"פתאום אומרים לי 'את יהודייה, אל תעבדי בשבת'": הפוסט שמסעיר את גולשי פייסבוק

משתלת סלונר ממושב סתריה ליד רחובות מעסיקה כ-40 עובדים, מרביתם יהודים ■ בתחילת השבוע קיבלו מנהליה התראה לפני קבלת קנס על הפעלת העסק ועל כל עובד שיעבוד במקום בשבת

ז'נאן בסול
ז'נאן בסול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ז'נאן בסול
ז'נאן בסול

משתלת סלונר ממושב סתריה ליד רחובות מעסיקה כ-40 עובדים, מרביתם יהודים. בתחילת השבוע (א') קיבלו מנהלי המשתלה התראה לפני קבלת קנס על הפעלת העסק ועל כל עובד שיעבוד במקום בשבת. לפיכך תיסגר המשתלה החל מיום שבת הקרוב.

עטרה קינן, שעובדת במשתלה, כתבה פוסט בעמוד הפייסבוק שלה בסוף השבוע, שהפך לוויראלי וזכה עד כה ליותר מ-11 אלף לייקים, וכ-10,400 שיתופים.

בפוסט נכתב: "אנו עובדי ועובדות משתלת סלונר ממושב, סה"כ כ-40 עובדים. השבוע התבשרנו שלא נוכל יותר לעבוד בשבת. ציפי ובראין בעלי המקום נאלצים לסגור החל מהשבת הקרובה את המשתלה. מכתב התרעה שהגיע ממשרד הכלכלה (מצ"ב למטה) מאיים בקנסות גבוהים מאוד על העסקת עובדים ועובדות יהודים בשבת. הקנס על פתיחת המשתלה ביום שבת הוא 321.6 אלף שקל וקנס נוסף עבור כל עובד ועובדת יהודים בסך של 37.5 אלף שקל לעובד/ת! אנחנו בממוצע כ-20+ עובדים ועובדות במשמרת, תעשו את החשבון לבד...

"אילו עסקים יכולים להרשות לעצמם לפתוח ולהתעלם מאיום כזה?

"אנו קבוצה מגוונת ויש בינינו בעלי משפחות, אימהות חד הוריות, עובדים/ות לפני גיל הפרישה (שגם הפנסיה שלהם מתכווצת רגע לפני...) מילואימניקים, חיילים/ות אחרי שחרור וסטודנטים במגוון גילאים. אנחנו צריכים וצריכות לעבוד בשבת- אנחנו גם רוצים ורוצות לעבוד בשבת! חלק נכבד מהפרנסה שלנו היא אותה תוספת משמעותית שאנו מקבלים עבור עבודה בשבת וכתוצאה מכך השכר שלנו נפגע משמעותית. אולי זה נראה שאנחנו קבוצה קטנה יחסית, אבל אם נחבר את סה"כ עובדי המשתלות בארץ, נגיע למספר לא מבוטל.

"חוק איסור עבודת יהודים בשבת איננו חדש, אכיפתו כן, אבל היא אינה שווה בפני כולם.

"תסתכלו עלינו רגע בתמונה, הקבוצה שלנו היא מדגם מייצג של האוכלוסייה. אנו רוצים להבהיר שהעבודה בשבת לא נכפית עלינו ושחוק איסור עבודת יהודים בשבת הופך אותנו לעניים ועניות יותר.

"היום זה אנחנו מחר זה אתם ואתן.

"אנחנו פשוט רוצים ורוצות להרוויח את לחמנו בכבוד.

"דעת הקהל ולחץ ציבורי יכולים מאוד לעזור!

"תודה רבה על ההקשבה

"עובדי ועובדות משתלת סלונר.

"צוותים של משתלות בכל רחבי הארץ מוזמנים להצטרף למאבק ולשרשר תמונות צוות".

בשיחה עם TheMarker אמרה קינן כי מדובר בעובדים מרקעים מגוונים וכי חלק מהם הנם סטודנטים שעובדים רק בשבתות. לדבריה, "בשבתות יש יותר עבודה והכנסות המשתלה הן יותר גבוהות. המקום עובד 30 שנה והצו נפל עלינו אחרי שנים שהמקום כן עובד בשבת והכנסותיו מסתמכות על פתיחה בשבת. הוגש ערעור למשרד הכלכלה על ידי עו"ד של הארגון לגננות ונוף, התאגדות המשתלות, שבה הוא מבקש להקביל את המשתלות למקומות פנאי שלא חל איסור על עבודתם בשבת".

בנוסף אמרה קינן כי "פתאום מגיע משרד ממשלתי ואומר לי את יהודייה אל תעבדי בשבת, ויש לי בעיה גדולה עם זה בתור חילונית. אני עדיין מנסה לעכל אבל מדובר בצוות מגוון כמו אימהות חד הוריות ואנשים לפני גיל פרישה שצריכים לעבוד ואת המכה הכלכלית אנחנו העובדים סופגים".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי "חוק שעות עבודה ומנוחה בא להגן על העובדים ולאפשר להם יום מנוחה אחד בשבוע, שבו הם אינם מחויבים על ידי המעסיקים, לעבוד. מדובר בחקיקה סוציאלית המתקיימת ונאכפת עשרות שנים. החוק אינו אוסר על פתיחת עסקים בשבת, אלא אוסר על העסקת העובדים ביום המנוחה השבועי שלהם - יהודים ביום שבת, ועובדים שאינם יהודיים - על פי אמונתם. מדובר כאמור בחוק, הבא להגן על זכות העובדים ליום מנוחה ולא ברור מדוע החלטה של עסק לעבור על החוק ולפגוע בעובד, הנה לגיטימית, בייחוד שעומדת בפניו האפשרות להעסקת עובד שיום מנוחתו אינו שבת. החוק נאכף מזה שנים במגוון עסקים בכל רחבי הארץ ואין כל שינוי במדיניות המשרד. המשתלה לא קיבלה קנס לתשלום, אלא התראה על אי עמידה בחוק וכי בביקורת הבאה עדין לא יעמוד העסק בתנאי החוק, יופעל הקנס".

ח"כ מרב מיכאלי הביעה את תמיכתה בעובדי המשתלה והגישה שאילתה דחופה לשר הכלכלה, בה ביקשה לדעת מה הסיבה לשינוי באכיפה אחרי שנים רבות בהן משתלות פתוחות בשבת. מיכאלי הודיעה עוד כי תגיע ביום שבת הקרוב להפגנת הזדהות עם עובדות ועובדי המשתלה במשתלת סלונר בשעה 14:00.

"מלבד הפגיעה במשתלות, שמרבית ההכנסה שלהן היא בשבת, והפגיעה בכל העובדות והעובדים היהודים שיאבדו פתאום חלק ניכר מהפרנסה שלהןם, יש פה פגיעה קשה בסטטוס קוו, אותו איזון עדין בין מדינה יהודית לדמוקרטית, בין תרבות יהודית לכפיה דתית, בין חופש העיסוק לזכות השקט הציבורי ביום המנוחה", והוסיפה, "יום מנוחה לכל עובדת ועובד הוא חובה. אני מתנגדת למסחר בשבת, אבל אני מאמינה בתרבות ופנאי בשבת - ומשתלה היא לא מסחר ולא צרכנות, ולא מרכז קניות. היא חלק מתרבות הפנאי", סיכמה מיכאלי.

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"