"נתתי לח"כ 200 אלף שקל במזומן, והזמנתי לו בחורה לסוויטה בים המלח"

העדות המצמררת של איש העסקים דניאל מולקנדוב על יחסיו עם הח"כ לשעבר אמנון כהן מש"ס נחשפה אתמול ב"עובדה" ■ עורכי הדין של כהן: "הוא מעולם לא קידם חקיקה תמורת תשלום או טובת הנאה כלשהי" ■ במאי 2021 התיק נגד כהן בגין שוחד נסגר

TheMarker Online
TheMarker Online

כסף גדול במזומן, הצעות חוק לפי הזמנה, טובות הנאה מיניות וסוויטה נשיאותית בים המלח – איש העסקים, דניאל מולקנדוב, גולל אתמול בפני אילנה דיין ורויטל חובל מהתוכנית "עובדה" בערוץ 2 את הגרסה המלאה שלו למערכת היחסים המושחתת לכאורה עם חבר הכנסת לשעבר מסיעת ש"ס, אמנון כהן. לבקשת התוכנית, מולקנדוב עבר בדיקת פוליגרף – ונמצא דובר אמת.

יותר מכך, מולקנדוב חשף גם הקלטות שמתעדות לכאורה שיחות של ח"כ כהן, התומכות ומחזקות את הגרסה שלו לדברים.

דניאל מולקנדוב
ח"כ אמנון כהן

למרות ההקלטות, כהן, מצדו, מכחיש שקיבל כסף או טובות הנאה אחרות כדי לקדם את ענייניו של מולקנדוב וטוען כי כל פעולותיו הפרלמנטריות נעשו "לטובת הציבור". עורכי הדין של כהן טוענים כי ההקלטות "מבושלות".

בשיחה עם "עובדה" הכחיש כהן את הטענות: "אני בחיים לא קיבלתי כסף מאף אחד". עם זאת, בשלב מסוים הודה כהן שאכן קיבל כסף ממולקנדוב, והסביר כי מדובר ב"החזרי הלוואות".

כך או כך, על העובדות האלה אין ויכוח: איש העסקים מולקנדוב וח"כ כהן ממפלגת ש"ס הכירו לראשונה ב-2003 באירוע של קונגרס יהודי בוכרה שבראשות לב לבייב. מולקנדוב היה אז ברוקר מצליח שמשיא ללקוחותיו תשואות של עשרות אחוזים.

הקשר המושחת לכאורה בין כהן למולקנדוב הסתיים לפני כשנה, על רקע סכסוך עסקי; השניים תכננו להקים עסק משותף, אך ברגע האחרון כהן חזר בו. המידע הנפיץ של מולקנדוב הגיע לבכירי ש"ס וכהן הבין שעדיף לו לפרוש בשקט, ולספר שהכל בגלל שרצה לנוח. יו"ר ש"ס אריה דרעי דאג לאחרונה לג'וב עבור כהן – ראש מכון התקנים הישראלי.

צפו בתחקיר המלא של "עובדה":

הפעם הראשונה והדירה בנס ציונה

צילום: צילום מסך ערוץ 2

מולקנדוב סיפר אתמול לאילנה דיין על הפעם הראשונה שבה נתן כסף לח"כ כהן: "כהן כל הזמן התלונן על השכר הנמוך של חבר כנסת, שכמעט ולא נשאר שום דבר... הוא אמר לי שהוא צריך להגיע לאירועים לפחות פעמיים ביום וצריך לשים 100 דולר כאן, 200 דולר שם – ולא נשאר מזה (מהמשכורת) שום דבר וכדי להשלים את הכספים הוא לוקח הלוואות בשוק האפור והריביות האלה קורעות אותו... בכל פגישה הוא היה מטפטף לי את זה, עד שבשלב מסוים כבר לא יכולתי – ובשבילי זה היה כסף מאוד-מאוד קטן אז הוצאתי 300-200 אלף שקל ונתתי לו במזומן. ככה זה התחיל בפעם הראשונה...

"היה לו (לכהן) מפתח לדירה שלי בנס ציונה. כשהוא רצה לקבל כספים, הוא היה שולח סמס ושואל 'אם אפשר לבוא להשקות עציצים'. זה היה הקוד".

הבחורה מבלרוס והסוויטה בים המלח

מולקנדוב טען בתכנית כי טובות ההנאה לא היו רק כספיות. לדבריו, ביוני 2007, כשכהן שהה בבלרוס במסגרת משלחת פרלמנטרית, הוא קיבל ממנו שיחת טלפון.

"דניאל, אתה את בלרוס מכיר. תסדר לי משהו פה. אני לבד, בחדר, משעמם".

אתה הבנת למה הוא מתכוון?

"ברור."

ומה אתה עושה?

"כמה טלפונים, חברים, מכרים, ו... הגיעה אליו ידידה (חברה של אשתו של מולקנדוב)".

בהמשך ביקש ח"כ כהן, לטענת מולקנדוב, להיפגש בשנית עם אותה צעירה: "הוא ביקש לראות אותה פה בארץ. אז שוכרים סוויטה נשיאותית בים המלח, שולחים לה כרטיס והיא מגיעה לארץ".

אותה צעירה נחתה בישראל יום אחרי שכהן פועל בנמרצות עבור מולקנדוב, בישיבה של ועדת הכספים. על סדר היום הונחו תקנות של הרשות לניירות ערך שמבקשות להגביל את המינוף של קרנות נאמנות, כמו אלו של מולקנדוב.

"אמנון לוחץ על Send... להתקשר ואני שומע את הוועדה מהפלאפון שלו". סיפר מולקנדוב בראיון.

בתחקיר הובאו מהלכים נוספים של חבר הכנסת דאז כהן, בשירותו של מולקנדוב. כך למשל, נוסח הצעת חוק שהעביר מולקנדוב לכהן במייל הפך ב-2008 להצעת חוק רשמית שעליה חתומים כהן וחברי כנסת אחרים. ב-2010 מולקנדוב העביר לאמנון כהן הערות מפורטות לרפורמת הענק של הרשות לניירות ערך להעניק לה כלי אכיפה מנהליים. כהן דיקלם את ההערות שנכתבו לו, שלב אחר שלב. מולקנדוב: "הוא הפך את הכנסת למגרש המשחקים הפרטי שלו. הוא אשף הוא יכל לעשות שם מה שהוא רצה".

המעצר של מולקנדוב

החיבור בין השניים הגיע לשיא כאשר מולקנדוב נעצר במארס 2005 על ידי חוקרי רשות ניירות ערך – בחשד שגבה עמלות גבוהות מדי, בניגוד לחוק. בשלב הזה ח"כ כהן הבטיח למולקנדוב כי יפעיל קשרים בצמרת תוך שרבוב שמות של בכירים ובהמשך בישר לידידו שהצליח לקצר את תקופת מעצרו בעזרתו של יו"ר ועדת הכספים באותה עת, יעקב ליצמן.

בהקלטה ששודרה ב"עובדה" נשמע כהן אומר למולקנדוב: "ליצמן דיבר ליד עם טרי (יו"ר הרשות לניירות ערך דאז) בשבילך... הוא (טרי) אמר דברים קשים בטלפון. 'מה, הוא עבריין... אל תתקרב אליו'. אני שמעתי את השיחה, אבל (אמרתי לו) 'תשמע, זה לא משנה, זה יהודי. אם אתה יכול לבוא לקראתו - תבוא... הוא (ליצמן) גבר. הוא לא עושה חשבון. גבר".

בהקלטה אחרת נשמע כהן משתמש גם בשמו של שר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, ומספר לו שביקש כביכול ממנו שיפנה לאשתו, השופטת גילה שטייניץ, שתפסוק לטובתו של מולקנדוב בתביעה שהגיש נגד המדינה.

יובל שטייניץ לא שוחח עם כהן בנושא הזה, וגם לא עם אשתו השופטת. חרף ההקלטה, כהן עצמו מכחיש בשיחה עם "עובדה" כי סיפר למולקנדוב ששוחח עם שטייניץ כדי שאשתו השופטת תסייע לו.

מולקנדוב, בסופו של דבר, מצא עצמו מול כתב אישום חמור, על עבירות מרמה בני"ע. במקביל לניהול המשפט הוא ניסח הצעת החוק שתלבין את מעשיו בדיעבד שהועלתה ע"י ח"כ כהן. ברשות לניירות ערך התנגדו להצעת החוק, ובמקומה הוגשה אחרת, שהיטיבה גם היא עם מולקנדוב, אך לא באופן שמילט את ידידו מאימת הדין.

התגובות

יעקב וינרוטצילום: דניאל בר און

עורכי הדין ד"ר יעקב וינרוט, עמית חדד ואושר רובינגר פרקליטיו של אמנון כהן מסרו בתגובה לתחקיר ששודר אתמול: "דניאל מולקנדוב הוא עבריין מורשע שאף ריצה עונש מאסר. מדובר באדם מניפולטיבי שאינו בוחל בדבר כדי להגשים את מטרותיו הפסולות. מר מולקנדוב ניסה לסחוט את מר כהן, בין היתר באמצעות קלטות 'מבושלות', וכשזה סירב להיסחט העליל עליו שורת עלילות שווא כשהוא מבקש לקבל לעצמו מעמד של עד מדינה. משטרת ישראל, בליווייה הצמוד של הפרקליטות, בחנה את כל טענותיו של מולקנדוב עד דק והחליטה שיש לסגור את התיק אף מבלי לזמן את מר כהן לחקירה. והדברים מדברים בעדם. מר כהן מעולם לא קידם חקיקה תמורת תשלום או טובת הנאה כלשהי. מתוך רצון להסיר ולו הקל שבספקות, עבר מר כהן בדיקת פוליגרף בה נשאל במפורש האם קיבל טובות הנאה ממולקנדוב. מר כהן השיב על שאלה זו בשלילה ונמצא דובר אמת באופן מובהק. כאשר הבין מולקנדוב, כי משטרת וישראל אינה נותנת כל אמון בגרסתו המופרכת על פניה, החליט לנסות את מזלו ולפרסם את הדברים באמצעות כלי התקשורת".

יצוין כי מולקנדוב עבר אף הוא בדיקת פוליגרף, אך בניגוד לזו של חבר הכנסת לשעבר כהן הייתה זו בדיקה עצמאית מטעם מערכת התכנית. הוא נמצא דובר אמת.

עדכון: במאי 2021 הודיעה פרקליטות מיסוי וכלכלה לכהן כי התיק נגדו באשמת לקיחת שוחד נסגר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה