תנועת "הצלחה" לרשות ההגבלים: מונופול לא יגבה מחיר שמגלם רווח של פי 2

חוות הדעת הוגשה להגבלים לקראת הדיון בצו המוסכם שהרשות הקפיאה; הוועדה לביקורת המדינה תדון השבוע בסוגיה

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

הקפאת גילוי הדעת של הממונה על ההגבלים לשעבר, דייויד גילה על ידי מחליפתו, מיכל הלפרין תעלה השבוע לדיון בוועדה לביקורת המדינה בראשות קארין אלהרר (יש עתיד). אלהרר ביקשה חוות דעת מבקר המדינה בנושא אכיפת האיסור על גביית מחיר מופרז על-ידי בעל מונופולין, באמצעות רשות ההגבלים העסקיים. לדבריה, החליטה לקיים את הדיון לאחר שהלפרין החליטה "להקל על המונופולין שגובים מחירים מופרזים על מוצריהם, ולשנות את גילוי הדעת של קודמה, גילה".

גילה קבע לפני כשנה, כי הסעיף בחוק ההגבלים (29א') לפיו אסור למונופול לנצל כוחו לרעה באופן העלול לפגוע בציבור בקביעת רמת מחיר לא הוגן - כך, שאסור למונופול לגבות מחיר מופרז. עד אז הפרשנות המקובלת לחוק, שהיטיבה עם המונופולים קבעה, כי הכוונה רק למחיר נמוך במיוחד שנועד לדחוק מתחרים מהשוק ולאפשר למונופול לאחר מכן להעלות את המחיר. עוד קבע גילה, כי רווח של עד 20% ייחשב סביר ("נמל מבטחים"), ומעליו תוכל הרשות לבדוק, אם המחיר מופרז. בשנה האחרונה התחוור לרשות, כי היא מתקשה לבדוק מהו הרווח האמיתי של מונופולים שבדקה, כיוון שמונופולים יודעים כנראה להסוות את רווחיהם האמיתיים.

הפרשנות של גילה נחשבת מהפכנית ובתי המשפט החלו לפסוק לפיה, בין השאר בתביעות יצוגיות נגד תנובה בגין גביית מחיר מופרז, לכאורה על כמה מוצרים. החלטתה של הלפרין להקפיא את הפרשנות של גילה מיטיבה עם תנובה, לקוחה מרכזית שלה בעבר. למרות שבמסמך ניגוד העניינים של הלפרין נאסר עליה לעסוק בנושאים בעלי השפעה מהותית על תנובה, אלא באישור משפטי – היא קיבלה אישור לכך ממשרד המשפטים. זה טען להגנתו, כי אף שתנובה עשויה להיות מושפעת מכך, ההשפעה הרחבית של האיסור מאפשרת להלפרין לעסוק בו.

הלפרין הציגה לציבור את גילוי הדעת של גילה לשמיעת עמדותיו, תוך שהודיעה על הקפאתו.

צילום: טלי מאייר

תנועת הצלחה, העוסקת ביצוג הציבור בסוגיות כלכליות וחברתיות הגישה חוות דעת, לפיה יש להמשיך לאסור על מונופול לגבות מחיר מופרז. לגישתה, מחיר מופרז הוא כזה, שמשקף רווח העולה על 100% למונופול.

על פי תגובת התנועה, שנכתבה על ידי עורכי הדין אורי ברעם ואלעד מן, גביית מחיר מופרז, היא ה"רע האולטימטיבי" של דיני ההגבלים העסקיים, שפגיעתו הרעה מיידית, מובהקת וקשה. לכן יש לאסור על מונופול לגבות אותו. לדבריהם, חרף עמדת המונופולים לגביו, בתי המשפט בישראל כבר מכירים בעילת תביעה מתחום ההגבלים העסקיים האוסרת על בעל מונופולין לגבות מחיר מופרז

לגבי טענות הנגד שהופיעו גם במסמך שהפיצה הלפרין לציבור ציינה התנועה, כי הטענה שהאיסור על מונופולין לגבות מחיר מופרז מהווה תמריץ שלילי להשקעות איננה נכונה. כך למשל, כשבעל המונופולין הינו בגדר "מונופולין טבעי" כמו במקרים של אספקת חשמל או מים, או בעל זיכיון בלעדי על משאב טבע אחר כמו כריית אשלג מים המלח. מונופולין שכזה לא מגיע למעמדו המונופוליסטי בזכות פיתוח, חדשנות, מחקר, פטנט, יצירתיות או לאחר שניצח את מתחריו בזירת התחרות. לפיכך הוא לא נדרש להשקעות כדי לעמוד מול מתחרים.

התנועה דחתה טענה נוספת, לפיה מחיר גבוה מושך מתחרים ובכך מעודד תחרות. לגישתה, המחיר שמתחרה פוטנציאלי רואה מול עיניו בבואו לשקול אם להיכנס לשוק בו קיים מונופולין ולהתחרות בו, אינו המחיר המופרז שגובה המונופול, אלא המחיר אליו יירד המונופול לאחר כניסת מתחרה לשוק. אם המתחרה הפוטנציאלי סבור, כי המונופול יפתח במלחמת מחירים, הכניסה לא תהיה אטרקטיבית והמתחרה הפוטנציאלי לא ייכנס לשוק. זאת אף אם המחיר בפועל באותו שוק הוא מופרז. לדברי עורכי הדין ברעם ומן, גם הטענה, שאין להכיר בעילת מחיר מופרז כי רשויות תחרות או בתי משפט העוסקים בתחרות אינם יכולים לדעת או לזהות מהו מחיר מופרז, אינה נכונה. כמו שבתי משפט יודעים להתמודד עם סוגיות אחרות בתנאי אי וודאות, כך גם יוכלו להתמודד עם שאלת המחיר המופרז.

עוד ציינו, כי העילה נגד מונופולין הגובה מחיר מופרז הולמת את המלצות דו''ח טרכטנברג שנכתב בעקבות המחאה החברתית של 2011. הכרה בעילה היא כלי חשוב במאבק ביוקר המחיה ועולה בקנה אחד עם תיאוריות של צדק חברתי. לדבריהם, בכל מדינות העולם המתוקן קיימת עילה נגד מונופולין הגובה מחיר מופרז. ארה"ב היא יוצאת דופן יחידה, אך בה יש מנגנונים אחרים המונעים גביית מחירים מופרזים על ידי בעלי מונופולין.

"לטעמנו יש להחליף את נמל המבטחים של 20% בחזקה הפוכה", ציינו. "במקום לקבוע סף מסוים שמתחתיו ומטה המונופולין נהנה מהגנת נמל מבטחים, יש לקבוע סף מסוים שמעליו יש חזקה, הניתנת לסתירה, כי המחיר הוא מופרז. אנו מציעים כי, בכפוף לקביעה אחרת של רשות ההגבלים העסקיים לגבי סקטור או ענף מסוים, הסף שמעליו תקום חזקה של מחיר מופרז יהיה תשואה או פער בין העלות למחיר העולים על 100%", הוסיפו.

צילום: אמיל סלמן
צילום: טלי מאייר
מיכל הלפריןצילום: תומר יעקבסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"