מי המחוקקים החברתיים ביותר בכנסת - ובאיזה מקום דורג נתניהו?

לפי מדד של המשמר החברתי, המבוסס על הצבעות בהצעות חוק כלכליות וחברתיות, השרים החברתיים הם דרעי, גמליאל ושטייניץ ■ בתחתית המדד: השרה מירי רגב וסגני השר ירון מזוז ואיוב קרא ■ מרצ היא הסיעה החברתית ביותר

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

שר הפנים, אריה דרעי (ש"ס), השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל (ליכוד) ושר האנרגיה, יובל שטייניץ (הליכוד), הם השרים החברתיים ביותר בממשלה; ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) הוא הח"כ החברתי ביותר בכנסת, וח"כ מירב בן ארי (כולנו) היא הח"כית הכי חברתית בקואליציה - כך עולה מהמדד החברתי לכנסת ה-20 שגיבש המשמר החברתי.

המדד החברתי מבוסס על בדיקה של הצבעות חברי הכנסת. הדירוג של חברי הכנסת עולה ככל שהם מצביעים יותר בעד חוקים חברתיים ונגד חוקים אנטי־חברתיים. מרצ היא הסיעה החברתית ביותר, ואילו הבית היהודי היא הסיעה הכי פחות חברתית.

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הוא הח"כ הכי פחות חברתי באופוזיציה, והכי פחות נוכח בהצבעות על נושאים חברתיים. למקום השני במדד הגיע חיליק בר (המחנה הציוני), ולמקום השלישי ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת). במקום הרביעי נמצאת מיכל רוזין (מרצ).

בתחתית המדד החברתי נמצאים שרת התרבות, מירי רגב, סגן שר הפנים, ירון מזוז, וסגן השר לשיתוף פעולה אזורי, איוב קרא - שלושתם מהליכוד. רגב התנגדה להצעות חוק רבות שנועדו להגן על החלשים בחברה, כמו הרחבת הפיקוח על מעונות יום, ביטול המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים ועוד. מנהלת המשמר החברתי, נירית מוסקוביץ', אמרה כי "המקרה של מירי רגב ממחיש שרטוריקה חברתית ודיבורים בשם 'העם' אינם תחליף לעבודה האפורה של יוזמה, קידום והצבעה על חוקים חברתיים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו, נמצא גם הוא בתחתית המדד החברתי, במקום ה-113–114 (מבין 120 חברי הכנסת) יחד עם ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי). ציוני השרים במדד החברתי נמוכים יחסית, מכיוון שהם ממעטים להשתתף בהצבעות.

השרים שקיבלו את הציון הטוב ביותר במדד הם השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל במקום ה-75 (יחד עם יואב קיש), שר האנרגיה יובל שטייניץ ושר הפנים אריה דרעי. במקום ה-77 (יחד עם מייקל אורן ומנחם מוזס). דרעי תמך בכמה הצעות חוק חברתיות ששרים אחרים לא תמכו בהן, כמו ההצעה להחיל על הבנקים וחברות הביטוח את חוקי הגנת הצרכן. שר האוצר משה כחלון לא מופיע בדירוג מהסיבה שהתפטר מהכנסת.

בניתוח לפי מפלגות עולה כי מרצ היא המפלגה הכי חברתית. במקום השני נמצאת סיעת המחנה הציוני, עם ציון 40.7. הח"כ הכי פחות חברתי בסיעה הוא עמיר פרץ, שנחשב כמחוקק שהאג'נדה החברתית שלו היא בסדר עדיפות גבוה. הוא הגיע למקום ה-54 במדד, מכיוון שנעדר מרוב ההצבעות בנושאי כלכלה וחברה. גם יו"ר המפלגה, יצחק הרצוג, נמצא במקום נמוך, ה-45, מסיבה זו.

במקום השלישי בדירוג המפלגות נמצאת הרשימה המשותפת, עם ציון 30.9. מבין הרשימות המרכיבות את הרשימה המשותפת, חד"ש זכתה לציון הגבוה 40.2, ואילו בל"ד לציון 19.

ומה בקואליציה? כולנו קיבלה דירוג של 0.4 ואילו כל יתר סיעות הקואליציה קיבלו דירוג שלילי. ש"ס - מינוס 4.3, יהדות התורה - מינוס 7, הליכוד - מינוס 8.4, והבית היהודי - מינוס 8.6.

ח"כ שמולי אמר בתגובה: "אם יש משהו שאני מנסה לעשות בכנסת זה להיות הקול של האנשים שקולם לא נשמע במוקדי קבלת ההחלטות, או שאין להם את הכוח להילחם שם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה ש'הכל שפיט' זה חסם לעסקים, שלא קיים בשום מקום בעולם המערבי"

הבנקים מאותתים לנתניהו: "ניצנים של משיכת פקדונות, ולא רק בהיי-טק"

שמעון ריקלין, אראל סגל, ינון מגל, יעקב ברדוגו, מגי טביבי

לא היה דבר כזה: עם מאות מיליוני שקלים, הערוץ הזה מאיים לשנות את המפה הפוליטית בישראל