הראיון שנתניהו מסרב לקיים: 21 שאלות מטרידות לראש הממשלה

רצינו לפרסם ראיון כלכלי־חברתי עם ראש הממשלה - אך בנימין נתניהו, הממעט להתראיין - סירב לקיימו ■ החלטנו, בצעד חריג, להוציא לאור את השאלות שהכנו לראיון איתו, ושעדיין ממתינות לתשובה

כתבי TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נתניהו בסיור בדרום, בפברואר
נתניהו בסיור בדרום, בפברוארצילום: קובי גדעון / לע"מ
כתבי TheMarker

ערב חג הפסח פנתה מערכת TheMarker ללשכת ראש הממשלה בבקשה לקיים ראיון נרחב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. הסברנו בבקשה שהפעם האחרונה שנתניהו העניק ראיון כלכלי חברתי נרחב היתה לפני שנים. הלשכה התעלמה. בהמשך הצענו שוב ראיון לעיתון של שביעי של פסח ושוב לערב חג העצמאות. בכל הפעמים הלשכה התעלמה.

לבסוף הכנו רשימת שאלות ושלחנו אותה לדובר ראש הממשלה במייל, אולי בכתב הוא יהיה מוכן לענות. גם הפעם לא קיבלנו תגובה. במקום זאת, כמה שעות לאחר שהתקבלה הרשימה בלשכת רה"מ, אולי כדי לצמצם נזקים, הזמין נתניהו בציוץ את העוקבים שלו בטוויטר לשאול אותו שאלות ביום העצמאות.

אדוני ראש הממשלה, קצת מוזר שאתה מבקש שאלות נוספות, אבל עוד לא מאוחר - אתה עדיין יכול לענות על השאלות שהכנו לך, במקביל לשאלות החשובות שיעלו מהציבור. כפי שאתה רואה, שאלות לא חסרות, הבעיה היא עם התשובות.

אנו מזמינים את גולשי TheMarker להציע שאלות לראש הממשלה, בטוקבקים לכתבה זאת - וכן בפייסבוק.

להלן 21 השאלות שהכנו לנתניהו ושאותן הוא קיבל בתחילת השבוע:

1. אדוני ראש הממשלה, אנא הסבר את הפרדוקס הבא: מצד אחד אתה טוען כל הזמן שהתקשורת מעוותת את המציאות נגדך, ומצד שני אתה מסרב להתראיין. כך סירבת להצעות שלנו להתראיין לגיליונות פסח ויום העצמאות של TheMarker, ולאפשרות להציג את הצד שלך, שלטענתך לא מקבל במה.

נתניהו בשבוע שעברצילום: עמית שאבי

למעשה, מאז בליץ הראיונות בסוף מערכת הבחירות לפני יותר משנה, לא קראנו אפילו ראיון רציני אחד שלך. האם אתה לא חושב שהציבור בישראל זכאי לקבל תשובות של ממש לשאלות קשות מדי פעם ולא רק פוסטים יחצניים בפייסבוק? האם לא מגיע לאזרח הישראלי לשמוע לאן אתה מוביל את המדינה? מה אתה חושב על מה שקורה כאן? כיצד אתה מתכונן להתמודד עם הבעיות שמטרידות אותו?

הרי כולנו יודעים שאתה יודע את המלאכה ויוצא טוב בראיונות. מדוע בעצם אתה לא מתראיין? אולי אתה מחפש רק תקשורת מלטפת ולא ביקורתית?

2. אדוני, לפני עשור הבטחת שישראל תהיה אחת מעשר המדינות המובילות בעולם מבחינת רמת חיים. במשך שבע השנים האחרונות כיהנת כראש הממשלה. במהלך התקופה הזאת, מדינות רבות נקלעו למשבר כלכלי חמור, שישראל דילגה מעליו יחסית בקלילות - ועדיין, היא מדורגת במקום 37 מתוך 190 מדינות לפי תמ"ג לנפש. מה בכל זאת הפריע לנו להגיע לעשירייה הראשונה?

3. בשתי מערכות הבחירות האחרונות, הליכוד - מפלגת השלטון שבראשה אתה עומד - לא פירסמה מצע. אולי תוכל לומר לנו מה החזון הכלכלי־חברתי שלך? איזה אופק אתה יכול לשרטט ערב יום העצמאות, לכ–8.5 מיליון אזרחי ישראל?

שמענו כבר כמה פעמים על ענייני הרכבות, הכבישים והסייבר - אבל היינו רוצים לדבר על נושאים חשובים נוספים. האם, למשל, יש לך מסר של תקווה כלשהי לכמעט 1.8 מיליון האזרחים, העניים במדינה (מהם 776.5 אלף ילדים)? מה אתה יכול לומר בדבר כוונות הממשלה לשיפור דרמטי במערכות החינוך והבריאות, או בנוגע לשוק העבודה המאובן שלנו?

4. ערב הבחירות האחרונות הבטחת הוזלה של מחירי הדירות והמזון. זה לא קרה. למעשה, במשך שנים אתה מבטיח את אותן הבטחות. ב–2011, כשהמחאה החברתית פרצה, הבטחת להפעיל "סופר־טנקר" לדיור. כך היה גם ערב הבחירות ב–2013 וב–2009. מה בעצם החסם המשמעותי כל כך שמונע מהממשלה שלך להצליח להוריד את יוקר המחיה בישראל?

5. אדוני, ממשלת ישראל בראשותך היא אולי אלופת העולם בהקמת ועדות. חלק מהן, לא נכחיש, הן רציניות וחשובות ונוגעות בליבת הבעיות של המדינה והחברה. אלא שאת מסקנותיהן והמלצותיהן אינך דואג ליישם.

כך היה עם ועדת טרכטנברג לשינוי חברתי וכלכלי, שהוקמה לאחר המחאה החברתית; עם ועדת גרמן לרפורמה במערכת הבריאות; עם ועדת אלאלוף למלחמה בעוני; ועם ועדת לוקר לרפורמה בתקציב הביטחון. מדוע זה קורה? מתגנב ללבנו חשד שאתה עושה שימוש בהקמת ועדות כדי להרחיק משבר פוליטי, למנוע כותרות בעיתונות - ולמעשה, לא מתכוון באמת להוביל שינוי.

אדוני ראש הממשלה, איזה אופק אתה יכול לשרטט ערב יום העצמאות, לכ–8.5 מיליון אזרחי ישראל?צילום: אמיל סלמן

6. גם הטיפול שלך בדו"חות הביקורת דורש הסבר, אדוני. בימים האחרונים הודלפו פרטים מטיוטת דו"ח מבקר המדינה בעניין מלחמת צוק איתן. בתחילה יצאת נגד המבקר בכל הכוח, ולאחר כמה ימים מיתנת את תגובתך, כשהתברר שהאש נגדך חלשה יותר. כיצד יוצאת מלשכתך תגובה המשמיצה את מבקר המדינה, בלי שקראתם את הדו"ח? בכלל, מהפרטים שפורסמו עולה תמונה מטרידה על אופן קבלת החלטות ועל הרצינות של דיוני הקבינט.

עם זאת, כשנזכרים בכל הדו"חות שפורסמו בשנים האחרונות - בין אם על ידי מבקר המדינה (הדו"חות בעניין הגז והדיור למשל), ובין אם דו"חות של ועדות חיצוניות, כמו דו"ח טירקל על המשט לעזה (שהתרחש בתקופתך כראש הממשלה) ודו"ח וינוגרד על מלחמת לבנון השנייה (אצל קודמך בתפקיד) - עולה המסקנה ששום דבר אצלנו לא השתנה בתחום קבלת ההחלטות. האם לא הגיע הזמן לקחת פעם אחת את הדו"חות האלה ברצינות?

7. במקביל לכהונתך כראש ממשלה - אמנם ותיק ומנוסה, אך עם לוח זמנים עמוס ומאתגר - אתה מחזיק בארבעה תיקים בממשלה: שר החוץ, שר הכלכלה, שר התקשורת, והשר לשיתוף פעולה אזורי. בשלב זה בג"ץ לא פסל את אופן ניהול המדינה הזה, אבל האם המצב הזה נראה לך תקין כמדיניות ארוכת טווח? הרי ברור שאי אפשר למלא בהצלחה חמישה תפקידים כל כך משמעותיים במקביל.

מתי, למשל, בפעם האחרונה הובלת ישיבה והתייעצות מקצועית במשרד החוץ? אילו רפורמות דחפת במשרד הכלכלה? איך בכלל אפשר לעמוד בראש משרד ממשלתי, להתוות מדיניות, לערוך שינויים מבניים ולשרת את הציבור בנאמנות כשאין מספיק פנאי לכך?

8. הניסיון הראה שהתקציב הדו־שנתי שנולד במהלך כהונתך כראש ממשלה, כבר לפני שנים, אינו טוב בלשון המעטה - וגם כיום קשה למצוא כלכלנים שיתמכו בכך. למרות זאת, אתה מכריח את השותפים הקואליציוניים לאשר תקציב דו־שנתי, ונראה שהסיבה היחידה לכך היא להבטיח את הישרדות הממשלה עד אמצע 2019. האומנם?

9. כשר אוצר בשנים 2003–2005 הנהגת רפורמות כלכליות משמעותיות וחשובות, חלקן כואבות. דווקא כראש ממשלה אינך דוחף לשינויים מבניים, ומקסימום אתה מאפשר לשרים בממשלתך מרחב פעולה לפעול לפי האג'נדות שלהם. האם תוכל, אדוני, לומר לנו מה השתנה מבחינת הגישה הכלכלית שלך בזמן שחלף מאז? האם זה קשור למכה שחטפת בקלפי בבחירות 2006?

זאת ועוד, בשנה האחרונה אנחנו שומעים ממך זמירות הפוכות מבעבר בנוגע לרפורמות במשק: יש יותר מדי רגולציה, אתה אומר, צריך להרפות. הייתכן שאינך עושה את האבחנה המתבקשת בין רגולציה לביורוקרטיה? האם הלחצים מצד אנשי העסקים והלוביסטים שלהם משפיעים עליך מעבר למקובל?

10. בעניין מתווה הגז, אדוני ראש הממשלה, נדמה שמעולם לא ראינו נחישות כל כך גדולה שלך להעביר החלטה כלשהי. ועוד בניגוד לכל היגיון, שלא לדבר על כללי ממשל תקין. הפעלת שלא לצורך את מערכת הביטחון, הבאת להתפטרותו של הממונה על ההגבלים העסקיים, בהמשך הודחה גם ראשת רשות חשמל, העברת את שר הכלכלה מתפקידו, הופעת בשימוע בפני ועדת הכלכלה, ולבסוף גם הופעת בבג"ץ. עכשיו, אחרי שהכישלון כולו רשום על שמך - אולי תוכל להסביר פעם אחת ולתמיד, וללא סיסמאות והפחדות בסגנון "הגז יישאר באדמה", מה היה האינטרס האמיתי בהעברת מתווה הגז?

נתניהו באו"ם צילום: רויטרס

11. בשבוע שעבר ביקרת פעם נוספת את כוחות צה"ל היושבים סביב הרצועה. אפשר להבין מדוע חשוב לך לבקר ולהצטלם עם הקצינים והחיילים - אלה תמונות וכותרות נחמדות - אך מה לגבי האזרחים? איך אתה מסביר את העובדה שכמעט שנתיים חלפו מאז מבצע צוק איתן, ועדיין לא מצאת זמן לערוך ביקור ביישובי עוטף עזה, שסבלו (ועדיין סובלים) יותר מכולם בשנים האחרונות?

מאז צוק איתן היית בפריז, בפירנצה, ואפילו בקונגרס בוושינגטון, ורק לאזור המדמם בדרום המדינה לא הגעת. למה?

12. אנא הסבר לנו את האופן שבו פועל מנגנון התגובות של לשכת ראש הממשלה. למשל, לא שמענו ממך דבר על החקירות של אריה דרעי או יצחק הרצוג - שני אישים בכירים מאוד בפוליטיקה, ואחד מהם שר בממשלתך. גם על התחקיר המטלטל של התוכנית "עובדה" על רחבעם זאבי (גנדי) לא אמרת דבר. זאת, בעוד משרד ראש הממשלה הוא המממן הגדול ביותר של הנצחתו מתקציב המדינה.

מצד שני, על כל שטות בעניין "שוברים שתיקה" או ראיון עוקצני של גדעון סער אתה ממהר להגיב. גם התגובה שלך בעניין החייל היורה דורשת הסבר. בתחילה נתת לצה"ל גיבוי, אמנם מגומגם אבל גיבוי, ובהמשך נסוגת.

האם נכון מה שפירסם העיתונאי בן כספית, כי הדובר שלך עמד בפני פיטורים בשל העצה לגנות את הירי בחברון ולעמוד לצד שר הביטחון והרמטכ"ל? האם שיחת הטלפון שלך להורי החייל היורה והפנייה העקיפה שלך אליהם (שנראתה כאילו נועדה להשפיע על מערכת השיפוט הצבאית) נבעו מהרצון לטשטש את אותו גינוי ראשוני? ובכלל האם אינך מאמין בטוהר הנשק ובשיקול הדעת של הדרג הפיקודי של צה"ל?

בהקשר זה, בשבועות האחרונים נראה כאילו אתה מנסה להתנתק משר הביטחון משה יעלון. החייל היורה היה ההתחלה, בהמשך באה התגובה ההפוכה בעניין ההתבטאות השנויה במחלוקת של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, ולבסוף הזיגזג סביב דו"ח מבקר המדינה על צוק איתן. האם הכל בשם התחרות הפוליטית מול נפתלי בנט? האם אתה מתכנן כבר את החלפתו של שר הביטחון?

13. הפילוג בעם, אדוני, השסע ההולך וגדל בין ימין ושמאל, בין יהודים לערבים ובין אשכנזים למזרחים, שנאת החינם, האלימות המילולית והאיבה בין החלקים השונים בחברה - כל אלה מטרידים אותנו מאוד. האם אינך חש אחריות כלשהי על ההחרפה, ההקצנה, הגזענות, הלאומנות ושנאת החינם? וגם אם לא, האם לא צריך לדעתך לעשות כאן מהלך מחבר ומאחד שמובל מלמעלה?

כיצד אפשר לצפות שהרחוב יתייחס לאזרחים הערבים כשווי זכויות, עם אמירה כמו "הערבים נוהרים לקלפיות", שמרמזת כי אתה מתייחס לחמישית מאזרחי ישראל כאל גיס חמישי? בדיעבד התברר כי האמירה ההיא וההודעות הרבות ששלחת למצביעים בנוגע לערבים היו שקר של תעמולת בחירות. מנהל הקמפיין שלך, שלמה פילבר, שהיה אחראי על משלוח הסמסים, קודם לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת. האם לא הגיע הזמן לטקסטים מאחדים במקום מפלגים?

14. מדוע אתה לא חושף פרטים על פגישותיך עם אנשי עסקים ואת הנסיבות שבהן הן מתרחשות? מדוע כל הפגישות האלה נעשות מחוץ לשעות העבודה ומחוץ ללשכה, ללא פקידים ובלא תיעוד?

כיצד קרה, למשל, שנפגשת עם נוחי דנקנר ערב פרסום דו"ח הריכוזיות, עם יצחק תשובה במהלך דיוני ועדת ששינסקי, ועם שאול אלוביץ' בקשר לרפורמה בפס הרחב? מהם הקשרים שלך עם אותם אנשים? האם נכון שנוחי דנקנר רכש אלפי ספרים שכתב אביה של שרה נתניהו?

15. לפי תחקיר "הארץ", קשריך עם בעלי בזק, שאול אלוביץ', מאפשרים לך ולרעייתך ליהנות מיחס חנפני במיוחד, ולא עיתונאי, באתר "וואלה". באחרונה הגישה המשנה ליועמ"ש דינה זילבר חוות דעת שלפיה יש לאסור עליך לטפל בעניינים הקשורים לאלוביץ'. האם תוכל להאיר את עיננו בדבר מערכת היחסים שקיימת ביניכם, שבגינה נכתבה חוות הדעת הזאת, ומדוע אתה ומשרד התקשורת מתנגדים לחוות הדעת?

שלדון אדלסון ורעייתו מרים, בעת נאומו של נתניהו בקונגרסצילום: אי־אף־פי

16. הגענו לשלדון אדלסון. אדוני ראש הממשלה, מדוע אתה מסרב לחשוף את הפרטים על שיחות הטלפון בינך ובין עורך "ישראל היום" עמוס רגב ואדלסון עצמו, בעתירה שהגיש בעניין העיתונאי רביב דרוקר? האם אכן אתה משוחח עם רגב לעתים תכופות, אולי כל ערב, בנוגע לכותרות העיתון שלמחרת?

אם כך, גם אם אפשר להסכים עם כמה מהטענות שלך נגד העיתון "ידיעות אחרונות", שפעל נגדך במשך תקופה ארוכה, ודאי תסכים עמנו כי בלתי אפשרי לקבל את התנהלותו של "ישראל היום", לפחות מבחינה עיתונאית ואתית.

17. מדוע, אדוני ראש הממשלה, אינך ממנה נשים לתפקידים בכירים - מלבד ברשימת הליכוד לכנסת וכפועל יוצא מכך בממשלה? מדוע אינך מתייעץ עם נשים? מה לדעתך משדרת העובדה שאין כמעט נשים בתפקידים בכירים בסביבתך הקרובה?

ובאותו נושא, נראה כאילו המגזר היחיד כמעט שממנו מגיעים בעלי התפקידים שאתה ממנה הוא גברים, שהם או עולים מארה"ב או מהמחנה הדתי־לאומי. כרגע יש לא מעט תפקידים לא מאוישים במשרד ראש הממשלה - כמו מזכיר ממשלה, ראש מערך ההסברה הלאומית וראש הסגל. אולי זו הזדמנות בשבילך לעשות שינוי, ולפתוח את השורות בפני מגזרים נוספים?

18. שרה נתניהו, אשתך, אינה עובדת מדינה ואינה נבחרת ציבור. ואולם לפי הערכות, השפעתה על מינויים ועל מדיניות היא דרמטית. אנא הפרך את החשד שהועלה בפרסומים שונים, לפיהם רעייתך אינה מאפשרת לך לקדם נשים, ואף להיפגש עמן, ושלמעשה היא זאת שמשפיעה ומחליטה על המינויים בלשכתך?

נתניהו בסיור ביטחוני בצפון צילום: קובי גדעון / לע"מ

האם תוכל גם להתייחס לטענות של שורה ארוכה של עובדי משק הבית שלכם לאורך השנים, שהגישו תביעות נגדכם בטענות ליחס משפיל וקשה לכאורה כלפיהם?

19. בשנה שעברה, כשטסת לפגישה עם ראש ממשלת איטליה (ונשארת לסוף שבוע), בחרת להשתכן במלון פור־סיזנס, המפואר ביותר בפירנצה, בעלות של אלפי יורו ללילה. אתה סועד במסעדות יוקרה, דורש חדר שינה מוטס בטיסות לחו"ל, וממעט להוציא כסף מהכיס. מה תאמר לאלה הטוענים שאתה נהנתן?

האם אי פעם החזקת דולרים, או כל אמצעי תשלום אחר בגרביך? אם לא, מדוע לא תבעת דיבה את אלדד יניב שפירסם זאת? מדוע היה לך חשבון בנק באי הבריטי ג'רזי, המשמש מקלט מס?

20. אדוני, האם לא נראה לך ראוותני שבזמן שרבבות אנשים לא גומרים את החודש, המדינה ממנת את ההוצאות על הווילה הפרטית שלך בקיסריה? אולי שווה לוותר על המימון הממשלתי הזה, ולהשאיר רק את כיסוי הוצאות האבטחה?

אפשר להבין את הדרישה שעולה מלשכתך, לפטור אותך מתשלום מס בגין שימוש ברכב השרד המשוריין - ואולם קשה להבין מדוע המדינה צריכה לממן מכיסה את כל הוצאות המחיה של משפחת נתניהו. אפילו נשיא ארה"ב משלם מכיסו על ההוצאות הפרטיות של בני משפחתו, כולל מזון ושכר לימוד. האם זה לא בעייתי בעיניך שהוצאות משפחתך ומשק הבית שלך ממומנות על ידי המדינה? יאיר בנך, למשל, כבר בן 25 - וגם במקרה שלו רוב הוצאות מחייתו ממומנות על ידי המדינה, בזמן שצעירים רבים בגילו מתקשים לפרנס את עצמם ונאלצים להיעזר בהוריהם, שגם הם מתקשים. מה התייחסותך לכך?

21. לבסוף, בימים אלה, רבים בציבור הישראלי חשים ייאוש ועצב נוכח המצב החברתי, הפערים הכלכליים ההולכים ומעמיקים בין עניים לעשירים, הקיטוב הקשה בין עדות, דתות ופלגים פוליטיים, ונוכח הקיפאון בתחום המדיני. איזה מסר של תקווה, אחדות ופיוס תוכל לתת לנו ערב יום עצמאותה ה–68 של המדינה?

אדוני ראש הממשלה. אנחנו לא רואים אופק מדיני. אינך מציע דבר מלבד הבטחה לחיות על חרבנו. אתוס החתירה לשלום שהיה פעם נחלת כל הזרמים הפוליטיים בישראל נרמס. אפילו בטקסי יום הזיכרון והעצמאות נעלמו הטקסטים העוסקים בכמיהה לשלום.

גם אם אינך מאמין ביכולתך לכונן שלום, האם אינך חש שבאחריותך לחדש תהליך של הידברות עם הפלסטינאים, תהליך שישתית את הקרקע בעתיד לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני?

הכיבוש משחית אותנו מוסרית ומשחיר את עתידנו. האם כמנהיג אין לך מה להציע לנו מלבד איומים? אינתיפאדת היחידים דעכה ולפחות לעת עתה תחושת חוסר הביטחון ברחובות נרגעה. ועדיין רוב רובו של צה"ל מושקע בהגנה על ההתיישבות ביהודה ושומרון. זה עולה מיליארדים ופוגע בישראל בעולם, וכבר שומעים קולות על עצירת הסיוע האמריקאי לישראל. האם לא הגיעה העת למהפכה במדיניות החוץ והביטחון של ישראל, מה שגם יבטיח את עתיד המדינה כיהודית ודמוקרטית וגם יתניע מחדש את התקווה לאופק שקט ואפשרי יותר לשני העמים?

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות