כחלון הבטיח לשר האוצר הפלסטיני: נעביר לכם חצי מיליארד שקל

ישראל תעביר בקרוב כספים שהיא חייבת לרשות הפלסטינית ■ ההבטחה של כחלון לשר האוצר הפלסטיני, שוקרי בשארה, ניתנה על דעת נתניהו

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

שר האוצר, משה כחלון, הבטיח לשר האוצר הפלסטיני, שוקרי בשארה, כי ישראל תעביר בזמן הקרוב לרשות הפלסטינית חצי מיליארד שקל - כספים שישראל חייבת לרשות.

הפגישה בין כחלון ובשארה נערכה ביום חמישי, לפני כשבוע, בירושלים. ההבטחה של כחלון לבשארה ניתנה על דעת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. זו הפגישה השנייה בין השניים. הפגישה הראשונה ביניהם נערכה בספטמבר האחרון.

משה כחלון ובנימין נתניהו בישיבת ממשלהצילום: מרק ישראל סלם

מי שחידש את הקשרים הכלכליים בין ישראל לפלסטינאים, לאחר תקופה ארוכה של העדר יחסים, היה שר האוצר הקודם יאיר לפיד. לפני כשלוש שנים, זמן קצר לאחר שנכנס לתפקיד, הוא נפגש עם בשארה שגם היה חדש בתפקיד. בשארה היה בעבר בכיר בבנק הערבי. גם לפיד וגם כחלון התבטאו בעבר כי איתנות כלכלית תוציא את הפלסטינאים ממעגל הלחימה ותקטין את פעילות הטרור נגד ישראל.

הכספים שישראל חייבת לפלסטינים הם לפי הסכם פאריס בין שני הצדדים מ-1974, בגין מכס שישראל גובה על סחורות שמגיעות לשטחים דרך מעברי הגבול הימיים האוויריים והיבשתיים של ישראל. בנוסף לכך, בגין מסים שישראל גובה על עבודת פלסטינים בישראל. מכספים אלו, המגיעים לפלסטינאים, ישראל מקזזת חובות פלסטינאים לישראל ולחברות ולספקים ישראלים, ובראש ובראשונה לחברת החשמל.

משום מה מעכבת ישראל באופן שיטתי, במשך חודשים, כספים שהיא חייבת לפלסטינאים. מה שפוגע ביכולת הרשות הפלסטינאית לשלם משכורות לעובדיה וחובות לספקיה. כחלון הבטיח לבשארה לטפל בבעיית העיכובים בהעברת הכספים.

במו"מ המתמשך בין ישראל לרשות הפלסטינאית, שקדם לפגישה בין כחלון ובשארה והכין אותה, היה מעורב מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף פולי מרדכי.

בשלוש השנים האחרונות מתנהל מו"מ ותיאום כלכלי בין ישראל והפלסטינאים. צוותי עבודה של שני הצדדים נפגשים אחת לשבוע וצוותים בכירים נפגשים אחת לחודש. במו"מ מעורבת גם רשות המסים בישראל. לפלסטינאים מערכת יחסים טובה עם בנק ישראל מאז שסטנלי פישר כיהן כנגיד הבנק.

ישראל מעוניינת בהגדלת יצוא הסחורות לשטחים. הפלסטינאים מעוניינים כי ישראל תחזיר להם את כספי המסים שהיא גובה עבורם בגבולות ומעבודת פלסטינאים בישראל, בצורה מהירה ויעילה יותר.

יאיר לפיד עם שוקרי בשארהצילום: ענת חממי

הצעת מחליטים של כחלון, שהיתה אמורה לעלות בממשלה לפני שבוע, להגדלת מספר עובדי הבניין הפלסטינאים בישראל ב-33,000 עובדים, מתעכבת מסיבות לא ברורות. כיום עובדים בישראל 43,000 עובדי בניין פלסטינאים, כולם מהגדה המערבית.

כחלון התחייב לאחרונה כי האוצר ישקיע בשיפור המעברים בין הגדה לישראל את הכספים הנדרשים כדי שפועלי הבניין לא יתעכבו מדי בוקר ביציאה לעבודה בישראל מספר שעות. פועל בניין פלסטינאי משתכר בגדה המערבית 100-90 שקל ליום עבודה. בישראל שכרו כפול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"