ח"כ שלח: הממשלה לא קיימה התחייבותה להסדיר הפיצוי למשרתי המילואים העצמאיים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית הצעת חוק שמטרתה להתאים את הפיצוי שמקבלים משרתי מילואים עצמאיים לזה שמקבלים שכירים ■ נשיא לה"ב: "סיימו את האפליה המבישה הזו"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"הממשלה לא קיימה את התחייבותה להסדיר בתוך חודשיים את תשלום הפיצוי למשרתי המילואים העצמאיים. נמשיך בתהליך החקיקה עד ההסדרה הסופית, בין אם בחוק ובין אם בלעדיו. זהו צעד נוסף בפעילות שלנו להטיב הן עם משרתי המילואים והן עם קהילת העצמאיים בישראל" - כך טען היום ח"כ עופר שלח (יש עתיד), יו"ר משותף של שדולת העצמאיים והעצמאיות בכנסת.

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית (32 חברי כנסת בעד וללא מתנגדים) את הצעת חוק תגמולים מוגדלים לעצמאי בשירות מילואים שמוביל שלח, שמטרתה להתאים את הפיצוי שמקבלים משרתי מילואים עצמאיים לזה שמקבלים שכירים.

שלח הסביר כי כאשר עובד עצמאי יוצא לשירות מילואים, העסק מושבת כי אין מי שיחליף אותו. התגמול הכספי אינו מכסה את ההפסדים בשל ההיעדרות, כגון הוצאות משתנות והוצאות קבועות, הכוללות שכר דירה, מסי עירייה, טלפון, משכורות עובדים ועוד.

הצעת החוק קובעת שהתגמול בעבור ימי המילואים יהיה ריאלי, באמצעות הוספת 25% להכנסתו הממוצעת, כשקלול ההפסדים בגין ההוצאות הקבועות שאינן מתוגמלות כיום בחוק.

שלח אמר כי בניגוד לשכיר הנקרא לשירות מילואים ומקבל החזר על משכורתו, משרת המילואים העצמאי נאלץ להשבית את העסק או להפעילו תוך פגיעה משמעותית ולא זוכה למלוא ההחזרים עבור העלויות הכרוכות בכך. הקושי איתו מתמודדים משרתי המילואים העצמאיים בא לידי ביטוי בצורה קיצונית יותר במבצע "צוק איתן", שארך 50 ימים ובמסגרתו גויסו עשרות אלפי אנשי מילואים".

"ציבור המשרתים במילואים הולך וקטן, ובהתאם גדל העול היחסי המוטל על אלה שעדיין נושאים בנטל. חובה על המדינה להראות את הוקרתה לאנשים אלה, שמסכנים את חייהם וסובלים פגיעה ממשית בפרנסתם, בצעדים מעשיים ולא רק במילים".

ח"כ עופר שלח

רועי כהן, נשיא לה"ב, אמר כי "חיילי המילואים העצמאיים נלחמים לצד השכירים ומסכנים את חייהם למען ביטחון המדינה, אך המילואימניקים העצמאים מסכנים גם את מקור פרנסתם. היום, בשיתוף עם ח"כ עפר שלח, עשינו צעד נוסף בדרך לעשיית צדק עם ציבור העצמאיים. כעת אני קורא לשר הביטחון לעשות מעשה ולסיים את האפליה המבישה הזו".

ענבר בזק, ממייסדות עצמאים עושים שינוי, הוסיפה כי "התנועה מברכת על הצעת החוק החדשה, שהיא צעד נוסף לתיקון העוול המתמשך כלפי מגזר העצמאים בישראל. זה אמנם צעד חשוב והוגן כלפי עשרות אלפי מילואימניקים עצמאיים שנושאים את נטל השירות הצבאי, אבל זה לא מספיק. נדרש טיפול עמוק ויסודי בזכויותיהם הסוציאליות של העצמאים בכלל, ואנחנו עדיין רחוקים מאוד ממצב של שוויון זכויות בין עצמאים ושכירים".

יוחנן קפלניקוב, מייסד קבוצת מילואימניקים עצמאיים: "לא ברור מדוע משרד הביטחון, שהתחייב לפני חודשיים למצוא מענה בתוך תקציב הביטחון לתוספת של 25% לעצמאים המשרתים במילואים, לא עמד בהתחייבותו. הסחבת בחוק, שאין עוררין על חשיבותו ועל נחיצותו, מעוררת תהיות. כולי תקווה שהכנסת תזרז את תהליך החקיקה ותביא במהרה לכך שמילואימניקים עצמאיים יזכו לתגמול הוגן בגין אבדן ימי הכנסה בזמן מילואים".

אבי סייג, יו"ר העמותה למען משרתי המילואים, סיפר כי "בעת חקיקת חוק המילואים, הממשלה לא הייתה מוכנה לפצות מילואימניקים עצמאיים פיצוי אמיתי על שירותם. לאחר חקיקת חוק המילואים ב-2008 וביוזמת העמותה למען משרתי המילואים, ועדת הכספים הטילה עלינו לנהל ועדת הדברות בה השתתפו כל גופי המשק - לה"ב, ארגון העצמאים, הביטוח הלאומי, משרד הביטחון, צה"ל, לשכת המסחר והתעשיה, חברי כנסת ועוד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה