החקלאים הפגינו בגבול הצפון נגד הרפורמה בחקלאות: "אנחנו לא נוותר"

ההממשלה הבטיחה לקדם רפורמה רק בהסכמת החקלאים, אולם זה לא מנע מהם להתלהם ולהתנגד לכל סוג של שינוי - לרבות רפורמה לרווחת המטילות ולשיפור ההיגיינה

אורה קורן
אורה קורן
הפגנת מגדלי העופות בישוב אביבים, סמוך לגבול לבנון
צילום: גיל אליהו
אורה קורן
אורה קורן

חקלאים, ראשי ארגוני חקלאים, וראשי רשויות בגליל השתתפו היום (ב') בהפגנת החקלאים על גבול הצפון נגד הרפורמות המתוכננות בענף הלול. באחרונה הבהירו משרדי החקלאות והאוצר כי הם מגבשים תכנית, בתיאום עם ראשי התאחדות החקלאים, למעבר מתמיכות עקיפות לישירות בכל ענפי החקלאות.

בענף הביצים מעוניינת הממשלה לפעול למעבר ללולים מרווחים ומתקדמים, ושיפור רווחת המטילות וההיגיינה של הביצים. במשרדים הבהירו כי כל רפורמה תתבצע רק בתיאום עם החקלאים בכל ענף. אולם, דברים אלה לא מנעו את ההתלהמות בהפגנה היום, שיוחדה לענף המטילות. חלקם גם ניצלו את ההזדמנות להזכיר לממשלה כי היא טועה כשהיא מתמקדת בחקלאים במאמציה להוריד את יוקר המחיה, ולא פועלת בתקיפות לצמצום פערי התיוון בין החקלאי לצרכן, מהם נהנים סיטונאים וקמעונאים.

מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר כי ״אנחנו נמצאים כאן היום מול מעוז החיזבאללה בגלל שאנחנו משדרים מלחמה, אבל מסוג אחר. מלחמה על הבית, על הפרנסה של כ-2,800 לולנים. אבל המקום הוא גם סימלי - אנחנו, החקלאים, שומרים על גבולות המדינה, השדות שלנו הם הביטחון הקיומי וגם הביטחון התזונתי של כל אזרחי המדינה.

"אסור לנו לתת יד לרפורמה שתפגע בפרנסה של אלפים מתושבי האזור ובני משפחותיהם, אסור לנו להסכים להיכנס למעגל אבטלה - כי אין עוד מקורות פרנסה כאן וגם אין עוד חקלאות אחרת. על מדינת ישראל להשכיל ולהבין כי משק שנסגר לא ייפתח עוד בשנית, וכי למדינה אסור להפקיר את פרנסתם של אלפי משפחות על גבול הצפון.

הפגנת מגדלי העופות בישוב אביבים, סמוך לגבול לבנון

"מקריבים את אנשי גבול הצפון על מזבח פער התיווך כאשר הם אינם אשמים בו. מה עוד, ייבוא לא יפתור את המצב ויביא להורדת מחירים לצרכן. יבוא, לא רק שלא יוזיל, אלא לטווח הארוך, מדינת ישראל תהיה תלויה ביבוא, וההשלכות יהיו ברורות במלחמה הבאה או בחרמות הבאים שיושתו על מדינת ישראל״.

דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים והחקלאים ויו"ר אגודת מים בגליל, הכריז: "הגענו להשמיע את זעקתנו, החקלאים שנלחמים על הפרנסה, נאבקים על החיים ולא מוותרים על ההתיישבות בגבולות המדינה, על ערכי הציונות ועל הזכות להתפרנס בכבוד. באופן אבסורדי, האיומים של חיזבאללה בגבול הצפון התחלפו באיומים של גזרות ממשלתיות. כמעט מדי יום נוחתות עלינו קטיושות כלכליות, שמאיימות לחסל אותנו יותר מכל אויב אחר. כנגד זה באנו למחות, דווקא בגבול הצפון, כדי להבהיר לכל מי שצריך שאף אחד לא יזיז אותנו מכאן, לא אויבים מחוץ ולא אויבים מבית".

עופר ברנע, מהמועצה האזורית גליל עליון והחברה לפיתוח הגליל, אמר כי "לא ייתכן שממשלת ישראל מחסלת את חייליה האזרחיים שעל גבול הצפון ורומסת את פרנסתם. באנו לתמוך באחינו החקלאים מגדלי הביצים ונגיע לכל מקום בו תירמס החקלאות ופרנסתנו. עתה מקצצת מדינת ישראל 25% מכמות המים לחקלאות ומייקרת את הפקת המים שלנו! כיצד אנו אמורים לגדל גידולים חקלאים במחירי עתק אלו? ממשלת ישראל שאינה יכולה ומסוגלת לפעול כנגד הטייקונים ובעלי רשתות השיווק, פוגעת בחקלאים, שהינם האחרונים להרוויח בשרשרת הרווח של הייצור החקלאי. זו בושה למדינת ישראל! לא נשתוק!"

שמעון ביטון, מגדל ביצים במושב אביבים, אמר: "כיפת הברזל של האזור שלנו זה הלול. הממשלה רוצה לעשות לנו תכנית מרושעת ולסגור אותנו, משק משק, מושב מושב ולרוקן אותנו מביתנו. אנחנו לא נוותר״.

הפגנת מגדלי העופות בישוב אביבים, סמוך לגבול לבנון

יוסי אדוני, מגדל ביצים וסגן ראש המועצה מעלה יוסף: ״יש לנו מלחמה ומאבק על הבית. ענף ההטלה זה עמוד השדרה שלנו. בלעדיו אנחנו לא יכולים להתקיים. התיישבות מחזקים ולא מוכרים. ענף הביצים זה ביטחון״.

ראש המועצה האזורית מעלה יוסף, שמעון גואטה, אמר כי "מאבק זה הוא על הפרנסה. שר החקלאות רוצה לחסל את הכל. הוא חושב שיש רק התנחלויות. אנחנו ניאבק עד שיהיה הסדר בענף הביצים ל-20 שנה. בלי לול אין לנו קיום באזור הזה".

ח״כ איתן ברושי (המחנה הציוני), אמר בהפגנה כי ״אנחנו חוזרים למסלול של חקלאות וביטחון. זהו קרב על הציונות. אנחנו אתכם. מי שנותן לרמי לוי להדליק משואה איבד את דרכו. החקלאות היא מקור הגאווה שלנו. אנחנו חומת המגן. ומכאן תהיה הבשורה".

שר החקלאות אורי אריאל הודף את הטענות נגדו ואומר: "חבל שראשי הרשויות בצפון נותנים לעובדות לבלבל אותם". לדבריו, "לפני כמה ימים הוצאנו, יחד עם חברי ועדת הכלכלה בראשות ח"כ איתן כבל, תקנות המגדילות את מכסות הביצים בישובי הצפון. אלא שעוד בטרם יבשה הדיו על אישור התקנות, נפתח קמפיין יקר ובזבזני משופע ביועצים ותקציבים נגדי ונגד המשרד.

"אנחנו אכן פועלים להורדת יוקר המחיה בכלל מוצרי המזון על מנת להיטיב על אזרחי ישראל, אבל מקפידים לעשות זאת בהידברות עם החקלאים ונציגיהם". עוד אמר השר, "הטענות כאילו אני מפקיר את הצפון מוזרות עוד יותר הרי רק לפני כחודש הוציאו אותם ראשי רשויות הודעת תמיכה בי לאור הכוונה להעתיק את המכון הוולקני לצפון.

"אמשיך לפעול לקידום רפורמות להוזלת יוקר המחיה בישראל תוך שמירה על שיח הדוק וישיר עם נציגי החקלאים כפי שעשיתי עד כה, ולא אתן לכל גורם בעל אינטרס ושיקול זר לפגוע ברפורמות ולערער את השיח והקשר בין הצדדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית