אילנה דיין חושפת: האם כך קנו ח"כ בישראל?

האם חבר כנסת מוערך - אביר איכות השלטון - קיבל כסף מברוקר כדי לקדם חוקים? תחקיר "עובדה" חושף עדות של איש עסקים על מערכת יחסים מושחתת לכאורה שהתנהלה במשך עשר שנים

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

האם חבר הכנסת לשעבר אמנון כהן, ממפלגת ש"ס קיבל כסף כדי לקדם חוקים - ושימש למעשה "שתול" בוועדת הכספים של איש עסקים שהורשע בעבירות על חוקי ניירות ערך? תחקיר "עובדה" שישודר ביום חמישי הקרוב חושף עדות של איש העסקים דניאל מולקנדוב, על מערכת יחסים מושחתת שהתנהלה לכאורה במשך כעשר שנים. כהן, מצידו, מכחיש שקיבל כסף או טובות הנאה וטוען כי כל פעולותיו הפרלמנטריות נעשו לטובת הציבור.

אילנה דיין חשפה הבוקר את הסיפור לראשונה בגלי צה"ל אצל רזי ברקאי: "מדובר בחבר כנסת אמנון כהן מש"ס שפוגש חבר בשם דניאל מולקנדוב - ברוקר בשוק ההון. ההיכרות מתחילה בשנת 2003. אבל הסיפור עולה מדרגה כאשר מולקנדוב נעצר בחשד לעבירות על חוקי ניירות ערך. אמנון כהן - חבר כנסת בכיר - פונה אליו ואומר לו: 'פניתי לאיש בכיר מאוד במערכת הפוליטית כדי שיקצרו לך את תקופת המעצר'.

דניאל מולקנדוב
ח"כ אמנון כהן

"ככה זה מתחיל, וכאשר מולקנדוב עומד לדין הוא מכתיב בעצם לח"כ כהן חוק שילבין את מעשיו בדיעבד. ח"כ כהן עושה מאמצים אדירים להעביר את החוק בכנסת. כל אותה התקופה עוברים סכומי כסף אדירים וטובות הנאה - מחליפים ידיים. אמנון כהן היה אז ח"כ מאוד חרוץ ומוערך, זכה בין היתר בפרס אביר איכות השלטון, אבל האם יכול להיות שאיש עסקים החזיק שתול בוועדת הכספים? החומרים שאנחנו חושפות מעלים סימני שאלה מאוד-מאוד קשים לגבי מערכת היחסים הזאת שאף אחד לא ידע עליה בתוך הכנסת"

בתשובה לשאלה של ברקאי, אודות היקף הכספים בפרשה, השיבה דיין: "כאשר מערכת היחסים מתפוצצת, מולקנדוב מדבר ביאח"ה על מאות אלפי שקלים. עו"ד יעקב וינרוט משיב מטעמו של כהן שלא היו דברים מעולם. בכל אופן, בפרקליטות משום מה מחליטים לסגור את התיק - ואמנון כהן פרש מהחיים הפוליטיים. הגרסה הרשמית לפרישה היתה אילוצים משפחתיים, בגלל שהספיקו לו 16 שנים בכנסת. בכל אופן, גם כיום אמנון כהן מכחיש - 'לא קיבלתי אגורה לכיסי, רק החזרי הלוואות על כספים שנתתי למולקנדוב כשהיה בקשיים'".

"אפשר לבוא להשקות עציצים"

אמנון כהן ודניאל מולקנדוב הכירו ב- 2003 במסגרת פעילותם המשותפת בקונגרס יהדות בוכרה. מערכת היחסים ביניהם התהדקה כאשר מולקנדוב התפרסם כברוקר מצליח בשוק ההון, וכהן שימש כחבר כנסת חרוץ מטעם סיעת ש"ס, שכיהן בין היתר כיושב ראש ועדת הכלכלה וכיושב ראש הוועדה לביקורת המדינה. מולקנדוב מספר בתכנית "עובדה" לאילנה דיין ולרויטל חובל כיצד הפעיל את כהן כדי לקדם חוקים שייטיבו עם עסקיו, ובמקביל, לדבריו, העביר לידיו סכומי כסף נכבדים, שהגיעו לכדי מאות אלפי שקלים. לכהן היה מפתח לדירה של מולקנדוב בנס ציונה. לטענת מולקנדוב, כשכהן רצה לקבל כספים, הוא שלח לו בפלאפון הודעת טקסט: "אפשר לבוא להשקות עציצים"?

במארס 2005 נעצר מולקנדוב על ידי חוקרי הרשות לניירות ערך בחשד כי קיבל לידיו עמלות גבוהות שלא כדין. ח"כ דאז אמנון כהן ביקש מחבר הכנסת יעקב ליצמן, שכיהן באותה עת כיו"ר ועדת הכספים של הכנסת, לפנות ליושב ראש הרשות לניירות ערך דאז, משה טרי, כדי להקל בתנאי מעצרו של מולקנדוב. ליצמן, חשוב לציין, לא ידע דבר על מערכת היחסים הבעייתית בין השניים כשניסה לפעול למען מולקנדוב. ח"כ כהן, מצידו, המשיך גם לאחר מכן לקדם את האינטרסים של מולקנדוב, וניסה, בין השאר, להעביר תיקון לחוק שהיה משפר את מצבו המשפטי של מולקנדוב במשפט הפלילי שלו. הרשות לניירות ערך התנגדה להצעתו של כהן, והסעיפים הרלוונטיים לא עברו בסופו של דבר.

בסיום ההליך הפלילי נגדו, מולקנדוב הורשע בעבירות על חוקי ניירות ערך ונשלח ל- 10 חודשי מאסר בפועל. רגע לפני גזר הדין, כתב לו כהן מכתב המלצה שהוגש לבית משפט השלום בתל אביב. כשריצה את מאסרו בכלא, הגיע כהן לבקרו.

מערכת היחסים בין הח"כ המכהן לברוקר המורשע הגיעה לסיומה רק לפני כשנה, וזאת על רקע סכסוך כספי בין השניים. בשלהי 2014 שכר מולקנדוב את עורכי הדין אמנון יצחקניא ואילן סובל שהעבירו לכהן מכתב ובו דרישה לשלם את "חובו", או שמולקנדוב ינקוט בהליכים המתאימים. במכתב מתארים עורכי הדין את יחסי הגומלין בין השניים, לרבות סכומי הכסף שלטענת מולקנדוב הרעיף עליו לאורך השנים. עורכי הדין מציינים כי מהלכיו של כהן מתועדים, לרבות ניסיונותיו להגיע לפשרה עם מולקנדוב. "מרשנו מבכר להאמין כי לנוכח הדברים, המהווים אך טפח מן התמונה בשלמותה, והידועים לך היטב, תשקול שוב את עמדתך ותשכיל לייתר הליכים בבית המשפט לבירור המחלוקת שנתגלעה ביניהם", נכתב בסיכום מכתב הדרישה לכהן. "אם תבחר לא להסדיר את חובתך למרשנו, נחוש הוא להביא סכסוך זה להכרעה בפני בית המשפט המוסמך, על כל ההשלכות הנובעות מכך".

רק ביום שבו התייצב מולקנדוב ביאח"ה להעיד נגד כהן, העביר באמצעות עורך דינו תגובה למכתב ובו הוא מכחיש את טענותיו של מולקנדוב. "המכתב כולל איומים חסרי יסוד שלא יובילו לשום מקום", כתב בשמו של כהן עו"ד יעקב וינרוט. לטענתו, הכספים שקיבל ממולקנדוב היו למעשה החזר להלוואות שהעניק כהן בעבר למולקנדוב. "מרשך מתנהג בכפיות טובה שעה שהוא מנצל לרעה את העובדה שהאיש היחיד שניסה לעזור לו, על אף שהיה ער לבעיותיו, היה מרשי", הוסיף.

גורמים בש"ס טוענים כי כהן למעשה נסחט על ידי מולקנדוב וכי זה בחר להעליל עליו על רקע סירובו להיכנס עמו לשותפות עסקית. בינואר 2015, חודשיים לפני הבחירות האחרונות, הודיע כהן במפתיע על פרישתו מהחיים הפוליטיים. לאחרונה פורסם כי הוא מונה לתפקיד יושב ראש מכון התקנים.

דניאל מולקנדוב מסר עדות נגד כהן גם במשטרת ישראל. עורכי דינו יצחקניא וסובל ניהלו משא ומתן מול הפרקליטות על אפשרות לחתום איתו הסכם עד מדינה. אלא שלפני שלושה חודשים הודיעה הפרקליטות כי החקירה נגד כהן תיסגר, למעשה עוד לפני שנפתחה. ההחלטה התקבלה מבלי שכהן אפילו זומן לחקירה.

עורכי הדין ד"ר יעקב וינרוט עמית חדד ואושר רובינגר מסרו: "דניאל מולקנדוב עבריין מורשע ואף ריצה עונש מאסר. מדובר באדם מניפולטיבי שאינו בוחל בדבר כדי להגשים את מטרותיו הפסולות. מר מולקנדוב ניסה לסחוט את מר כהן וכשזה סירב להיסחט העליל עליו מולקנדוב שורת עלילות שווא כשהוא מבקש לקבל לעצמו מעמד של עד מדינה. משטרת ישראל, בליוויה הצמוד של הפרקליטות, בחנה את כל טענותיו של מולקנדוב עד דק והחליטה שיש לסגור את התיק אף מבלי לזמן את מר כהן לחקירה. והדברים מדברים בעדם.

"כאשר הבין מולקנדוב כי משטרת וישראל אינה נותנת כל אמון בגרסתו המופרכת על פניה, החליט לנסות את מזלו ולפרסם את הדברים באמצעות כלי התקשורת. יש להצטער על הבמה שניתנה לעבריין מורשע להשמיע את דברי הבלע שלו, נגד מי ששירת ושימש את הציבור משך שנים ארוכות כשהיושרה הייתה נר לרגליו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש