ועדת הכספים צפויה לאשר 80 מ' ש' לחידוש קצבת הבטחת הכנסה לאברכים

ח"כ גלאון: "העברה בלי חקיקה מסודרת ושוויונית היא צפצוף בוטה על בג"ץ"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ועדת הכספים של הכנסת צפויה לאשר בשבוע הבא העברה של 80 מיליון שקל לחידוש קצבת הבטחת ההכנסה הבלתי חוקית לאברכים. זאת, אף שהקצבה נפסלה כבר פעמיים בבג"ץ. החלטה על חידוש הקצבה הבלתי חוקית הועברה בנובמבר האחרון בממשלה וההעברה מיועדת לאפשר את יישומה. התקציב מוגדר הפעם כ"קרן סיוע ללומדי תורה". ככל הידוע הסכום של 80 שקל מיליון אינו מספיק לכיסוי הקצבה לשנה, ולכן צפוי שסכום נוסף של עשרות מיליוני שקלים יועבר בהמשך. התשלום מיועד להעברת מלגה של 12,480 שקל לשנה, שהם 1,040 שקל לחודש, לכ-9,500 אברכים שלהם שלושה ילדים ומעלה.

כן תאשר הוועדה העברה של 41 מיליון שקל למלגות לסטודנטים. זאת כדי ליצור כביכול איזון ולהכשיר את ההעברה. בפועל יש בישראל 300 אלף סטודנטים ורק כ-70 אלף אברכים. ניסיונות של הממשלה בעבר להעלות טיעונים דומים בבג"ץ על שיוויון מלאכותי שיוצרות המלגות לסטודנטים נכשלו.

משה גפניצילום: אמיל סלמן

על פי אתר ועדת הכספים מדובר בהעברת הכספים הראשונה מחוץ לתקציב המובאת לאישור ועדת הכספים השנה. מדובר בהעברה שנעשית על פי ההסכמים הקואליציוניים של יהדות התורה וש"ס. בהסכמים נאמר כי "הממשלה תפעל ללא דיחוי, ולא יאוחר ממועד העברת התקציב הקרוב, להגשת ולהעברת חוק הבטחת הכנסה לתלמידי הישיבות".

בתגובה אמרה יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון כי "העברת 80 מיליון שקל לאברכים ישירות דרך ועדת הכספים, בלי חקיקה מסודרת ושוויונית, היא צפצוף בוטה על בג"ץ". לדבריה, בג"ץ קבע מפורשות, בעקבות עתירה של ארנן יקותיאלי ז"ל ב-2010, שהעברה ישירה של כספים לאברכים דרך חוק התקציב פסולה כיוון שאינה שוויונית. גם ניסיונות נוספים של הממשלה להמשיך ולחלק כספים של הבטחת הכנסה לאברכים, תוך יצירת מראית עין שקרית של שוויון בינם לבין סטודנטים אחרים, לא עמדו במבחן בג"ץ.

לדעת גלאון, כול מהותה של בקשת הממשלה מועדת הכספים היא מתן שוחד פוליטי בוטה לשותפות הקואליציוניות של נתניהו.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר היום כי "סחטנות המפלגות החרדיות אינה נחה לרגע. עוד לא הספקנו להתאושש מסכומי העתק שאישרה הקואליציה בתקציב 2015 לאברכים ולחינוך ללא ליבה וכבר מגיעים תקציבים חדשים ב-2016". לדבריו, "רק סמלי הוא שזו ההעברה התקציבית הראשונה של השנה. יו"ר הועדה ח"כ משה גפני מוכיח שוב שהוא היו"ר הסקטוריאלי ביותר שהיה אי פעם לועדת הכספים. יהדות התורה עושה הכול כדי להזרים כספים לאברכים ולהשאיר אותם בכוללים כשהם עניים ותלויים בפוליטיקאים והממשלה משתפת פעולה תוך פגיעה חמורה בעתיד המשק והכלכלה".

רגב ציין, "פעמיים ביטל בג"צ את קצבת הבטחת ההכנסה הבלתי חוקית לאברכים וכל פעם היא שבה בתחפושת חדשה, קצבה, מלגה ועכשיו קרן. מדהים שהממשלה אינה אומרת לא לאף אחת מהגחמות של העסקנים מיהדות התורה וש"ס כאילו מדובר בגזירת גורל שהמדינה תשקיע בהשארת גברים חרדים בישיבות והרחקתם משוק העבודה".

מנהלת המחלקה המשפטית של המרכז הרפורמי לדת ומדינה עו"ד אורלי ארז לחובסקי אמרה בתגובה, "מצער שממשלת ישראל מבזה את פסיקת בית המשפט העליון. הגדלת תקציב הסיוע לסטודנטים לא משנה את העובדה שקבוצת האברכים היא הקבוצה היחידה שתמשיך לקבל כדבר שבשגרה קצבת הבטחת הכנסה מבלי לדרוש מיצוי כושר השתכרות. זהו אסון לחברה החרדית ולמשק הישראלי בכללותו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים