העברה תקציבית ראשונה ב–2016 |

האוצר מקצה 80 מיליון שקל להבטחת הכנסה לאברכים

מדובר במימוש התחייבות קואליציונית, כשבנוסף יועברו 41 מיליון שקל לקרן סטודנטים - שבאופוזיציה טוענים כי גם הם יוקצו לחרדים ■ סתיו שפיר: "חודשיים אחרי שהציג בבג"ץ נוהל לשקיפות העברות תקציביות, האוצר מפר אותו"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים תדון הבוקר בבקשת משרד האוצר להעברה תקציבית של 80 מיליון שקל לאברכים. מדובר בהחלטה שנועדה לממש התחייבות קואליציונית לתשלום של קצבת הבטחת הכנסה לאברכים. זוהי הפנייה התקציבית הראשונה ב–2016 של האוצר לוועדת הכספים.

בנוסף, האוצר מבקש להקצות לטובת קרן הסיוע לסטודנטים 41 מיליון שקל, לבסיס התקציב של הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת), כך שבסיס התקציב לטובת ות"ת וקרן הסטודנטים יהיה 121 מיליון שקל. באופוזיציה טוענים כי 41 מיליון השקלים יוקצו לסטודנטים חרדים. שני הסכומים יועברו מהרזרבה הכללית במשרד האוצר.

אברכים בהפגנה, 2010צילום: גיל כהן מגן

בפניית הוועדה של הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, בעניין האברכים הודגש כי "המדובר בתקצוב החלטת ממשלה מ-22 בנובמבר 2015 שעניינה קרן הסיוע ללומדי התורה (קהל"ת). הממשלה החליטה על הפעלת קרן הסיוע ללומדי התורה, ועל הגדלת קרן הסיוע לסטודנטים. הנהלת הקרן תורכב מנציג משרד החינוך שיכהן כיו"ר, ומנציגי האוצר - ובהתייעצות עם נציג ועד הישיבות, הקרן תוכל להעניק סיוע כלכלי ללומדי תורה נזקקים בכפוף לעמידה בתנאי הסף.

לצורך הגשת בקשה לקבלת סיוע מקהל"ת, לומד תורה מחויב ללמוד תורה יום שלם או בשני חצאי יום בשני כוללים, ולא פחות מהיקף הלימודים המוגדר במבחן התמיכה של משרד החינוך במוסדות תורניים. עוד נקבע כי לצורך קבלת התמיכה על המבקש להיות אב לשלושה ילדים לפחות, שגילם עד 18 - ואין לו, לבת זוגו או לילדיו בשנה שקדמה להגשת הבקשה דירה, למעט דירת המגורים. כמו כן, נקבע כי ההכנסה המשותפת של בני הזוג מעבודה אינה גבוהה מ–1,200 שקל בחודש.

עוד נקבע כי לומד תורה שיעמוד בתנאים יקבל תמיכה חודשית של 1,040 שקל לתקופה של עד חמש שנים. לצורך הענקת סיוע במסגרת קהל"ת המדינה תקצה 100 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), לשעבר סגן שר האוצר, אמר כי "משה כחלון ובנימין נתניהו שוב נכנעים ללחצים סקטוריאליים־קואליציוניים, ומחלקים את הכסף של כלל אזרחי ישראל לכל המרבה בלחץ. מדובר בסדר עדיפויות לקוי המתמרץ אי־יציאה לעבודה. במקום להוסיף מלגות לסטודנטים שעשו שירות צבאי ולהעביר כספים להפחתת הצפיפות בכיתות, שר האוצר וראש הממשלה מעבירים 121 מיליון של לקרנות ללומדי תורה - תוך זלזול בחברי הכנסת ובחברי ועדת הכספים.

"העברות תקציביות אלו אינן מובאות לדיון נוקב ופתוח במליאת הכנסת ולא ניתן להגיש בגינן הסתייגויות - ההעברות האלה, בעלות של מאות מיליוני שקלים, עוברות במחטף מהיר בוועדת הכספים מתחת לאפו של הציבור. זהו הליך פסול ועקום שפוגע בכנסת, בוועדת הכספים ובכלל הציבור בישראל", הדגיש לוי.

יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), אמרה כי "חודשיים אחרי שהציג בבג"ץ נוהל חדש לשקיפות ההעברות התקציביות, שאמור היה לחול מינואר 2016 על כל העברת כספים מתקציב המדינה, האוצר מפר את הנוהל כבר בפנייתו הראשונה לוועדה, בבקשה להעברת תקציב נוסף של 80 מיליון שקל לטובת החרדים".

לקראת הדיון שהתקיים בבג"ץ לפני כחודשיים בעתירתה של שפיר בנוגע לשיטת ההעברות התקציביות, הודיעו משרד האוצר לשופטים על נוהל חדש שסוכם עם ועדת הכספים, שנועד להגביר משמעותית את שקיפות ההעברות התקציביות ואת יכולת הפיקוח עליהן. באוצר טענו אז כי הנוהל פותר את הבעייתיות שהעלתה שפיר בעתירה.

ואולם, מההתפתחויות של הימים האחרונים עולה כי אין בכוונת האוצר ליישם את המהלכים שעליהם הכריז בפני בג"ץ - בפנייתו הראשונה לוועדת הכספים הודיע על העברה תקציבית של 80 מיליון שקלים לאברכים, בלי הפירוט שנדרש על פי הנוהל.

שפיר טענה כי "לאחר שנופפו בנוהל חדש בבית המשפט והציגו מצב שווא של שקיפות, חזרו באוצר לשיטת הקומבינות. עשרות מיליארדי שקלים יועברו גם השנה ללא דיווח, ויהפכו את התקציב למכרה של קומבינות פוליטיות. שוב, חברי כנסת יצביעו בלי לדעת מה השלכות ההעברה ומאיפה ולאן מיועדים הכספים, ותקציב המדינה ינוהל בחוסר יעילות משווע".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "כמה סמלית העובדה שההעברה התקציבית הראשונה של 2016 מיועדת להזרמת עוד סכום עתק לאברכים ולחבלה בכלכלת ישראל. היא ממחישה היטב כי גפני הוא יו"ר ועדת הכספים הסקטוריאלי ביותר בתולדות ישראל".

רגב הזכיר כי "רק לפני שבוע הכריז גפני ש'דרעי וביבי רבים על הקרדיט בזמן שאני מעביר מיליונים לישיבות', וכי לפני כחודש דיווח העיתון החרדי 'משפחה' על "משאיות הברינקסים שעוברות לישיבות בתקופת גפני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"