המלחמה בין משרדי הבריאות והאוצר עוד תוביל להרוגים

התמיכה של משרד הבריאות בהחלטתה של שראל להסתיר נתונים מאגף החשב הכללי היא שערוריה - וכעת החובה להנמיך את גובה הלהבות ולשתף פעולה מוטלת על שני המשרדים

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

בשבועות האחרונים מורגש מחסור בחיסון המחומש לתינוקות בישראל, ומשרד הבריאות הוציא הנחיה לבצע תעדוף של אוכלוסיות שצריכות להתחסן. האירוע הזה עלול לחזור על עצמו בהיקף ניכר בהרבה בשנה הבאה אם שניים ממשרדי ממשלה - משרדי הבריאות והאוצר - לא ילמדו לכבות את הלהבות ביניהם ולהתחיל לשתף פעולה.

המצב כעת הוא שמשרד הבריאות מחרים את משרד האוצר ומסרב להעביר לו נתונים. בתגובה, משרד האוצר הוציא מכתב חריף מאין כמוהו ליועץ המשפטי לממשלה, שבו הוא מאשים את משרד הבריאות ב"חוסר תפקוד", הורדה לטמיון של מאות שעות עבודה, פעולה חמורה בניגוד לכללי מינהל תקין, ניצול לרעה של סמכויות בידי מנכ"ל משרד ממשלתי, והתנהגות חריגה בכל קנה מידה.

הדברים הגיעו לידי כך שהחשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי־בויאנג'ו, שנמצאת בשלהי הכהונה שלה לאחר חמש שנים בתפקיד - ביקשה באופן חריג מהיועץ המשפטי לממשלה להגדיר את תחומי הסמכות שלה, כדי שלא ייווצר מצב שבו היא תואשם בפגיעה בבריאות הציבור בתוקף תפקידה כאחראית על ועדת הפטור ממכרזים בממשלה.

כל מהומת האלוהים הזאת נובעת מהוויכוח על שראל - חברה פרטית שפועלת תחת משרד הבריאות, ומהווה מונופול בתחום רכש התרופות בעבור בתי החולים הממשלתיים בישראל. את התרופות שראל רוכשת בפטור ממכרז, שמאושר על ידי אגף החשב הכללי במשרד האוצר, וזאת מתוך מחשבה כי היתרון שנובע מהגודל של שראל, בהיותה מונופול מטעם הממשלה, יאפשר לה לרכוש תרופות בזול.

חיסון נגד שפעת. למצולמים אין קשר למאמר

שראל רוכשת תרופות וציוד בכמיליארד שקל בשנה, ובעבור בתי החולים הממשלתיים הקטנים היא מקור אספקת התרופות היחיד כמעט. כאמור, מונופול. לעומת זאת, בתי החולים הממשלתיים הגדולים, בעיקר שיבא, מתעלמים מהחברה, ורוכשים את התרופות בעצמם - עובדה שמעלה ספקות בנוגע ליעילות רכש התרופות על ידי שראל.

האם שראל יעילה?

אז האם שראל, שנהנית ממעמד של רוכשת תרופות יחידה עבור משרד הבריאות, היא יעילה או לא? על השאלה הזאת אין תשובה נחרצת, מהסיבה הפרוזאית ששראל מסרבת להעביר את נתוני רכש התרופות שלה לבדיקת משרד האוצר. לפני כשנתיים הקימה החשבת הכללית צוות בדיקה, בראשות ד"ר שלומי פריזט, שניסה להשיב על השאלה הזאת.

במשך שנתיים ביקש פריזט מחברת שראל את הנתונים, והיא סירבה להעבירם. מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, גיבה את סירובה של שראל, בטענה כי די בכך שהנתונים חשופים בפני משרד הבריאות - וכי מטרת הבקשה של משרד האוצר לקבל את הנתונים היתה להעביר אותם לחברה מתחרה, חברת ענבל הממשלתית, שכפופה לאגף החשב הכללי. כלומר, משרד הבריאות רומז כי דרישת הנתונים נבעה משיקולים זרים של החשבת הכללית - היא רוצה להרחיב את האימפריה שלה, באמצעות הפיכת ענבל לחברה מתחרה לשראל בתחום רכש התרופות.

מהסיבה הזאת משרד הבריאות תמך בסירובה של שראל להעביר את הנתונים לצוות של פריזט. מהסיבה הזאת משרד הבריאות גם פרש מצוות פריזט, ובר סימן טוב מינה צוות בדיקה מתחרה, בראשותו של מי שהיה בעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר, רם בלינקוב. אפשר לקפוץ כבר עכשיו לשורה התחתונה: פריזט קבע ששראל אינה יעילה ברכש התרופות שלה ויש לחשוף אותה לתחרות, באמצעות הקמת חברה ממשלתית נוספת שתרכוש תרופות (ניחוש פרוע: זאת תהיה חברת ענבל). מנגד, הצוות של בלינקוב הסכים ששראל אינה יעילה, אבל לא במידה כזאת שמצדיקה חשיפתה לתחרות. הוא סבר כי היתרון לגודל של שראל מצדיק את השארתה כמונופול של רכש תרופות.

עם זאת, בין בלינקוב לפריזט שררה תמימות דעה בנקודה קריטית אחת: העובדה ששראל מסרבת לחשוף את נתוניה בפני משרד האוצר היא אכן שערורייה ציבורית בלתי־נסלחת. למעשה, בלינקוב סותר את עמדת משרד הבריאות, שמינה אותו, בקביעה כי הנתונים מוסתרים גם ממשרד הבריאות עצמו. כלומר, גם משרד הבריאות לא יודע באילו מחירים רוכשת שראל את התרופות שלה, מה מרווח הרווח שלה, ואם המרווח סביר או לא.

ניצול לרעה של כוחו של משרד הבריאות

מעבר לשאלת היעילות (האם ניתן באמת להניח כי מונופול פרטי, שפועל בשם כספים ממשלתיים ועושה זאת ללא שקיפות וללא בקרה ודיווח, אכן יהיה יעיל ותחרותי ברמת המחיר?) עולה כאן שאלת הניהול התקין של כספי המדינה. העובדה שאחת הפעילויות הציבוריות הרגישות ביותר, רכש תרופות, נעשית בהסתר, ושמשרד ממשלתי מוביל כמו משרד הבריאות מגן על ההסתרה הזאת, היא אכן שערורייה ציבורית.

גם אם משרד הבריאות צודק כי עדיף להשאיר את שראל במבנה הנוכחי כמונופול, מכיוון שהיתרון שנובע מגודלה מקזז את חוסר היעילות שלה, לא ייתכן כי העמדה המקצועית הזאת תלווה בהסתרת נתונים ממשרד האוצר ומהציבור. עיקרון השקיפות לגבי כספי ציבור היה ונשאר עיקרון מוביל. הוא מונע שחיתות וגם משמש כוח מניע ליעילות. בכל מקרה, אין הצדקה לחוסר שקיפות.

בוודאי ובוודאי שאין הצדקה לחוסר שקיפות כשחיי אדם עלולים להיפגע מכך. העובדה שמשרד הבריאות משתמש בטענה שאם מעמדה של שראל כמונופול לא יישמר, הציבור עלול להיפגע בשל מחסור בחיסונים בשנה הבאה — היא אכן ניצול לרעה של כוחו של המשרד. בריאות הציבור היא חשובה, אבל לא ניתן להשתמש בה כנשק מול משרד האוצר על מנת לפגוע בהליכי הפיקוח של המדינה על כספי ציבור. זהו נשק לא לגיטימי במדינה דמוקרטית, והוא עלול להביא לכך שהקרב בין המשרדים עוד יביאו למקרי מוות. בכל מקרה, הפעולה התקינה של הממשלה בוודאי נפגעה באופן אנוש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב