בניגוד להחלטת ממשלה: לא מתפרסמים חוזים על עסקות עם המגזר הפרטי

ח"כ סתיו שפיר: ב-4 השנים האחרונות נרשמה עלייה של 80% במיקור חוץ

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

משרדי החינוך, בריאות ורווחה ומשרדים נוספים פירסמו, בניגוד להחלטת הממשלה, רק 42 חוזים על עסקות רכש עם המגזר הפרטי מתוך 2,000 עסקות שעשו, כך עלה היום בדיוני ועדת השקיפות של הכנסת.

יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר, אמרה במהלך הישיבה לנציגי משרדי החינוך והבריאות כי יש להם חודש לפרסם את החוזים שעשו. שפיר ציינה כי לפי דו"ח של ה-OECD ישראל נמצאת במקום רביעי מהסוף בכל הקשור לפרסום עסקות רכש בין המדינה למגזר הפרטי.

ח"כ סתיו שפירצילום: אוליבייה פיטוסי

משרדים שמעניקים שירותים חיוניים לציבור כגון משרדי התחבורה, הרווחה והשיכון הציגו תוכניות מפורטות לוועדה ומסגרת זמנים מחייבת לפרסום ההתקשרויות שעשו בחודשים הקרובים. יחד עם זאת, משרדי החינוך והבריאות לא הציגו כל התקדמות ביישום החלטת הממשלה לפרסום חוזים על עסקות רכש שביצעו.

שפיר אמרה בדיון כי "במשרדי החינוך והבריאות מתבצעות ההתקשרויות הרגישות ביותר - כאלה שמעבירות את האחריות על זכויות בסיסיות של אזרחים, לידיים פרטיות. ישנה עליה של 80% בארבע השנים האחרונות בהעברת שירותים לגורמים חיצוניים, מה שצריך לבוא עם אחריות ברורה של פיקוח ושקיפות. אך המשרדים התרגלו לקבל החלטות מבלי לתת דין וחשבון לציבור. לא פלא שהציבור חווה הידרדרות בשירותים החברתיים שמגיעים לו, ולא פלא שאנחנו שומעים פעם אחר פעם סיפורי שחיתות על פוליטיקאים ופקידים שמעבירים כספי ציבור לידי עסקני מפלגות, מקורבים לפוליטיקאים ובעלי אינטרסים זרים. בוועדת השקיפות אנחנו נוודא שכל חוזה שחותמת הממשלה בשמנו - יהיה חשוף לציבור. רק כשיש שקיפות - אפשר להילחם בשחיתות".

עו"ד שלמה ביאלסקי, סגן ראש היחידה לחופש המידע במשרד המשפטים, אמר כי "מדובר בעלייה מזערית, מ-33 התקשרויות ל-42 שרובן הועלו אתמול לפני הדיון. ברור לנו שזה רחוק מלכסות את כל מה שקיים בתחום הזה. משרד הרווחה לדוגמא דיווח בדיון הקודם על 1,500 התקשרויות רלוונטיות ב-2015, לא נותר לנו אלא להניח שבמשרדים השונים מדובר במאות רבות של התקשרויות שלא פורסמו אם לא יותר".

עו"ד מיכל אברהם ממחלקת יעוץ וחקיקה במשרד המשפטים הציגה את התייחסות היועץ המשפטי לממשלה בנושא: "המשרד רואה חשיבות מאוד גדולה בפרסומים האלה. שרת המשפטים מתכוונת לפנות למשרדי הממשלה כדי להבין את הכשלים שבגינם המסמכים האלו לא מפורסמים. השרה תבחן אם יש טעם להרחיב את החלטת הממשלה. אנחנו רואים בזה חשיבות".

הדיון גם התייחס לנוהל החדש לפרסום התקשרויות של החשבת הכללית באוצר. לפי הנתונים שהוצגו בוועדה 80% ממשרדי הממשלה ויחידות הסמך הרלוונטיות לא פרסמו את הדו"ח המפורט כפי שנדרש (61 משרדים מתוך 76).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?