איכות החיים בישראל 
- מהנמוכות במדינות המפותחות

תושבי ישראל סובלים מזיהום אוויר חמור, מביטחון אישי רעוע, מסיכויים גבוהים להידרדר לעוני, מפערים חברתיים, ממערכת חינוך כושלת ומהשקעה נמוכה של הממשלה בשירותי הרווחה ■ למרות זאת, מביעים הישראלים שביעות רצון מחייהם ורוחשים אמון לממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

חייהם של תושבי ישראל ארוכים ובריאים יותר משל תושבי מרבית המדינות המפותחות, אך איכות חייהם נמוכה יותר במדדים רבים - כך עולה מדו"ח איכות החיים שפירסם אתמול ארגון המדינות המפותחות (OECD).

תושבי ישראל סובלים מזיהום האוויר החמור ביותר במערב והשני בחומרתו בין מדינות הארגון, אחרי קוריאה הדרומית; ממחירי דיור גבוהים; מביטחון אישי רעוע; משיעור עוני גבוה וסיכויים גבוהים להידרדר לעוני; מפערים חברתיים; ממערכת חינוך בעלת הישגים נמוכים; ומהשקעה נמוכה של הממשלה בשירותי הרווחה. למרות זאת, בשנים האחרונות מביעים אזרחי ישראל שביעות רצון מאיכות החיים במדינה, והעניקו לה את הציון 7.4 (הציון 10 משקף את שביעות הרצון הגבוהה ביותר), לעומת 6.6 בממוצע בכל התחומים ב-2014. כך, גם האמון שהם רוחשים לממשלה גבוה מבמדינות החברות בארגון, ותוחלת החיים בישראל גבוהה יותר חרף השקעה נמוכה במערכת הבריאות.

חוגגים את חג הפסח בכנרת

״אף שבכמה מדדים ישראל מתפקדת היטב ובחלק מהמקרים תפקודה בולט לטובה, ציוניה הם מהגרועים ביותר בין מדינות הארגון בתחומים כמו עוני, דיור, איכות האוויר והישגי התלמידים״, נכתב בדו"ח. ״בכמה תחומים התפקוד של ישראל הוא מתחת לממוצע. בתחום החינוך, למשל, ניתן למנות לטובה רק את שיעור הלומדים במערכת העל־יסודית, אך שאר המדדים נמוכים מהממוצע, ותוצאות המבחנים הבינלאומיים נמוכות מאוד. שיעור התעסוקה בישראל גבוה במעט מהממוצע במדינות הארגון, אך ההכנסה לנפש נמוכה מהממוצע ומספר שעות העבודה גבוה יותר".

״ערביי ישראל מופלים לרעה באופן חד־משמעי בכל המדדים שלגביהם קיימים נתונים", נכתב בדו"ח. ״הם סובלים משיעורי עוני גבוהים יותר, מהשתתפות נמוכה בעבודה, מרמות חינוך ובריאות נמוכות יותר", הדגישו בארגון.

בשנים האחרונות מפרסם הארגון דו"חות שנתיים השוואתיים על איכות החיים במדינות החברות בו, אך זו הפעם הראשונה שהוא מקדיש דו"ח שלם לבחינת איכות החיים במדינה אחת. זאת בעקבות שיתוף פעולה בין הארגון לממשלת ישראל, שביקשה להביא לידי הציבור מידע על מדדים שונים של איכות חיים, נוסף על מדד התמ״ג לנפש המקובל בעולם. בארגון ציינו כי מדובר בניסוי המבוסס על נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ועל סקרים בינלאומיים שבוצעו בישראל. עם זאת, ״לא ניתן להבין את איכות החיים בישראל ללא בחינה עמוקה יותר של חלוקת המשאבים והשוואות בין קבוצות האוכלוסייה השונות החיות בה", נכתב בדו"ח.

עוני ואי־שוויון: מהגבוהים במערב

שיעור העוני בישראל הוא מהגבוהים במערב, ובין מדינות הארגון רק במקסיקו שיעור העניים באוכלוסייה גבוה ביותר. כמו כן, רמת האי־שוויון בישראל היא הגבוהה בין כל מדינות הארגון. בשנים האחרונות נראה כי שיעור העוני בישראל נמצא במגמת ירידה, אך בארגון נדהמו מהפערים בין הקבוצות השונות באוכלוסייה, ומהעובדה שמחצית מהציבור הערבי והחרדי ענייה. העוני בקרב ילדים בישראל גבוה במיוחד - כמעט שליש מהם עניים, ומערכת הרווחה לא מצליחה להוציאם מהעוני.

הכנסה: מקום רביעי במקבלי שכר מינימום

חרף האבטלה הנמוכה והעלייה המרשימה ברמות התעסוקה, בישראל המשכורת השנתית הממוצעת היא 28.8 אלף דולר, לעומת 40.6 אלף דולר בממוצע במדינות הארגון. ב–2012 היתה ישראל במקום הרביעי במספר מקבלי שכר מינימום מכלל העובדים - רק אחרי ארה"ב, קוריאה ואסטוניה; ובמקום השני - אחרי ארה"ב - במדדי האי־שוויון בשכר.

חינוך: הישגים נמוכים, תשתיות ירודות

ישראל איבדה את מעמדה כמדינה המשכילה ביותר ב–OECD, אך נותרה אחת המשכילות - שיעור האקדמאים הבוגרים בה הוא הגבוה ביותר ושיעור הנערים שלומדים במערכת העל־יסודית גבוה. ואולם, אלה הן נקודות האור היחידות במערכת החינוך הישראלית, שסובלת מהישגים נמוכים, מתשתיות ירודות, מצפיפות גבוהה וממחסור במחשבים. במבחני הפיז"ה, הישגי התלמידים הישראלים היו נמוכים מהממוצע בארגון, והפערים בין התלמידים המצטיינים לגרועים ביותר היו גבוהים במיוחד.

דיור: יקר יותר 
מלונדון וניו יורק

הפגנה נגד זיהום האוויר במפרץ חיפה, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

שיעור התושבים בישראל שהעידו כי הם מרוצים מנגישות הדיור היה מהנמוכים בין המדינות החברות בארגון. ב-2014, רק 36% מהישראלים דיווחו כי הם מרוצים ממצב הדיור, לעומת 52% בממוצע במדינות הארגון. מחברי הדו"ח כותבים כי ישראל היא מהמדינות היקרות בעולם במונחים של מספר השנים הנדרשות לרכישת דירה - 7.7 שנים של הכנסה חציונית לדירה במחיר חציוני - הרבה יותר ממספר השנים במדינות שבהן הנדל״ן נחשב יקר, כמו בריטניה ואוסטרליה. למעשה, מחירי הדיור בישראל יקרים יותר מבלונדון ובניו יורק, וכן יותר מב-175 מטרופולינים בארה"ב.

איכות הסביבה: ישראל מזוהמת וצפופה

זיהום האוויר בישראל חמור, ובין מדינות הארגון רק בקוריאה הדרומית הוא חמור יותר - כך עולה מבדיקת רמת החלקיקים הרעילים באוויר שעלולים לגרום למחלות קשות כמו סרטן. מחברי הדו"ח מציינים כי ישראל היא מהמדינות הצפופות בעולם וכי מרבית אזרחיה מתגוררים באזורים עירוניים, ומדגישים את הזיהום הגבוה במפרץ חיפה, באזור אשדוד וברמת חובב.

בריאות: מערכת 
יעילה במיוחד

חרף זיהום האוויר החמור, ולמרות השקעה נמוכה במערכת הבריאות, בישראל שיעור המדווחים על מצב בריאותי טוב גבוה משיעור זה במדינות הארגון. כותבי הדו"ח ציינו כי הנתונים מרשימים בהתחשב בעובדה שההוצאה הלאומית בישראל על בריאות (גם לנפש וגם כשיעור מהתמ"ג) נמוכה יותר מהממוצע ב-OECD, וכי מערכת הבריאות בישראל יעילה במיוחד. בארגון מציינים גם כי ייתכן שהבריאות של הישראלים טובה יותר בזכות אורח חיים בריא יותר - הם צורכים פחות סוכר ואלכוהול ויותר פירות וירקות מבמדינות הארגון, ושיעור המעשנים ביניהם נמוך יותר.

ביטחון אישי: 
הולכים בלילה לבד

שיעור מקרי המוות האלים בישראל (על רקע פלילי או בפעולות טרור) גבוה מברוב מדינות OECD. בישראל 1.8 מקרי מוות אלים ל-100 אלף תושבים, לעומת 1.3 בממוצע במדינות הארגון (לא כולל מקסיקו). רק במקסיקו, ארה"ב, אסטוניה וצ׳ילה היו יותר מקרי מוות אלים מבישראל. למרות זאת, תחושת הביטחון של הישראלים גבוהה יותר - 77% מתושביה העידו כי הם מרגישים בטוחים ללכת בלילה לבדם, לעומת 70% בממוצע במדינות הארגון.

קריירה: עובדים יותר, מרוויחים פחות

בישראל מרוויחים פחות מבמדינות הארגון, אבל עובדים יותר. הישראלי עובד בממוצע 40.9 שעות בשבוע, לעומת 38.4 שעות בממוצע במדינות הארגון. 16% מהישראלים עובדים יותר מ-50 שעות בשבוע, לעומת 12.5% עובדים במדינות הארגון. רק בטורקיה ובמקסיקו שיעור העובדים יותר מ-50 שעות בשבוע גבוה יותר.

אמון בממשלה: השחיתות לא מטרידה

צילום: אוליבייה פיטוסי

רמת האמון של אזרחי ישראל בממשלה גבוהה מהממוצע במדינות הארגון. 44% מהישראלים דיווחו כי הם נותנים אמון בממשלה, לעומת 42% בממוצע במדינות הארגון. ישראל היא מהמדינות הבודדות שבהן אמון האזרחים בממשלה עלה מאז המשבר הכלכלי של 2008, ולמעשה הכפיל את עצמו - מ-22% ב-2007 ל–44% ב-2014. יש לציין כי רחשי האמון של הישראלים סותרים את נתוני מדד השחיתות העולמי, שפורסמו בשבוע שעבר, ולפיהם ישראל היא אחת המדינות בעלות המגזר הציבורי המושחת ביותר בין מדינות הארגון.

עושר והכנסה: מקום רביעי בממספר מקבלי שכר המינימום, אבל שביעות הרצון יציבה

"ישראל עברה את מהמשבר העולמי בצורה טובה יותר מרוב מדינות הארגון", קובעת הסקירה בסעיף עושר והכנסה. "האינדיקטורים המקרו כלכליים שלה חזקים, והיא מצטיינת במיוחד ברמת היזמות והחדשנות, מה שזיכה אותה במקום השני , אחרי הסיליקון וואלי, ברמת הערך הכלכלי שיוצרים הסטרט-אפים. על אף הנתונים המרשימים האלה, ועל אף צמיחה מרשימה בשנים עברו הרי שההכנסה לנפש בישראל נותרת נמוכה יחסית לשאר מדינות הארגון, כשישראל נמצאת בנושא הזה רק בשליש התחתון מבין כלל המדינות. במשך עשר שנים , בין 2004-2014 עלתה ההכנסה הממוצעת לנפש מ-20,327 ל-27,577 דולר לאדם, עלייה של 36% שנמצאת בהלימה לעליה הממוצעת במדינות הארגון.

ישראל היא אחת המדינות בהן פערים בין עשירים לעניים הם מהגבוהים מבין מדינות הארגון. זה לא מונע מ-67% מהישראלים לדווח כי הם מרוצים ממצבם הכלכלי, רק 3% פחות יחסית לשנת 2006.

על אף שהמסר הזה נראה גבוה הוא נמוך ביחס לממוצע ה-OECD העומד על 72%. המספר הזה משאיר את ישראל שוב בשליש התחתון של מדדי הארגון. העובדה שמדד שביעות הרצון בישראל פחות או יותר יציב, קובע הארגון, היא סימן המוכיח כי ישראל מושפעת פחות מתנודות כלכליות.

ביוון למשל ירד המדד הזה ב-31% וספרד ב-19% כשבגרמניה היציבה הוא עלה ב-8%. ישראל כאמור שומרת על יציבות ."בסף הכל המצב בישראל מעורב", קובעת הסקירה, "רמת ההכנסה נמוכה יחסית לממוצע הארגון, מול רמות גבוהות של עושר פרטי (בתחום זה נמצאת ישראל בשליש העליון יחסית למדינות אחרות) ורמה קבועה פחות או יותר לש ביעות רצון מרמת המחיה". האנומליה הישראלית מתבטאת בעובדה שהאינדקטורים המאקרו כלכליים חזקים, אך הם לא מונעים את התרחבות העוני, ואת העובדה שלא כל חלקי העם בישראל מרוויח מן העושר. מצב זה מתקיים בין היתר על אף רמות אבטלה נמוכות בהרבה יחסית לשאר מדינות הארגון ועליה מרשימה ברמות התעסוקה הרי שרמת המשכורות נמוכה בהרבה יחסית לממוצע ה-OECD, בעוד בישראל המשכורת הממוצעת עומדת על 28,817 דולר לשנה הרי שממצוע הארגון עומד על 40,640 עבור משרה מלאה.

ב-2012 עמדה ישראל במקום הרביעי במספר מקבלי שכר מינימום מכלל העובדים, רק אחרי ארה"ב, קוריאה ואסטוניה. ישראל גם עומדת במקום השני, אחרי ארצות הברית, במדדי אי השיוויון בשכר, כפי שנמדדו לאחרונה בשנת 2011.

צילום: אוליבייה פיטוסי
צילום: רמי שלוש

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית