מקורב לנתניהו: "הצענו למחנה הציוני חבילת תיקים שרק יכלה לחלום עליה"

ח"כ אראל מרגלית: "מספיק להיות סמרטוטים, זוהי שערוריה" ■ שר בליכוד: "נתניהו עשוי להוציא את הבית היהודי מהקואליציה לאחר אישור התקציב הדו-שנתי והצטרפות המחנה הציוני"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"מפלגת המחנה הציוני קיבלה באחרונה הצעה לחבילת תיקים אטרקטיבית שלא יכלה לחלום עליה בעבר, בתמורה להצטרפותה לממשלת אחדות לאומית" - כך התבטא בימים האחרונים אחד האנשים המקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו.

ההצעה הוגשה לפני כחודש לאנשיו של יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, במסגרת משא ומתן מתקדם שהתנהל בין אנשי הרצוג לאנשי נתניהו. בין התיקים שהוצעו למחנה הציוני: תיק החוץ, שר במשרד החוץ האחראי על המו"מ המדיני - לציפי לבני, תיק המשפטים, תיק הכלכלה ועוד.

הרצוג בישיבת המחנה הציוני, בחודש שעברצילום: דודו בכר

ואולם, המגעים בין הצדדים הוקפאו לאחר פתיחת הבדיקה שהפכה לחקירה נגד הרצוג. ההצעה עדיין עומדת בעינה, ועם סגירתו הצפויה בקרוב של תיק החקירה צפוי המשא ומתן לקבל תאוצה.

גורמים בכירים בליכוד אומרים כי נתניהו רוצה מאוד לצרף את המחנה הציוני לקואליציה, ומדברים כעת על הרחבת הממשלה בלא שינוי הרכב הממשלה הנוכחית ועל בסיס קווי המדיניות הקיימים.

נתניהו תולה את יהבו בהרחבת הממשלה עם המחנה הציוני, לאחר שהבין שיו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, שהחריף את הטון נגדו בתקופה האחרונה - אינו מתכוון להצטרף לקואליציה.

השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל (ליכוד), אמרה כי היא מקווה שהממשלה תורחב בקרוב ושהאפשרות לממשלת אחדות לאומית תחזור להיות רלוונטית, "על מנת שהממשלה תתמודד טוב יותר מול האתגרים המדיניים והביטחוניים הניצבים לפניה".

שר התיירות, יריב לוין (ליכוד), אמר אמש כי "העמדה שלנו היא שהליכוד בהחלט מעוניין בדלת פתוחה להרחבת הממשלה, והמשמעות היא הצטרפות המחנה הציוני לתוך הממשלה קיימת, על בסיס העקרונות שהממשלה פועלת לפיהם - ולא יצירת ממשלה חדשה. אנו רוצים לראות את כל המפלגות הנוכחיות ממשיכות לכל אורך הדרך" .

השרה גילה גמליאלצילום: מוטי מילרוד

למרות דבריו של לוין, גורם בכיר בליכוד העריך כי לאחר שיאושר התקציב הדו שנתי ל-2018-2017 ומפלגת המחנה הציוני תצטרף לקואליציה, עשוי נתניהו להוציא מהקואליציה את הבית היהודי, מה שיאפשר לו למסור תיקים למחנה הציוני. כזכור, לפני שבועיים איים נתניהו לפטר את יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט. בינתיים, נתניהו זקוק לקולות של הבית היהודי במשכן הכנסת, גם לצורך אישור התקציב .

נתניהו דורש שהרצוג "יספק את הסחורה", כלומר יצטרף לקואליציה עם עוד 24 ח"כים ממפלגתו. אלא מאי, כמעט כל הח"כים במחנה הציוני הביעו באחרונה התנגדות להצטרפות לממשלת האחדות, והשאלה הנשאלת היא האם יתרצו בעקבות קבלת התיקים האטרקטיביים. בעוד כשבועיים-שלושה תתכנס ועידת מפלגת העבודה לדיון בקביעת פריימריס על ראשות המפלגה. אם הודעת היועמ"ש תתקבל לפני כן, לא מן הנמנע שסוגיית ההצטרפות לממשלת אחדות לאומית תועלה באירוע.

ח"כ אראל מרגלית, המתמודד על ראשות מפלגת העבודה, הביע את התנגדותו להצטרפות לממשלה נתניהו, ואמר כי "מדובר בסחר סוסים ואני מקווה שלא נהיה חלק ממנו. זוהי שערוריה. צריך להגיד בצורה ברורה שאנו לא מצטרפים בשום תנאי לממשלת הכישלון עם נתניהו. אנו הולכים להחליף את נתניהו. אנו לא רוצים ג'ובים מנתניהו אלא צריכים להיות אלטרנטיבה. הציבור צריך לשמוע באופן ברור שאנו מתכוונים לחזור לשלטון נקודה. מספיק להיות סמרטוטים. על המפלגה לעמוד כחלופה. תראו מה קרה לקדימה שהצטרפה לממשלת נתניהו. אנו רוצים להיעלם או להיות חלופה? על מה אנו מדברים? הולך לקרות הסכם שלום?".

"תקציב דו-שנתי הוא מהלך דיקטטורי"

בנימין נתניהוצילום: אוליבייה פיטוסי

בתוך כך, נתניהו ממשיך ללחוץ לאישורו של התקציב הדו-שנתי לשנת 2018-2017 כבר בכנס הקיץ של הכנסת, שיינעל בתחילת אוגוסט 2016, על מנת שוועדת הכספים תוכל לקדם אותו בפגרת הקיץ, ושהוא יאושר בקריאה השנייה והשלישית בתחילת כנס החורף בנובמבר 2016. הסיבה: נתניהו לא רוצה להגיע לסוף שנת התקציב 2016 עם האופציה לסחיטה מצד חברי הכנסת. באוצר אומרים כי מדובר בלוח זמנים לחוץ מאוד, מאחר שהצעת התקציב טרם גובשה בכלל, וצפויה להיות מוגשת לממשלה רק בסוף יוני-תחילת יולי 2016.

לוין אמר כי "יש הסכמה על תקציב דו שנתי. ברור שמבחינת לוחות הזמנים אפשר להשלים בכנס הקיץ את אישור התקציב וחוק ההסדרים בקריאה הראשונה, ולאחר מכן לאשר את התקציב בקריאה השנייה והשלישית. אני לא חושב שיש סיבה שלא נעמוד ביעד הזה. אני מאוד מקווה שיהיה תהליך סגור שייסתיים, ובאופן כזה נבטיח את יציבות המשק לשנים הבאות".

בעקבות הלחצים שמפעיל נתניהו לקידום התקציב הדו- שנתי אמרה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון: "תקציב דו-שנתי לא רק מדלג על הכנסת בהליך קביעת התקציב ומונע דיון ציבורי מעמיק בסדרי העדיפויות של הממשלה, אלא מהווה סכנה של ממש לכלכלה וליציבות המשק. תקציב כזה מבטיח התנהלות כלכלית רעה שתוביל בוודאות לתחזיות שגויות, לביצוע כושל ולפריצת הגירעון, כפי שכבר ראינו בניסיון הקודם להחיל תקציב כזה, בשנים 2012-2011".

גלאון הוסיפה כי "תקציב דו-שנתי הוא מהלך דיקטטורי, מסוכן לכלכלה ומסוכן לדמוקרטיה, שכל מטרתו לבצר את שלטונו של נתניהו ולאפשר לו להתעלם מהמטרד הקטן שנקרא כנסת ישראל או הציבור הישראלי. ההתעקשות המביכה של ראש הממשלה לקדם מהלך כזה בניגוד לכל הגיון סביר, מוכיחה סופית שאין לו שום בעיה לפעול נגד האינטרס של אזרחי ישראל באופן גלוי וחסר בושה."

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"