קציר המלח מתעכב? עד כה הועברו לפרויקט רק 2.4% מההשקעות המתוכננות

ב–2012 אישרה הממשלה הסכם עם כיל, שלפיו עד 2017 יתבצע קציר מלח מלא בבריכה שמאיימת להציף את בתי המלון שלחופי ים המלח ■ אלא שההיערכות לביצוע הקציר מתנהלת בעצלתיים ואם לא תואץ, היא עלולה להעמיד בסכנה את בתי המלון

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

האם קציר המלח יתבצע ב-2017 כמתוכנן? על פי נתונים שהעביר משרד האוצר ל-Themarker ולרכז חופש המידע של המשמר החברתי, ניצן מתן, עד כה הושקעו בפרויקט כ–93 מיליון שקל בלבד מתוך הערכת עלות ראשונית של 3.8 מיליארד שקל.

על פי מידע שהגיע מאדם טבע ודין ושפורסם ב–TheMarker ב–2012, המדינה העניקה לכיל ארכה כשהוועדה לתשתיות לאומיות ויתרה על התוכנית לביצוע קציר מלח מיידי.

צילום: בלומברג

בינואר 2012 אישרה הממשלה את ההסכם עם כיל, שלפיו עד 2017 יתבצע קציר מלח מלא בבריכה שמאיימת להציף את בתי המלון שלחופי ים המלח. הקציר יהווה פתרון קבע לבעיה. מפעלי ים המלח (מי"ה), חברה בת של כיל, תישא ב–80% מעלותו והמדינה ב–20% - אך לא יותר מ–760 מיליון שקל.

עם זאת, ההיערכות לביצוע הקציר מתנהלת בעצלתיים, ואם לא תואץ היא עלולה להעמיד בסכנה את בתי המלון שלחופי ים המלח, החוששים מהצפה. בינתיים, משרד האוצר העביר למפעלי ים המלח סכום בשיעור של 20% מהשקעתה ומע"מ בנוסף.

על פי נתוני משרד האוצר, ב–2012 השקיעה כיל כ–20 מיליון שקל בקציר המלח. משרד האוצר העביר את חלקו - 4.717 מיליון שקל, המהווה 20% פלוס מע"מ. ב–2013 הוציאה כיל כ–29 מיליון שקל בגין הקציר ומשרד האוצר העביר 6.8 מיליון שקל. ב–2014 הוציאה כיל 44 מיליון שקל, ומשרד האוצר העביר 10.4 מיליון שקל.

הסכם קציר המלח בין כיל לממשלה היה נתון ללחצים מתמשכים לפני גיבושו ולאחר מכן. המדינה התמהמהה באישור הליכים הקשורים בו, ורק בדצמבר 2015 הודיע אביגדור יצחקי, העומד בראש הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה, כי הוועדה אישרה את תוכנית קציר המלח ותוכנית השאיבה מהאגן הצפוני של ים המלח.

הפקת אשלגצילום: בלומברג

העיכוב באישור התוכנית גרם לעיכוב בהצטיידות בכיל, על פי מקורות מקורבים לפרויקט. לפי החברה, מדובר ברכישת מכונות בסכומים גדולים במיוחד, וכיל זקוקה לוודאות כדי לבצע השקעות מסוג זה. ואולם לטענתה, העיכוב לא יגרום לדחיית הפרויקט כולו, וב–2017 החברה תתחיל לבצע את קציר המלח. אלא שבמקום לשנע את המלח מחוץ לבריכה, תטמין אותו כיל במקומות שבהם הקרקעית נמוכה במיוחד, כך שהמלח לא יגרום להצפת הבריכות.

הפקת האשלג של כיל תורמת לשקיעת מלח בקרקעית בריכות האידוי, הגורמת לעליית מפלס המים בבריכה שלחופיה שוכנים בתי המלון בים המלח. במסגרת המגעים עם הממשלה מאז ההסכם ביקשה כיל אישור להקמת תחנת שאיבה חדשה שתייעל את הפקת האשלג, ומגעים אלה היו חלק מהגורמים במה שנראה כעיכוב בתהליך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?