תעודת עניות לקואליציה? המחוקק המצטיין בכנסת הוא ח"כ מהאופוזיציה

מנתוני הסדנה לידע ציבורי עולה כי בתום שנה מכינון הכנסת ה-20 העביר ח"כ דב חנין חמישה חוקים בקריאה שנייה ושלישית - יותר מכל חבר כנסת אחר ■ שמונה מ-17 חברי ועדת הכספים השתתפו בפחות משליש מהישיבות, ועשרה מ-13 חברי ועדת הכלכלה הגיעו לפחות מחצי מהישיבות

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) הצליח לחוקק חמישה חוקים בקריאה שנייה ושלישית מאז כינון הכנסת ה-20 (בסוף מארס 2015), והוא שיאן החקיקה של הכנסת - כך עולה מנתונים שרוכזו בסדנה לידע ציבורי. ההישג של חנין מתבלט על שום היותו חבר כנסת מהאופוזיציה, ולכן במקרים רבים הצעותיו צפויות להיפסל מיידית על ידי סיעות הקואליציה.

במקום השני נמצאים יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ויו"ר הוועדה המיוחדת בנושא הקשיים ברפורמה בשירות המדינה, ח"כ רועי פולקמן (כולנו), שהעבירו כל אחד ארבעה חוקים בקריאה שנייה ושלישית בשנה הראשונה לכנסת ה-20.

דב חניןצילום: מוטי מילרוד

בין החוקים שעליהם חתום חנין: חוק אומנה חדש, שמטרתו לעגן את זכויותיהם של ילדים באומנה (יוזמה של ח"כ קארין אלהרר); חוק להארכת תקופת החופשה לכל שנת עבודה אצל מעסיק (יוזמה של ח"כ רחל עזריה מכולנו); חוק העלאת סכום המחיר הבסיסי בדיור הציבורי, שיגדיל את ההנחה לדיירי הדיור הציבורי שירצו לרכוש את דירתם (יוזמה של ח"כ איתן כבל); וחוק הנותן לבית המשפט סמכות לאסור שימוש ברכב ששימש לנסיעה בחוף, להטיל קנס על הנהג ואף לשלול את רישיונו לתקופה של עד 120 יום.

גפני חתום, בין היתר, על חוק אזור סחר חופשי באילת (יוזמה משותפת לו ולח"כ אורי מקלב ממפלגתו), הכולל פטורים והנחות ממסים; חוק דמי מחלה המאפשר היעדרו מהעבודה בשל ילד החולה במחלה קשה; וחוק לתיקון פקודת מס הכנסה הפוטר הכנסה מריבית המשולמת על כספי פיצויים לעיוור או לנכה.

החוקים של פולקמן כללו, בין היתר, תיקון לחוק הגנת הצרכן, המחייב הודעה במסרון על סיום עסקה לתקופה קצובה (יוזמה של ח"כ מירב בן ארי מסיעתו); וחוק לתיקון פקודת העיריות לגבי חובת פרסום טפסים מקוונים.

יצוין כי חברי הכנסת נוהגים להחתים כמה חברי כנסת כיוזמים או כמצטרפים להצעת חוק פרטית שהם מגישים, במטרה להגביר את הסיכויים לקידומה. ח"כים שיוזמים הצעות חוק פרטיות מגייסים חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה כדי שילחצו על הממשלה וועדת השרים לחקיקה לתמוך בחוקים.

ח"כ רועי פולקמןצילום: דוברות הכנסת

חברים בוועדה, אבל לא מגיעים לישיבות

חברי קואליציה חברים בממוצע ב–3–4 ועדות, וכך גם חברי האופוזיציה. חבר כנסת שנכנס לישיבה נרשם כמי שהשתתף בה, גם אם נכח בה דקות ספורות בלבד. ישיבות הוועדות נערכות בדרך כלל במקביל, בשעות הבוקר והצהריים, והח"כים מדלגים מישיבה לישיבה ולעתים לא מגיעים כלל לישיבות - אלא רק להצבעות.

מניתוח שערכה הסדנה לידע ציבורי על השתתפות הח"כים מתחילת הקדנציה הנוכחית בוועדות הכספים והכלכלה, עולה כי שמונה מבין 17 חברי ועדת הכספים השתתפו בפחות משליש הישיבות בה, ועשרה מבין 13 חברי ועדת הכלכלה נכחו בפחות ממחצית הישיבות. במהלך הקדנציה הנוכחית קיימה ועדת הכספים 142 ישיבות, וועדת הכלכלה קיימה 104 ישיבות.

גפני מחזיק במקום הראשון, עם נוכחות של 96% מהדיונים. במקום השני, סגן שר האוצר לשעבר, מיקי לוי (יש עתיד), שנכח ב–68% מהישיבות, ואחריו רחל עזריה (כולנו),עם 57% נוכחות בישיבות הוועדה.

שמונה מבין 17 חברי וועדת הכספים השתתפו בפחות מ–30% מהישיבות, וביניהם חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי), בסאל גטאס (הרשימה המשותפת), וח"כ יצחק וקנין (ש"ס).

שיאן הנוכחות בוועדת הכלכלה הוא היו"ר, איתן כבל (המחנה הציוני), עם 87% נוכחות בישיבות. אחריו ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) עם נוכחות של 61%. איילת ורבין נחמיאס (המחנה הציוני) נכחה ב-51% מהישיבות, יצחק וקנין (ש"ס) נכח רק ב–24%, נורית קורן ורועי פולקמן עם 23%, יוסי יונה (המחנה הציוני) נכח ב–22%, ונאוה בוקר נכחה ב–17% בלבד מישיבות הוועדה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?