הגרף המדהים שמתאר את הסיפור העגום של מחירי הדירות בישראל

דו"ח חדש ועב כרס של ה-OECD על כלכלת ישראל ב-2015 נמסר הבוקר לממשלה על ידי מזכ"ל הארגון, אנחל גוריה. אבל לפעמים כל מה שצריך זה גרף אחד בלבד שמתאר בצורה חדה וברורה את הסיפור העגום של שוק הדירות בישראל

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

לפעמים כל מה שצריך זה גרף אחד. גרף שמצורף לדו"ח הענק של OECD על כלכלת ישראל מתאר את הסיפור העגום של שוק הדירות בישראל.

>> להגדלת התרשים שמתאר את מחירי הדירות בישראל - לחצו כאן

על פי הגרף, מחירי הדירות מאז 2003 עלו בישראל בשיעור של כ-55%, בעוד שבמדינות ה-OECD המחירים עלו בשיעור ממוצע של כ-10%, בארצות אירופה בכ-5% ובארה"ב המחירים עלו באחוזים בודדים מעל למחירי 2003. הגרף, שמתאר את התפתחות המחירים במקומות הללו, מראה כי מחזורי המחירים בישראל היו הפוכים לאלה שהיו במדינות ה-OECD - כשבועת הנדל"ן התפתחה במדינות הללו, במחצית הראשונה של העשור הקודם, מחירי הדירות בישראל ירדו; ואילו כשהבועה פקעה החל מ-2007, ומחירי הדירות באירופה וארה"ב רשמו ירידות חדות - דווקא אז נרשמה העלייה הגדולה במחירי הדירות בישראל.

האם תוכנית "מחיר למשתכן" תצליח להועיל להוזלת מחירי הדירות? דו"ח ה-OECD לא עונה על השאלה במפורש, ואולם נראה כי לפי הדו"ח שפירסם היום (א') הארגון, מכלול התכניות של שר האוצר, משה כחלון, עונה על מרב הבעיות של שוק הדירות בישראל. למרות זאת, בדו"ח יש מספר שאלות פתוחות לגבי ההתנהלות הממשלתית הנוכחית.

"מאז 2008, עליית מחירי הדירות והשכירות, במונחים של שכר, היתה גבוהה בחדות יחסית למדינות OECD אחרות, במיוחד עבור משפחות צעירות" - כך נפתח פרק הדיור בדו"ח. מחירי דירות ממוצעים בסוף 2013 הגיעו ל-11 שנות שכר ממוצע, שלוש שנים יותר מאשר בתחילת 2008. כשמדובר על עליית מחירים, במונחים כספיים, על רקע עליית המחירים והפיכת הדירות לפחות בנות השגה מבעבר, מתריע הדו"ח על הירידה במלאי הדיור הציבורי, עקב נוהל בן כשלושים שנה של הממשלות למכור דירות ציבוריות, ולהעדיף נוהל של סיוע לנזקקים באמצעות סבסוד שכר דירה.

הדו"ח מציין את שיעור עליית משקי הבית ואת ירידת הריביות כגורמים המתדלקים את הביקושים לדירות ואת המחסור בקרקעות באזור המרכז, חוסר הפיתוח בפריפריה, חסמי התכנון והביורוקרטיה, שמביאים לממוצע של 13 שנים עד לאישורי תכניות, זמן כפול מאשר במדינות OECD כמו גרמניה ושבדיה.

לגבי המחסור בדירות, בדוח מדובר במחסור של יותר מ-100 אלף יחידות דיור, שנגרם כתוצאה ממיעוט בבנייה בין 2002 ל-2010. לאור זאת, מתייחס הדו"ח באופן כללי בחיוב לתוכניות של שר האוצר, שבראשן, הכפפת התכנון ושיווק הקרקעות תחת המטרייה של האוצר, תוכנית מחיר למשתכן והסכמי הגג שנחתמו עם רשויות מקומיות, בניסיון לעודד את קצב התכנון והבנייה, והגדלת המיסוי על משקיעי נדל"ן. על פי הדו"ח, בממשלה מקווים לקצר את הזמן הממוצע הנדרש לאישורי תכניות במחצית - לעד 6-5.5 שנים.

אולם לצד ההערכות האופטימיות, מציינים בדו"ח ארבע נקודות שעלולות להתגלות כנקודות חולשה בתכנית "מחיר למשתכן": הראשונה - הכלכלית - דנה בהיצע הדירות המוזלות, שעלול להגדיל את הביקושים; השנייה - איכותית - חוזרת על טיעונים שהועלו באחרונה כי איכויות הדירות שיוקמו במסגרת "מחיר למשתכן" לא יהיו גבוהות; ואילו השלישית מדברת על האובדן הצפוי להכנסות המדינה, בגובה של 0.2% מהתמ"ג, שצפויים להיגרם, עקב הוזלת הקרקעות.

בדו"ח הוסיפו כי המחסור בדירות עשוי להיפתר על ידי תחבורה ציבורית ובתי ספר איכותיים, שיוקמו מחוץ לאזור המרכז.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"