעורר תהיה, שרי הממשלה אמורים להצביע היום גם על מינויו של ליכט לתפקיד החדש של המשנה לניהול ולתפקידים מיוחדים, ללא מכרז, ולכהונה בת שמונה שנים.

השר שטייניץ אמר בישיבת הממשלה כי "לאחר פסיקת בג"ץ הצלחנו להגיע לפתרון הולם בהתאם לפסיקה ולעקרונות שהתוותה - פתרון שמאפשר ליצור סביבה רגולטורית מעודדת השקעות".

ח"כ שלי יחימוביץצילום: מוטי מילרוד

יחימוביץ': "נתניהו ממשיך להוכיח כי הוא משרת את האינטרסים של חברות הגז"

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון אמרה בתגובה לאישור מתווה הגז בממשלה כי "כלכלת ישראל מנוהלת על ידי חברות הגז ועורכי הדין שלהן ולא על ידי הממשלה. העברת המתווה המחודש ללא דיון ציבורי היא רמיסת הדמוקרטיה בשם ההתרפסות לחברות הגז.

גלאון הוסיפה כי "עוד לפני אישורו הסופי של מתווה הגז, הממשלה כבר נתנה לחברות הגז את המפתחות לכלכלת המדינה ואיפשרה להן לנסח בעצמן את התנאים הרגולטוריים להם יהיו מחויבות. ההתנהלות המתרפסת הזאת היא הצצה לעתיד שמתווה הגז מבטיח לנו, במסגרתו מספר מצומצם של ברוני גז ישלטו לא רק במשאבי הטבע היקרים ביותר שלנו, אלא גם בפוליטיקה ובתקשורת".

ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) אמרה כי "נתניהו ממשיך להוכיח כי הוא משרת בדבקות רבה את האינטרסים של חברות הגז ופוגע קשות באינטרס הציבורי. ביטול סעיף היציבות הוא אמנם הישג אדיר לציבור, ובניגוד לאיומי נתניהו המשקיעים לא ברחו ולא שברו את הכלים אלא קיבלו את העובדה שחוקי המדינה חלים גם עליהם.

"המחירים שנקבעו במתווה גבוהים באופן שמעצים את יוקר המחיה ואת זיהום הסביבה במקום לשמש כלי במלחמה נגדם. מתווה זה לא יתממש ולא יחזיק מים כיוון שהוא מנוגד לכל הגיון עסקי ומוסרי, ואנו נמשיך להיאבק בו, שעה שנתניהו ימשיך להיאבק לטובת תשובה וחבריו".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הגיב כי "הממשלה אישרה בחטף את מתווה הגז ללא כל דיון ציבורי שהיה ראוי לקיים בהחלטה שמשמעויותיה הכלכליות, החברתיות והסביבתיות ישפיעו על אזרחי ישראל לעשורים הבאים. כבר בזמן שחלף התברר כמה טענות המתנגדים למתווה היו נכונות, והמחיר שנקבע - גבוה מדי. זה אבסורד שהתעשייה של מדינה שבבעלותה אוצרות גז טבעי מעדיפה דלקים מזהמים כי הגז פשוט יקר מדי למפעלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון