העברה תקציבית ראשונה ב–2016 |

האוצר מקצה 80 מיליון שקל להבטחת הכנסה לאברכים

מדובר במימוש התחייבות קואליציונית, כשבנוסף יועברו 41 מיליון שקל לקרן סטודנטים - שבאופוזיציה טוענים כי גם הם יוקצו לחרדים ■ סתיו שפיר: "חודשיים אחרי שהציג בבג"ץ נוהל לשקיפות העברות תקציביות, האוצר מפר אותו"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים תדון הבוקר בבקשת משרד האוצר להעברה תקציבית של 80 מיליון שקל לאברכים. מדובר בהחלטה שנועדה לממש התחייבות קואליציונית לתשלום של קצבת הבטחת הכנסה לאברכים. זוהי הפנייה התקציבית הראשונה ב–2016 של האוצר לוועדת הכספים.

בנוסף, האוצר מבקש להקצות לטובת קרן הסיוע לסטודנטים 41 מיליון שקל, לבסיס התקציב של הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (ות"ת), כך שבסיס התקציב לטובת ות"ת וקרן הסטודנטים יהיה 121 מיליון שקל. באופוזיציה טוענים כי 41 מיליון השקלים יוקצו לסטודנטים חרדים. שני הסכומים יועברו מהרזרבה הכללית במשרד האוצר.

אברכים בהפגנה, 2010צילום: גיל כהן מגן

בפניית הוועדה של הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, בעניין האברכים הודגש כי "המדובר בתקצוב החלטת ממשלה מ-22 בנובמבר 2015 שעניינה קרן הסיוע ללומדי התורה (קהל"ת). הממשלה החליטה על הפעלת קרן הסיוע ללומדי התורה, ועל הגדלת קרן הסיוע לסטודנטים. הנהלת הקרן תורכב מנציג משרד החינוך שיכהן כיו"ר, ומנציגי האוצר - ובהתייעצות עם נציג ועד הישיבות, הקרן תוכל להעניק סיוע כלכלי ללומדי תורה נזקקים בכפוף לעמידה בתנאי הסף.

לצורך הגשת בקשה לקבלת סיוע מקהל"ת, לומד תורה מחויב ללמוד תורה יום שלם או בשני חצאי יום בשני כוללים, ולא פחות מהיקף הלימודים המוגדר במבחן התמיכה של משרד החינוך במוסדות תורניים. עוד נקבע כי לצורך קבלת התמיכה על המבקש להיות אב לשלושה ילדים לפחות, שגילם עד 18 - ואין לו, לבת זוגו או לילדיו בשנה שקדמה להגשת הבקשה דירה, למעט דירת המגורים. כמו כן, נקבע כי ההכנסה המשותפת של בני הזוג מעבודה אינה גבוהה מ–1,200 שקל בחודש.

עוד נקבע כי לומד תורה שיעמוד בתנאים יקבל תמיכה חודשית של 1,040 שקל לתקופה של עד חמש שנים. לצורך הענקת סיוע במסגרת קהל"ת המדינה תקצה 100 מיליון שקל מתקציב משרד החינוך.

ח"כ מיקי לוי (יש עתיד), לשעבר סגן שר האוצר, אמר כי "משה כחלון ובנימין נתניהו שוב נכנעים ללחצים סקטוריאליים־קואליציוניים, ומחלקים את הכסף של כלל אזרחי ישראל לכל המרבה בלחץ. מדובר בסדר עדיפויות לקוי המתמרץ אי־יציאה לעבודה. במקום להוסיף מלגות לסטודנטים שעשו שירות צבאי ולהעביר כספים להפחתת הצפיפות בכיתות, שר האוצר וראש הממשלה מעבירים 121 מיליון של לקרנות ללומדי תורה - תוך זלזול בחברי הכנסת ובחברי ועדת הכספים.

"העברות תקציביות אלו אינן מובאות לדיון נוקב ופתוח במליאת הכנסת ולא ניתן להגיש בגינן הסתייגויות - ההעברות האלה, בעלות של מאות מיליוני שקלים, עוברות במחטף מהיר בוועדת הכספים מתחת לאפו של הציבור. זהו הליך פסול ועקום שפוגע בכנסת, בוועדת הכספים ובכלל הציבור בישראל", הדגיש לוי.

יו"ר ועדת השקיפות, ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), אמרה כי "חודשיים אחרי שהציג בבג"ץ נוהל חדש לשקיפות ההעברות התקציביות, שאמור היה לחול מינואר 2016 על כל העברת כספים מתקציב המדינה, האוצר מפר את הנוהל כבר בפנייתו הראשונה לוועדה, בבקשה להעברת תקציב נוסף של 80 מיליון שקל לטובת החרדים".

לקראת הדיון שהתקיים בבג"ץ לפני כחודשיים בעתירתה של שפיר בנוגע לשיטת ההעברות התקציביות, הודיעו משרד האוצר לשופטים על נוהל חדש שסוכם עם ועדת הכספים, שנועד להגביר משמעותית את שקיפות ההעברות התקציביות ואת יכולת הפיקוח עליהן. באוצר טענו אז כי הנוהל פותר את הבעייתיות שהעלתה שפיר בעתירה.

ואולם, מההתפתחויות של הימים האחרונים עולה כי אין בכוונת האוצר ליישם את המהלכים שעליהם הכריז בפני בג"ץ - בפנייתו הראשונה לוועדת הכספים הודיע על העברה תקציבית של 80 מיליון שקלים לאברכים, בלי הפירוט שנדרש על פי הנוהל.

שפיר טענה כי "לאחר שנופפו בנוהל חדש בבית המשפט והציגו מצב שווא של שקיפות, חזרו באוצר לשיטת הקומבינות. עשרות מיליארדי שקלים יועברו גם השנה ללא דיווח, ויהפכו את התקציב למכרה של קומבינות פוליטיות. שוב, חברי כנסת יצביעו בלי לדעת מה השלכות ההעברה ומאיפה ולאן מיועדים הכספים, ותקציב המדינה ינוהל בחוסר יעילות משווע".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "כמה סמלית העובדה שההעברה התקציבית הראשונה של 2016 מיועדת להזרמת עוד סכום עתק לאברכים ולחבלה בכלכלת ישראל. היא ממחישה היטב כי גפני הוא יו"ר ועדת הכספים הסקטוריאלי ביותר בתולדות ישראל".

רגב הזכיר כי "רק לפני שבוע הכריז גפני ש'דרעי וביבי רבים על הקרדיט בזמן שאני מעביר מיליונים לישיבות', וכי לפני כחודש דיווח העיתון החרדי 'משפחה' על "משאיות הברינקסים שעוברות לישיבות בתקופת גפני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"