90% משכנתא על דירה: הצעת החוק של ח"כ אורלי לוי-אבקסיס חוזרת לשולחן

אורלי לוי-אבקסיס: "בהצעת חוק זו מוצעת דרך נוספת לאפשר לזוגות להגשים את חלום רכישת הדירה"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון ביום א' בהצעת חוק למתן ערבות מדינה למשכנתא בגובה של 90% מערך הדירה שהוגשה על ידי ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו).

ערבות המדינה תינתן למימון רכישת דירת מגורים יחידה על ידי זכאי בגובה ההפרש בין סך ההלוואות שקיבל הזוג מכל מקור שהוא לבין מחיר דירת המגורים ובלבד שכלל סכומי הקרן של ההלוואות שלא נפרעו לא יעלה על 90% מערך הדירה.

צילום: תומר אפלבאום

הערבות תינתן בתנאים שהמלווה הוא מלווה מורשה, המדובר בהלוואה למימון דירת מגורים יחידה והכנסתו של הזכאי לא תפחת מ-10,000 שקל בחודש, או סכום נמוך יותר שיקבע בצו על ידי שר האוצר.

גורמים באוצר ובבנק ישראל הביעו בעבר התנגדות להצעת החוק.

ח"כ לוי אבקסיס הגישה את הצעת החוק הזו כבר בקדנציה הקודמת של הכנסת. לפני מספר חודשים כשעמדה להעלות את הצעת החוק לוועדת השרים לחקיקה ביקש ממנה שר האוצר משה כחלון (כולנו) לקיים הידברות בעניין. לוי אמורה היתה להיפגש בעניין עם החשבת הכללית מיכל עבאדי בויאנג'ו אבל עד כה לא נערכה פגישה ביניהן. לוי אבקסיס החליטה שלא להמתין עוד אלא להעלות את הצעת החוק לוועדת השרים לחקיקה ולדרוש מהממשלה תשובות בעניין.

מיכל עבאדי בויאנג'ו, החשבת הכללית במשרד האוצר

היא ציינה כי "הצעת החוק תתפתח דלת לאזרחים ומשפחות רבות שין להם את ההון העצמי הגבוה לרכוש דירה, וזהו המכשול היחיד שעומד בינם לבין האפשרות לרכוש דירה. אותם זוגות צעירים עדיין יעמדו בקריטריונים ובמבחני השתכרות אולם במקום שישלמו אלפי שקלים מדי חודש על שכירות הם ישלמו את המשכנתא בדרכה לדירה בבעלותם והשינוי יהיה שהם לא יאלצו לקחת הלוואות שלאחר מכן יתקשו לעמוד בהם לאור הדרישה להון עצמי הגבוה היום. אין יום שאני לא מקבלת פניות מאזרחים ששואלים על הצעת החוק הזו. הציבור משווע לכל הקלה בנושא המשכנתאות ואני בטוחה שגם שר האוצר ישמח לתת יד למהלך חברתי כלכלי כה מתבקש".

לוי אבקסיס הסבירה את הסיבה להצעת החוק: "בשנים האחרונות חלה ירידה ניכרת בהיקף מימוש המשכנתאות, בעיקר בקרב זוגות צעירים. מבחינת מספרם הממוצע של מממשי המשכנתאות המוכוונות בחודש לאורך שנים ניתן לראות את הירידה הממושכת בקרב כלל הזכאים, ובעיקר בקרב 'חסרי דירה'. אחד הגורמים המרכזיים לתופעה זו הוא חוסר יכולתם של אותם אנשים המבקשים לרכוש את הדירה לגייס 'הון התחלתי'".

עוד ציינה כי "לפי הוראת בנק ישראל מיום 29 באוגוסט 2013, סכום ההלוואות לדיור מוגבל ל-66.7% ממחיר הדירה כך שעל הרוכשים לגייס הון התחלתי השווה לכ-30% ממחיר הדירה, סכום אשר לא מאפשר לזוגות רבים, בין היתר אלה הנמנים עם מעמד הביניים בישראל לרכוש דירה, ועל כן הם נאלצים להמשיך ולשכור דירה בשוק השכירות הדרקוני".

לדבריה "נראה כי קיימת מעורבות של הממשלה בשוק הדיור בישראל אשר נעשית בדרכים שונות, כגון הקצאת קרקעות לדיור ושיווקן בכל אזורי הארץ, דיור ציבורי לנזקקים ומתן סיוע לזכאים לצורך רכישת דירה או שכירת דירה. בהצעת חוק זו מוצעת דרך נוספת – לאפשר לזוגות להגשים את חלום רכישת הדירה, וזאת על ידי ערבות של המדינה למשכנתאות, עד לגובה משכנתא של 90% ממחיר הדירה. הצעת חוק זו מאפשרת ל"חסרי דירה" לרכוש דירה אף אם אין ברשותם "הון עצמי התחלתי" למימון מלוא סכום הרכישה.

"כמו כן, על מנת לייעל הליך ביורוקרטי של קבלת ערבות זו, מוצע להעניק לשר האוצר סמכות לקבוע תנאים ואמות מידה לזכאות שנקבעת בהצעת החוק. שהרי לרמת היעילות של פעילות משרד האוצר יש השפעה רבה על שוק הדיור בארץ, בעיקר במימוש הביקוש לדיור בקרב האוכלוסייה בכלל ושל השכבות החלשות בפרט. לפעילות זו יש חשיבות ציבורית רבה, בעיקר נוכח העובדה שהפער החברתי בישראל הוא מהגבוהים בעולם המפותח, וללא מעורבות משרד האוצר פער זה עלול לבוא לידי ביטוי בצורה קיצונית גם בתחום הדיור, להגדיל את הפער החברתי ולעודד ירידה מהארץ".

הצעת חוק דומה הוגשה באחרונה על ידי יו"ר ועדת הרפורמות ח"כ אלי כהן (כולנו).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים