ברשות ההגבלים הזהירו: שינוי גילוי הדעת עשוי להשפיע ישירות על תנובה

בדיון שקיימו בעניין בכירי רשות ההגבלים ונציג משרד המשפטים, הזהיר היועץ המשפטי של הרשות כי תנובה עשויה ליהנות במיוחד משינוי 
המדיניות בנושא מחיר מופרז של מונופול

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

משרד המשפטים אישר לממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, לעסוק בשינוי גילוי הדעת של הרשות בנושא מחיר מופרז של מונופול, אף שהיא מנועה מעיסוק בנושאים שישפיעו במיוחד על לקוחותיה, בהם תנובה, ואף שהיועץ המשפטי של הרשות התריע כי השינוי המתוכנן עשוי להשפיע על תנובה ישירות — כך עולה מסיכום הדיון שנערך בשאלה אם הלפרין תוכל לעסוק בשינוי גילוי הדעת של קודמה, דיויד גילה.

ברשות ההגבלים צפו את הביקורת הציבורית שתתעורר מכך, ולכן זימנו ב–13 במארס דיון עם נציגי משרד המשפטים בנושא. רק היועץ המשפטי של הרשות, אורי שוורץ, הזהיר בדיון כי תנובה עשויה ליהנות משינוי המדיניות.

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: תומר אפלבאום

נציג משרד המשפטים שהשתתף בדיון בחר למזער את האזהרה ואת השפעת הסוגיה על תנובה, ולתת משקל לנושא שבכירי הרשות חזרו עליו שוב ושוב — רוחבה של הסוגיה, שתשליך על כל המונופולים. כך נסללה הדרך לאישור עיסוקה של הלפרין בסוגיה הכללית, שתשפיע בראש ובראשונה ובטווח המיידי על תנובה. בדיון השתתפו בין השאר דני בן חורין, ממונה בכיר ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים; הלפרין; שוורץ; ואסף אילת, הכלכלן הראשי של הרשות.

המסמך המסכם את הדיון, שהגיע לידי TheMarker, מראה כיצד צעד אחר צעד סללו אנשי הרשות את הדרך לאישור המיוחל ממשרד המשפטים. הם לא הסתירו דבר — כולל התביעות היצוגיות נגד תנובה בעניין — אולם ברוב הדיון בקושי יוחס להן משקל. מנגד, את חלק הארי בדיון תפסה המשמעות הרוחבית של הסוגיה. בעקבות הדיון, אישר חורין להלפרין לעסוק בנושא בתנאים מגבילים.

במסמך ניגוד העניינים שנוסח לקראת כניסתה של הלפרין לתפקיד היא התחייבה להימנע מלהשתתף בנושאים "העלולים להעמידה בחשש לניגוד עניינים", בין השאר מול לקוחות כמו תנובה, במשך שנה וחצי. בנוסף, בנושאים כלליים שמשפיעים על לקוחותיה לשעבר, כגון גילוי הדעת העוסק במחירים מופרזים של מונופולים, נקבע כי הלפרין תוכל לטפל לאחר קבלת אישור היועץ המשפטי של הרשות ובתנאים שייקבעו. במקרה הרגיש הזה בחרה רשות ההגבלים לקבל את ההיתר ממשרד המשפטים.

בתחילת הדיון הציג שוורץ את מסמך ניגוד העניינים של הלפרין, את גילוי הדעת של הממונה הקודם ואת הקשיים ביישומו. לדבריו, בשנתיים האחרונות מאז פרסום גילוי הדעת דנו בתי המשפט בתשע תובענות ייצוגיות בנושא מחיר מופרז של מונופולים, כאשר שש תובענות שמתנהלות עתה נוגעות לתנובה.

"ייתכן שגילוי הדעת היה טריגר לתביעות"

בדיון שלט הטיעון כי "באופן טבעי, כל בעל מונופול מושפע בעקיפין ממדיניות הרשות בדבר האיסור על גביית מחיר לא הוגן או הרחבת האיסור על גביית מחיר מופרז". שוורץ אמר כי "באופן עקרוני, אין הבדל בין ההשלכות שיש לנושא כללי זה על תנובה לבין ההשלכות שיש לו על חברות אחרות שהן בעלות מונופולין. ההשפעה המיוחדת שיש לנושא זה על תנובה מצטמצמת, אם כך, לחלקה הבולט בתובענות ייצוגיות המתבררות בבתי המשפט".

דיוויד גילה ואורי שוורץ

שוורץ הוסיף כי "ייתכן שגילוי הדעת היווה טריגר להגשתן של התובענות הייצוגיות, ובכל מקרה גילוי הדעת מהווה חלק מהתשתית לטענותיהם של התובעים, נוכח המעמד המשמעותי של הרשות בקביעת מדיניות בתחום זה. ככל שייערכו שינויים במדיניות הרשות, הדבר עשוי להשפיע על תוצאות ההליכים, ועלולה להתעורר הטענה ששינוי המדיניות נעשה מטעם זה ולמטרה זאת. כמו כן, ייתכן שתידרש מעורבות של המדינה בתובענות הייצוגיות בהמשך הדרך, ככל שתידרש בהן התייצבות היועץ המשפטי לממשלה".

לשאלה ביחס להצטברות התובענות הייצוגיות דווקא נגד תנובה, השיב אילת כי ייתכן שהסיבה לכך היא בסיס ראייתי נוח, שכן מדובר במוצר שמחירו היה מפוקח בעבר — כך שקל יחסית לתובע להציג טיעונים לגביו, והוסיף כי ייתכן שלבולטות של מוצרי החלב במחאה החברתית יש השפעה על כך.

חורין השתכנע כי הנושא העומד על הפרק הוא עקרוני וכללי ולא ייחודי לתנובה, אף שלתנובה כרגע עניין גדול יותר מלאחרים בצמצום החשיפה לתביעות ייצוגיות. לדבריו, "הנושא אינו 'מזוהה' עם תנובה, וברמה המשפטית הוא אינו משפיע על תנובה יותר מעל אחרים, למעט ההבדל המעשי בהשפעה האפשרית על הליכי התובענות הייצוגיות. בנסיבות אלה, יש לקבוע כי אין מניעה שהממונה תטפל בנושא זה, ובלבד שההחלטות לא יתקבלו על ידיה באופן בלעדי, אלא בדיון משותף עם גורמי המקצוע ברשות".

ממשרד המשפטים נמסר: "הלפרין רשאית לטפל בנושאים כלליים, גם כשיש בהם השפעה עקיפה על לקוחות עבר שלה. בדיון שנערך במשרד הובהר כי גילוי הדעת שנבדק חל על כל בעלי המונופולין באופן רוחבי, ונמצא כי תנובה אינה בולטת בהקשר זה. עוד הובהר כי הלפרין לא טיפלה עבור תנובה בתובענות הייצוגיות שנדונות כעת, ולכן הוכרע כי אין מניעה שתעסוק בנושא רוחבי זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן