משרד הביטחון: היצוא הביטחוני ב-2015 יהיה כ-5 מיליארד דולר, הירידה נבלמה

ההסבר לבלימה הוא עסקות שהתקבלו בדצמבר ■ באוקטובר, לקראת דיוני התקציב, הזהיר משרד הביטחון מירידת היצוא הביטחוני ל-4.5 מיליארד דולר

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

משרד הביטחון הודיע אתמול כי היצוא הביטחוני ב–2015 יהיה כ–5 מיליארד דולר - ולא כ–4.5 מיליארד דולר כפי שמסר לפני כמה חודשים.

כמה עסקות שהתקבלו בדצמבר 2015 בלמו את הירידה ביצוא — שנבעה מכמה גורמים, בהם החרפת התחרות בחו"ל, הקפאת עסקות בברזיל מסיבות פוליטיות, עיכובים בהודו עקב חילופי שלטון, והידוק תקציב הביטחון והעדפת התעשייה המקומית במדינות רבות, מאז המשבר הכלכלי.

משגר הרקטות כידון קסום, מתוצרת תעשצילום: תע"ש

לפני כשלושה חודשים התכנסו ראשי התעשיות הביטחוניות אצל שר האוצר, משה כחלון, לקראת הסיכומים על תקציב משרד הביטחון — וטענו כי היצוא הביטחוני צפוי לרדת. הם הציגו בפני כחלון מצגת, וצירפו מכתב מפורט גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

לפי הנתונים שהוצגו לכחלון ונתניהו, היצוא הביטחוני ב–2015 ינוע סביב 4 מיליארד דולר בלבד, לעומת 5.66 מיליארד דולר ב–2014. נתון מעניין נוסף שציינו היה שיעור הרווחיות של החברות. על פי הנתון המשוקלל של אלביט, תע"א, רפאל ותעש — הרווחיות בתעשיות הביטחוניות בישראל היא כ–4.5%–5.5%, לעומת 8%–9% בתעשיות הביטחוניות בעולם.

על פי המצגת, התעשיות הביטחוניות כוללות כ–600 חברות, רובן קטנות ובינוניות. הענף מעסיק ישירות כ–50 אלף עובדים, אחראי לכ15% מהיצוא התעשייתי ותרומתו לתמ"ג היא כ–3%.

על המכתב היו חתומים יו"ר אלביט, מיקי פדרמן; נשיא אלביט, בצלאל מכליס; יו"ר תע"א, רפי מאור; מנכ"ל תע"א, יוסי וייס; יו"ר רפאל, יצחק גת; מנכ"ל רפאל, ידידה יערי; יו"ר תעש, אודי אדם; ומנכ"ל תעש, אבי פלדר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית