עובדי מכון וולקני מתנגדים למעבר לגליל: "יביא לאובדן של ידע מהותי"

עובדים במכון טוענים כי הכוונה היא לסגור אותו ולפתוח בצפון חלופה מוקטנת - וכי זו גחמה של שר החקלאות, המנוגדת לעבודה המקצועית לחיזוק המכון שנעשית במשרד על בסיס דו''ח קנדל מ-2012

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

בכירים במשרדי ראש הממשלה, החקלאות ופיתוח הנגב והגליל מגבשים הצעת החלטה שתובא בקרוב לאישור הממשלה, שעיקרה תוכנית להעתקת מינהל המחקר החקלאי (מכון וולקני) מבית דגן שליד ראשון לציון לגליל, כחלק ממאמץ אסטרטגי לפיתוח הגליל.

עובדים במכון וולקני פתחו במאבק לסיכול היוזמה. לאחר שהפגינו בימים האחרונים במשרד החקלאות, הם מזהירים מפני אובדן ידע מחקרי רב כתוצאה מהמעבר. לדבריהם, חוקרים רבים לא יעברו לעבוד בצפון, והידע שצברו יירד לטמיון. העובדים טוענים כי בפועל, מדובר בסגירת מכון וולקני ופתיחת מכון מחקר קטן בגליל, ולא בהעברת כל נפח הפעילות הקיים של המכון.

"זו גחמה של שר החקלאות, המנוגדת לעבודה מקצועית הנעשית בשנים האחרונות במשרד החקלאות לחיזוק מכון וולקני, על בסיס דו"ח קנדל מ–2012", אמרו חוקרים במכון. דו"ח קנדל התייחס לאפשרות לפתח את הידע החקלאי הבסיסי בישראל, בדגש על זה הנמצא במכון וולקני, כדי להפוך את ישראל למעצמת מו"פ חקלאי.

לטענת עובדי המכון, היוזמה גובשה מאחורי גבם של העובדים, ומכך הם מסיקים כי לא היתה כוונה לרתום אותם למהלך, וכי הכוונה היא למעשה לסגור את מכון וולקני. "מיקום מכון וולקני בצפון, בגליל המזרחי, חסר כל בסיס או היגיון חקלאי, שכן רוב הדונמים המעובדים נמצאים בנגב ומקצתם בגליל", אמר מקור מקורב לעובדים.

מכון וולקני בבית דגןצילום: יגאל אלעד

"היה הגיוני יותר להעביר את המכון לנגב. אנחנו מבינים שהכוונה היא לפתוח יחידת מחקר קטנה יותר בצפון, שמטרתה הראשונית תהיה לקיים את עצמה כמרכז רווח. כוונה זו עומדת בסתירה מוחלטת לעמדת דו"ח קנדל, שבו נכתב כי יש להגדיל את המחקר הציבורי בתחום החקלאות - ובוודאי לא להקטינו. מחקרים רבים ותשתיות מחקר אינם ניתנים להעתקה לצפון מבחינה אקלימית או סביבתית, ולכן מחקרים שהתשתית שלהם הוקמה במשך עשרות שנים יירדו לטמיון", הוסיף.

העובדים הסבירו כי עבודת המכון נסמכת בין היתר על הסביבה האקדמית ליד המכון, שאינה קיימת בגליל. מכון וולקני, לדבריהם, הוא הציר המרכזי לביצוע מחקרים חקלאיים עם מוסדות אקדמיים, וללא קשר יומיומי עם המוסדות האלה ופעילות מחקר של סטודנטים - לא יתקיים מחקר חקלאי ולא יוכשר דור המשך. העובדים מצטטים מדו"ח קנדל, שלפיו ריכוז החוקרים והתשתיות מאפשר הפריה טובה יותר של רעיונות וידע, וניצול יעיל יותר של התשתיות.

עוד הם טוענים כי הזמן שיידרש להקמת תשתיות מחקריות ואנושיות בצפון יגרום לאובדן של שנות מחקר רבות. "לענפים רבים, התלויים במחקר החקלאי להתפתחותם, זו יכולה להיות מכה שעלולה להכריע אותם כלכלית. אין הכוונה כאן רק לחקלאים הישראלים, אלא גם למכוני מחקר וחקלאים מכל רחבי העולם שנסמכים על פעילות המחקר במכון וולקני. גם קנדל כתב כי כישלון בשימור יתרון יחסי זה שיש לישראל בתחום המחקר יגרום לצמצום המגזר החקלאי בישראל, או לצורך גובר במגבלות יבוא ובסבסוד תשומות, ולנטל על המשק הישראלי".

יישום דו"ח קנדל 
כבר יצא לדרך

דו"ח קנדל קבע, בין השאר, כי מכון וולקני הוא אחד המוקדים המרכזיים לידע חקלאי בעל חשיבות לאומית ועולמית. אחת ההמלצות שלו היא לרכז את חוקרי החקלאות המפוזרים ברחבי המדינה בכמה אתרים ממוקדים, כדי לאפשר הפריה הדדית יעילה. לדברי קנדל, האתרים המרכזיים שבהם צריך להתבצע המחקר של מינהל המחקר החקלאי הם האתרים המרכזיים שלו: מרכז וולקני בבית דגן, גילת, נווה יער ומלח"י באילת.

עוד הומלץ בדו"ח קנדל להקצות 360 מיליון שקל בשמונה שנים, לקידום התוכנית להפיכת ישראל למעצמה עולמית במו"פ חקלאי. מקורות במכון וולקני אמרו כי בעקבותיו אמורה להיעשות עבודה מקצועית במשרד החקלאות, שחלקה התחיל להתבצע, וחלקה אף מתוקצב בתקציב 2016.

לדבריהם, כחלק מהתוכנית התחיל משרד החקלאות בפיתוח מרכזי מחקר רב־תחומיים, ולשם כך הוקצו במשרד 50 מיליון שקל לשלוש שנים. כמו כן, נבחרו חמישה מרכזי העוגן של התוכנית. שלושה מהם נמצאים במכון וולקני, ולפיתוחם הוקצו 31 מיליון שקל לשלוש שנים.

מכון נוסף נמצא במיג"ל (מרכז ידע גליל עליון), ולפיתוחו הוקצו 7 מיליון שקל לשלוש שנים. נראה כי העברת המכון לגליל נועדה למקם אותו ליד מיג"ל. מכון נוסף נבחר בבאר שבע, ולפיתוחו הוקצו 12 מיליון שקל לשלוש שנים. כמו כן, נפתחה האפשרות למכון וולקני לקבל עובדים למשרות מהנדסי מחקר בחוזי מומחים כדי לשפר את שכרם ביחס לדירוג הממשלתי הרגיל, בהתאם להמלצות שבדו"ח.

אחת ההמלצות הבולטות של הדו"ח היתה שיפור ושדרוג יחידת המסחור במכון וולקני. לשם כך נשכרה חברת ייעוץ שהגישה את מסקנותיה לקראת סוף השנה שעברה.

"גם חברות הסייבר עברו לדרום"

מקור ממשלתי אמר בתגובה לטענות העובדים, כי תהליך המעבר לצפון צפוי להימשך 7–10 שנים, ועד אז כ–70% מהעובדים הנוכחיים במכון וולקני כבר ייצאו לפנסיה. יתר על כן, בחלק מהזמן יפעלו בו זמנית שני מכוני וולקני - במרכז ובגליל. לדברי המקור, ניתן יהיה לתמרץ חוקרים לעבור לצפון באמצעות מענק, או הטבות אחרות.

"זו לא גחמה של שר אלא החלטה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, השר לפיתוח הנגב והגליל אריה דרעי, ושר החקלאות אורי אריאל. הם יכינו הצעת החלטה שתוגש לממשלה. הממשלה סוברנית להחליט כל החלטה, וגם לשנות החלטות קודמות.

"כמו שחברות סייבר עברו מאזורים שונים בישראל לדרום, כשהוחלט להפוך את באר שבע לבירת הסייבר, כך יעברו חלק מחוקרי וולקני לצפון - וכמו שיש חברות סייבר במרכז הארץ, כך גם יהיו חוקרי חקלאות במרכז. ממשלה מסתכלת על ההיבט הלאומי בראייה לטווח ארוך יותר, כמו הדרכים לפיתוח הגליל". לגבי דו"ח קנדל, אמר אותו מקור כי בעת הכנת הדו"ח לא עמדה על הפרק סוגיית העברת המרכז לגליל, ולכן הדו"ח לא מתייחס אליה כלל.

מקור במשרד החקלאות אמר: "אנחנו בדו־שיח מתמיד עם כל הנציגים של העובדים והחוקרים ושומעים את כל הטענות, רק חבל שמשמיעים טענות לא נכונות, ובכירי וולקני יודעים זאת. מנהל המכון, פרופ' יורם קפולניק, שמע באוזניו את נתניהו אומר בישיבת הממשלה כי מעבר המכון צפונה הוא צעד חשוב, הנובע מרצון ממשלתי לקדם את הפריפריה - כך שאין מדובר בגחמה, אלא בפעילות ממשלתית צודקת".

מלשכת שר החקלאות נמסר בתגובה כי "כחלק מיעדי הממשלה לקידום הפריפריה בישראל, ובדומה להעברת יחידות צה"ל לעיר הבה"דים בנגב, הוחלט לבחון מתווה ממשלתי להעתקת מכון וולקני מראשון לציון לגליל.

"לאור העובדה שמשרד החקלאות רואה חשיבות רבה בפיתוח הידע והמחקר החקלאי בישראל, המתווה שנבחן מתוכנן להרחיב את פעילות המכון ולשדרגו לקראת העשורים הבאים, בדגש על ההון האנושי המוביל של המחקר. בכל אחד משלבי המעבר ישמור המשרד על דו־שיח פעיל עם העובדים במכון וולקני, ויידע אותם על ההתקדמות והשמירה על זכויותיהם.

"המעבר יזכה את תושבי הגליל בתנופה כלכלית וחברתית וישחרר כ–3,000 דונם במרכז הארץ - מה שיאפשר בנייה של כ–15 אלף יחידות דיור במרכז, ויוריד את מחירי הדירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"