האוצר מציע להגדיל את מענק מס הכנסה שלילי לנכים ולמשפחות חד-הוריות - בעלות של 130 מ' ש' בשנה

עוד במרכז שינויי החקיקה המוצעים: להשוות את תנאי הזכאות למענק מס הכנסה שלילי בין עצמאים לשכירים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

משרד האוצר יוזם שינויים בחוק מס הכנסה שלילי, במטרה להגדיל את שיעורי ההשתתפות בשוק העבודה, בעיקר של אלה הנמנים עם השכבות החלשות, ולצמצם את הפערים החברתיים־כלכליים. במרכז שינויי החקיקה המוצעים: הגדלת המענק למשפחות חד־הוריות (אמהות ואבות) ולנכים, בעלות תקציבית מוערכת של 130 מיליון שקל בשנה. עוד מוצע להשוות את תנאי הזכאות למענק מס הכנסה שלילי בין עצמאים לשכירים.

לפי ההצעה של האוצר לתיקון החוק, טווח ההכנסה המקנה זכאות למענק במקרה של משפחה חד־הורית עם ילד אחד או שניים יוגדל משכר חודשי של 2,050–6,140 שקל כיום, ל–1,270–9,420 שקל בחודש, ול–1,270–11,500 שקל בחודש למשפחה חד־הורית עם שלושה ילדים ויותר. מטרת השינוי היא לתמרץ את ההורים במשפחות חד־הוריות להשתלב בשוק העבודה במשרה מלאה.

למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אלון רון

עוד מוצע לשנות את המונח "מס הכנסה שלילי" ל"מענק עבודה" — מונח שכבר מצוי בשימוש נרחב. השינוי המוצע נועד להדגיש את חשיבותו של החוק ביצירת תמריץ ותגמול על עבודה — בלי להשתמש במלה "שלילי". אחת ממטרות הצעת החוק, שהכינה עו"ד טליה דולן־גדיש, היועצת המשפטית למינהל הכנסות המדינה, היא להקטין את ממדי העוני.

ההצעה כוללת גם שינויים בחוק שייטיבו עם מקבלי המענק. בין השאר מוצע כי עובד שנקבע לו שכר מינימום מותאם מופחת — קביעה המתייחסת בדרך כלל לבעלי מוגבלויות — והזכאי למענק, יוכל לקבל את המענק באותו טווח הכנסות המזכה את יתר העובדים במענק. הזכאות למענק מס הכנסה שלילי מוענקת כיום בגין זכאות המופחתת בהתאמה לשכר המינימום המותאם.

התיקון לחוק מציע גם להוסיף תגמולי מילואים להכנסות שניתן לקבל בגינן את המענק, ולבטל את הדרישה הקיימת בחוק מעצמאים, שמתנה את קבלת המענק בהגשת דו"ח באופן מקוון. מוצע גם להאריך את פרק הזמן שבו ניתן להגיש תביעה למענק ולהקדים את מועדי התשלום של המענק, וכן לקבוע הוראות שלא יאפשרו לעקל את כספי המענק לפרק זמן מסוים.

חוק מס הכנסה שלילי נחקק בסוף 2007. החוק מקנה זכאות לקבלת המענק לעצמאים ולשכירים עובדים עם הכנסה שנתית נמוכה. ב-2014 היו זכאים למענק מס הכנסה שלילי 347 אלף שכירים ו–45 אלף עצמאים - אבל רק 275 אלף מימשו את הזכאות. המענקים ששולמו לעובדים שכירים ועצמאים בגין 2013 הסתכמו ב-910 מיליון שקל, והמענקים ששולמו בגין 2014 ב–950 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"