מתחילים להפנים את מהפכת הנומרטור

במחי החלטה טכנית יחידה, לפי בקשת נתניהו, הצטרפה ממשלת ישראל לממשלות המתוקנות בעולם, שמקבלות החלטות תקציביות רק אחת לשנה - בעת דיוני התקציב, בכפוף לתכנון מדוקדק ולפי סדר עדיפויות שחשבו עליו מראש ■ אם זה טוב ואם זה רע - אין כבר דרך חזרה?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כחלון ונתניהו בישיבת ממשלה
סוף להחלטות הפזיזות ולגחמות הפוליטיות?

טיבן של מהפכות היסטוריות הוא שלעתים קרובות מבחינים בהן רק בדיעבד. זהו גם המקרה של הנומרטור - שמצא את דרכו אל תוך חוק ההסדרים בתור סעיף טכני משמים שאיש לא טרח להתעניין בו, ועכשיו הוא מאיים להפוך לאחד השינויים מרחיקי הלכת ביותר בניהול תקציבה של מדינת ישראל, משום שהוא מרסן את התיאבון התקציבי של הממשלה.

זאת הפעם הראשונה שבה הוצבו גבולות לכמות הכסף שיכולה להוציא הממשלה, ולאופן שבו היא עושה זאת, גם לגבי השנים הבאות. האקט הטכני הזה משנה סדרי עולם, משום שדרכה של הממשלה להשתולל ולהתפרע תקציבית - בעידן של כלל פיסקלי שמגביל את היקף ההוצאה השנתית בתקציב וגם יעדי גירעון וחוב שנתיים - היתה לעקוף את כל ההגבלות באמצעות התחייבות לשנים הבאות.

תקציב לשנה הבאה עוד אין, ולכן אפשר לתכנן תוכניות לשנה הבאה - או שמא לשלוש השנים הבאות - ללא כל ריסון או התחשבות בהגבלות כלשהן. כך נולדו להם הטייסים האוטומטיים בתקציב המדינה. בכל שנה נפתחו דיוני התקציב במינוס של עשרות מיליארדי שקלים - עודף ההתחייבויות שנצברו משנים קודמות, ביחס להיקף ההוצאה המותר לפי הכלל הפיסקלי של אותה שנה.

הצבעה על התקציב, כחלון ונתניהו מצביעים בכנסתצילום: אמיל סלמן

בפועל, הממשלה פרקה כל עול תקציבי תחת המעטה של שמרנות תקציבית. הכללים לשנה הקרובה נשמרו בקפדנות, על חשבון היעדר כללים והיעדר אחריות כלשהי לשנים שלאחר מכן. התוצאה היתה תקלה מתמשכת בניהול התקציב, שפגעה ביכולת לתכנן והביאה לכך שפעם אחר פעם תוכניות שהממשלה התחייבה להן נאלצו להתבטל בשל עודף התחייבויות בטייס האוטומטי. תכנון תקציבי או קביעת סדר עדיפויות תקציבי לא היו כאן.

הנומרטור שינה את כל זה, בכך שהוא משרטט את צבר ההתחייבויות בתקציב וצבר ההכנסות ממסים הצפוי לשלוש השנים הקרובות. בהחלטת ממשלה אמיצה מאוד, לפי בקשה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ותמיכה אמיצה של שר האוצר משה כחלון, הוחלט שהנומרטור יהיה מחייב: כל הוצאה תקציבית (או הורדת הכנסות ממסים) שמתנגשת עם התחזית של הנומרטור, מחייבת תיקון מיידי - הצבעה מיידית על מקור תקציבי (קיצוץ בתקציב) או הכנסה (העלאת מסים).

התוצאה של הנומרטור היא כבילת ידיה של הממשלה בקבלת החלטות תקציביות - מבחירתה החופשית של הממשלה. מעתה הממשלה אינה יכולה לקבל החלטה על תוכנית כלשהי, חשובה ככל שתהיה, בלי שיימצא לה מקור מימון. זה בדיוק מה שקרה לתוכנית להעלאת יהודי הפלשמורה לישראל - העלות היא 2 מיליארד שקל במשך שלוש עד חמש שנים. גם כך הנומרטור לשלוש השנים הקרובות מצביע כבר על חריגה בטייס, לכן לא ניתן לממן את העלאת יהודי הפלשמורה בלי למצוא מקור תקציבי לכך, כלומר בלי לקצץ בתקציב כחצי מיליארד עד מיליארד שקל בשנה במשך שלוש השנים הקרובות. מאחר שקיצוץ כזה אינו אפשרי כרגע, גם העלאת יהודי הפלשמורה תצטרך לחכות.

מאז שנכנס הנומרטור לתוקף, בתחילת השנה, חלפו חודשיים, שבמהלכם התחולל שינוי דרמטי בדרך עבודת הממשלה. הנוהג הפושה שבו מדי יום ראשון דנה הממשלה בעוד תוכנית שהיא מעוניינת בה, בלי להתעניין כלל בעלויות התקציביות, נגדע באחת. בחודשיים שחלפו התקבלה רק החלטה תקציבית בולטת אחת, זו של הוזלת המים, וגם היא מותנית במציאת מקור הכנסה (סיום החקיקה בכנסת לגבי הגברת האכיפה על ההון השחור).

במחי החלטה טכנית יחידה הצטרפה ממשלת ישראל לממשלות המתוקנות בעולם, שמקבלות החלטות תקציביות רק אחת לשנה - בעת דיוני התקציב - בכפוף לתכנון מדוקדק ולפי סדר עדיפויות שחשבו עליו היטב מראש. במקום תקציב שהוא גיבוב של החלטות שהממשלה קיבלה במשך שנים, בלי לתת את דעתה לשאלה אם ההחלטות מתנגשות זו עם זו, מקבלים תקציב המוכתב לפי סדר עדיפויות.

החשש הגדול הוא שהמהפכה שיצר הנומרטור היא כה גדולה, ומשנה את סדרי העבודה של הממשלה מבראשית, עד שהשרים עלולים להתמרד נגדה. אפשר רק לקוות שבמקרה הזה ההיגיון יגבר על הכוחנות הפוליטית, ושהכלי האדיר שנולד לנו ככה במקרה ימשיך לשנות את פני תקציב המדינה עוד שנים ארוכות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר