כמה באמת שווה אריה דרעי?

מקורות משפטיים תוהים מהיכן הצליחו ילדי דרעי לקנות דירות, בהנחה שאביהם היה במשך שנים רבות נבחר ציבור, ורק 11 שנים חלפו מאז שחרורו מהכלא לבין חזרתו לפוליטיקה, שבהן טען כי לא היה איש עסקים מצליח

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

עם שובו לכנסת ב–2013 הגיש אריה דרעי הצהרת הון ליו"ר הכנסת, ועם מינויו לשר בממשלה ב–2015 הגיש הצהרת ההון למבקר המדינה. בדברים שאמר לערוץ 2 בפברואר 2015, ערב הבחירות לכנסת ה–20, הוא גילה כי הונו מסתכם בכ–4.8 מיליון שקל.

על פי הצהרת ההון, לדרעי דירה בשכונת הר נוף בירושלים שנרכשה בשנות ה–90 ב–200 אלף דולר ושווייה הוערך אשתקד ב–4.7 מיליון שקל; בחשבון העובר ושב הוא היה במינוס של 20 אלף שקל; החסכונות שלו הסתכמו ב–10,000 שקל, יש לו פנסיה תקציבית מהכנסת ותיק מניות של 300 אלף דולר; הוא גם מחזיק במכונית סקודה רומסטר משנת 2011 הרשומה על שם אשתו, בשווי מוערך של 60 אלף שקל. עם זאת, דווח בהצהרת ההון על הלוואה של 1.1 מיליון שקל.

בית משפחת דרעי בספסופהצילום: גיל אליהו

בש"ס טוענים כי זהו סך הרכוש שלו, ולכך יש להוסיף את חלקו לצד בני משפחה נוספים בבית במושב ספסופה. ערכו הכולל של הבית, הוסיפו, דומה לדירה קטנה בתל אביב.

לדרעי תשעה ילדים, מהם שבעה נשואים. בסוף השבוע פורסם שלילדיו כמה נכסי נדל"ן, אך בש"ס טוענים כי מדובר בילדים בוגרים שחלקם בעלי משפחות ויש להם הון משלהם. בת נשואה אחת, שילדה באחרונה, עדיין גרה אצל הוריה.

מקורות משפטיים תוהים מהיכן הצליחו ילדי דרעי לקנות דירות, בהנחה שאביהם היה במשך שנים רבות נבחר ציבור, ורק 11 שנים חלפו מאז שחרורו מהכלא לבין חזרתו לפוליטיקה, שבהן טען כי לא היה איש עסקים מצליח.

בשנים שבהן לא היה בפוליטיקה, 2002–2013, כיהן דרעי בשורת תפקידים. אורי בלאו חשף ב"הארץ" בינואר 2014 כי דרעי עסק בין היתר בייעוץ לחברות שבבעלות הטייקונים נוחי דנקנר ולב לבייב. נוסף על כך קיבל דרעי מאות אלפי שקלים ממשרדו של עו"ד פיני רובין. דרעי טען אז כי "לא התפרנסתי מזה, בקושי החזקתי מזה משרד, זה לא הספיק למשכורת".

חברת הייעוץ של דרעי קיבלה כשני מיליון שקל מחברות בבעלות נוחי דנקנר עבור שירותי ייעוץ ב–2007–2011. מחברת אפריקה ישראל, שעבורה ייעץ דרעי בשנים שקדמו לעבודתו עם דנקנר, קיבל, לדבריו, כעשרת אלפים דולר בחודש. ב–2008 הועברו לחברה של דרעי כ–300 אלף שקל ממשרד עורכי הדין גורניצקי ושות', שבראשו עומד אחד מבכירי עורכי הדין בישראל, פנחס רובין, שייצג בין היתר את שרי אריסון, אלי הורוביץ ויצחק תשובה. דרעי אמר אז כי ייעץ לרובין עבור עסקת נדל"ן מסובכת של אחד מלקוחותיו.

ב–2007 קיבל דרעי 750 אלף שקל מחברת כלל מימון מרכזי לתעשיות, שהיתה אז בבעלות דנקנר ונמכרה ללן בלווטניק. שנתיים לאחר מכן קיבל כחצי מיליון שקל מאותה החברה ובמשך אותן שנים קיבל גם מאות אלפי שקלים מקבוצת אי.די.בי.

"לא התפשטתי לתחומים אחרים, מכיוון שמראש רציתי לשים גבולות — שאני לא לוביסט ולא מאכער ולא מקדם דברים", הוסיף אז דרעי. "אין לי תחומי מומחיות גדולים מחוץ לקשרים, ובקשרים לא רציתי להשתמש. הייתי נוסע להרצאות, נוסע למקומות, וקיבלתי את המינימום שנתן לי את האפשרות להחזיק משרד. לא התפרנסתי מזה, בוא נגיד ככה. נו, אז תעשה חשבון כמה זה יוצא לשנה (חצי מיליון שקל לשנה בממוצע)... כסף באמת לא נשאר מזה. זה שום דבר, זה עשרת אלפים דולר לחודש שזה בקושי, אם אתה מוריד את ההוצאות שאתה משלם למיסוי, זה בקושי החזיק לי את המשרד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית