הצעת חוק לביטול עמלת ני"ע: 
"זה כסף שנלקח בטענות מומצאות"

הח"כים אלי כהן ומיקי לוי שמקדמים את המהלך: "עמלות ניהול פיקדון ודמי משמרת הם עלויות שאין כל שירות 
בגינן, מכיוון שהתהליך ממוחשב. התשלום שנגבה כאן מלקוחות הבנקים הוא עושק ועבירה על חוק הגנת הצרכן"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

חברי הכנסת אלי כהן (כולנו) ומיקי לוי (יש עתיד) הגישו הצעת חוק לביטול עמלות ניהול ניירות ערך שגובים הבנקים. כהן ולוי אמרו כי "עמלות ניהול פיקדון ודמי משמרת הם עלויות שאין כל שירות בגינם, ולכן התשלום שנגבה עבורם הוא עושק ועבירה על חוק הגנת הצרכן".

"נטל עמלות הבנקים על משקי הבית והעסקים הקטנים בישראל הגיע לממדים בלתי נסבלים. מדובר בכסף שנלקח מהציבור ללא כל סיבה מוצדקת, בטענות לפעולות בנקאיות מומצאות ומופרכות שכל תכליתן להגדיל את רווחי הבנקים. הצעת החוק שיזמנו תשים סוף לגבייה של אחת מהעמלות המקוממות והמומצאות שישנן: עמלת ניהול חשבון ניירות ערך", ציינו כהן ולוי.

ח"כ מיקי לויצילום: עופר וקנין

לדבריהם, "לא ברור על אילו ניירות בדיוק לוקחים הבנקים עמלות בזמן שתיקי ההשקעה מנוהלים כיום בצורה ממוחשבת, חוסכים נייר וכוח אדם. יש לנתק את הצינור דרכו שואבים הבנקים כסף מתיקי ההשקעות הצנועים של האזרח הקטן כאילו היו שותפים ברווחים. כל זאת בזמן שהאזרח נאלץ לשלם עמלות גם עבור קנייה ומכירה. בעוד העמלות שגובים הבנקים עבור ניהול חשבון עובר ושב הפכו למוקד דיון ציבורי, ממשיכים הבנקים לגזור קופון שמן עבור עמלות בתחום אחר ומשמעותי הרבה יותר: השקעת לקוחותיהם בניירות ערך.

"רוב הלקוחות, ובוודאי הקטנים והפחות מתוחכמים שבהם, מבצעים את השקעותיהם בבורסה באמצעות הבנקים. לצד עמלות קנייה ומכירה שמשלמים הלקוחות לבנקים, משלמים הלקוחות גם דמי ניהול חשבון ניירות ערך ודמי משמרת. דמי ניהול חשבון ניירות ערך הם דרך יצירתית, שבאמצעותה גובים הבנקים מהציבור עמלות שנגבות מהיקף תיק ההשקעות שלהם, גם אם הלקוח מבקש לנהל 'תיק השקעות פסיבי' ולהימנע מפעולות קנייה ומכירה תכופות".

עד ל-2000 נקראה עמלה זו "דמי משמרת ניירות ערך" - שריד היסטורי מהתקופה שבה הבנקים החזיקו ניירות ערך פיזיים וכספות מיוחדות. כיום אין ניירות ערך לשמור עליהם, אבל העמלה, כמובן, עדיין בתוקף, אם כי בשם אחר. בעוד הבנקים גובים בממוצע כ-0.5% מתיק ההשקעות מדי שנה, בבתי ההשקעות שאינם בנקים, עמלה זאת לרוב אינה נגבית.

בחוק הבנקאות (שירות ללקוח), התשמ"א-1981, נקבע שנגיד בנק ישראל, בהתייעצות עם הוועדה המייעצת, יקבע בכללים רשימה של שירותים שבעדם רשאי תאגיד בנקאי לגבות עמלות מלקוחותיו, ואופן חישובן של העמלות שניתן לגבות בעד שירותים אלה, כך שלכל תאגיד בנקאי יהיה תעריפון עמלות מחייב.

צילום: ראובן קסטרו

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"