דו"ח הOECD |

"הבנקים פחות יעילים מהממוצע של הבנקים השייכים למדינות OECD"

לפי דו"ח שפרסם היום הארגון, שני הבנקים הגדולים מתאפיינים בהוצאות תפעוליות גבוהות - ונראה שמאמצים באופן איטי חידושים טכנולוגיים, כמו ערוצים בנקאיים ישירים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

ריביות נמוכות לצד היצע מוגבל של דירות סייעו לכך שמחירי הדירות למגורים עלו בכ-65% משנת 2007 - כך עולה מהדו"ח האחרון אודות המערכת הפיננסית בישראל, שפרסמו היום (א') הכלכלנים של ארגון OECD לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח.

לפי הדו"ח, "יחסי ההון הרגולטורי (ביחס לנכסי סיכון) והרווחיות (הנמדדת באמצעות תשואה להון) של הבנקים נשארו חזקים, והיקף ההלוואות הפגומות נשארו ברמה נמוכה. יחד עם זאת, תקופה ארוכה של שיעורי ריבית נמוכים תדלקו כלפי מעלה את המחירים של נכסים פיננסיים ושל נדל"ן". שני אלה סייעו לעליית מחירי הדירות.

בנוסף לכך, החשיפה של הבנקים לאשראי לתחום המגורים (מתוך סך תיקי האשראי שלהם) עלתה באופן עקבי במהלך השנים 2007-2014 מ-34% ל-44%.

לדברי הכלכלנים בארגון, "כדי להקטין את הסיכונים של יציבות פיננסית, בנק ישראל ביצע מאז 2009 צעדים מקרו-כלכליים מגבילים, הן כמותיים, כמו הגבלה על יחסי LTV (יחס גובה בין המשכנתא לשווי הדירה - מ.ר) ושמירה על יחסי כיסוי של החוב, וכן הטילו מגבלות שמשפיעות על עלות המשכנתאות לבנקים, כמו דרישות הון נוספות".

בנק הפועלים, סניף דיגיטלצילום: אלי דסה

בOECD טוענים כי הצעדים הללו סייעו להקטנת הסיכונים בנטילת משכנתאות חדשות. "הדבר בא לידי ביטוי בכך שמבני הלחץ האחרונים שביצע בנק ישראל, המבוססים על הידרדרות דרמטית בשוק המגורים לצד מיתון חמור במשק, הדגישו את חשיבות הצעדים שננקטו כדי להבטיח שלבנקים יש בולמי זעזועים לספוג הפסדים גדולים שזעזוע כזה יגרום", הסבירו.

כמו כן, בדו"ח נכתב כי "בנק ישראל ציין כי עדיין ייתכן שהוא ינקוט בצעדים נוספים בשוק המגורים - זאת במידה והסיכונים במערכת הפיננסית יעלו. בנוסף, הוא ביקש מהבנקים לחשוף יותר פרטים לגבי תיקי האשראי שלהם לשוק המגורים (לא למשכנתאות)". כמו כן, בדו"ח מתייחסים גם לצמיחה מסויימת שחלה בשוק הלוואות עמית לעמית.

"סקטור הבנקאות הישראלי המשיך להפגין ביצועים חזקים ולהישאר יציב למרות חוסר וודאות ותנודתיות בסביבה הגלובאלית, אך הוא עדיין ממשיך להתאפיין במבנה אוליגופולי עם שני הבנקים הגדולים (הפועלים ולאומי), שמחזיקים בנתח שוק של 57%. הבנקים פחות יעילים מהממוצע של הבנקים השייכים למדינות OECD, מתאפיינים בהוצאות תפעוליות גבוהות - ונראה שמאמצים באופן איטי חידושים טכנולוגיים, כמו ערוצים בנקאיים ישירים (בנקאות דיגיטלית)".

כמו כן, צוין בדו"ח כי "כדי לחזק את התחרות, החלו הרגולטורים ברפורמה שהתבססה על המלצות של ועדת זקן (המפקח על הבנקים הקודם, דודו זקן - מ.ר). היישום של הרפורמות הללו, כמו למשל פישוט הליך החלפת בנק וגידול בשקיפות בכל הקשור לעמלות, כבר הובילו לתוצאות הרצויות - כמו ירידה גדולה בעמלות שמשלמים משקי הבית לבנקים".

"כמו כן, יש להאיץ המלצות נוספות של ועדת זקן, כמו כניסת מתחרים חדשים בענף הבנקאות", נכתב. "כך למשל יש להקטין את מחסומי הכניסה באמצעות הרחבת מאגרי נתוני האשראי עבור משקי בית ועסקים קטנים - זאת בכדי להקטין מגבלות מידע שאיתן מתמודדים גופי אשראי חוץ-בנקאיים ובנקים קטנים לעומת הבנקים הגדולים".

בOECD מציינים כי "ההמלצה של ועדת שטרום להגדלת התחרות בשוק האשראי הצרכני, בכל הקשור להחלת ביטוח פקדונות על הבנקים צפויה לסייע לחיזוקם של הבנקים הקטנים ולאפשר את כניסתם של גופים מוסדיים וגופי אשראי חוץ-בנקאיים לשוקי האשראי הצרכני ולעסקים קטנים".

כמו כן, בOECD מתייחסים למהלכים שמבצעת ועדת בריס בכל הקשור לבניית מסגרת רגולטורית לקראת מינוי מפקחים פיננסיים עבור גופים שמעניקים אשראי ושאינם בנקים, וכן טוענים כי יש לעודד את פעילותו וצמיחתו של בנק הדואר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב