הפנים החדשות של צה"ל - מכונה לגיוס תרומות, גרביים, תחתונים, גלידה ו-100 אלף מזוזות

בכל מה שקשור לגיוס תרומות לרכישת ציוד צבאי, לא צריך את שוברים שתיקה: החיילים מדברים והקצינים נואמים - וכולם עסוקים בשנור ■ יהודי-קנדי שהתבקש ותרם: "מילא אם הם היו רוצים להקים בסיס, אבל לבקש ממני גרביים?" ■ דובר צה"ל: "תרומה תאושר רק אם היא מיועדת לרווחת החיילים. תרומות של ציוד לחימה או אימונים לא יאושרו"

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

תרבות השנור בצה"ל חוצה גבולות של יצירתיות, אכזריות ואף טמטום. תקציב הביטחון של ישראל ענקי, כ-60 מיליארד שקל - התקציב הגדול בין משרדי הממשלה. למרות זאת, שליחים ומתווכים עוסקים בשם הצבא בגיוס כספים לרכישת ציוד צבאי, ציוד "רוחני", מזון, בגדים חמים ועוד מכל הבא ליד. בגיוס הכספים מעורבים גם חיילים וקצינים, ואף קצינים בכירים מאוד (חלקם לשעבר).

הכסף מגויס מאזרחים מישראל ומחו"ל - חלקו בדרכים מבישות או סתם מעצבנות, וחלקו בדרכים אסורות. בצה"ל משתפים פעולה לא פעם עם תעשיית התרומות או עוצמים עיניים מולה - גם אם באופן רשמי מגנים את גיוס התרומות לשם רכישת ציוד לחיילים.

עמדת התרמה, אינגליש קייק

התופעה כה נרחבת בצה"ל ובסביבתו וכה מקובלת, עד שהטענות של הצבא - "לא מכירים", "לא שמענו", "לחיילים יש כל מה שהם צריכים" - פשוט מגוחכות. ברור שצה"ל ומפקדיו ברמות השונות מעורבים בכך ומשתפים פעולה. מעידים על כך אלפי תמונות וסרטונים שמסתובבים ברשת, ובהם חיילים וקצינים מגייסים תרומות או מודים לתורמים.

ברור עוד דבר עצוב: לתרבות השנור מחוברת בחוזקה גם תרבות השקר. כן, חלק מהפנים החדשות של צה"ל הן של צבא פושט יד, שחייליו מסבירים שדרוש להם ציוד צבאי איכותי "כי הממשלה לא מספקת ציוד טוב", צבא שלא אומר אמת או משדר מסרים סותרים, צבא שמשתמש בשכול כנכס סחיר, וצבא שאנשיו מתעסקים בכסף גדול - ומי יודע כמה גוזרי קופונים יש בדרך.

בתחום הזה לא צריך את ארגון שוברים שתיקה: הכל על השולחן ובכל מקום - במייל, בפייסבוק, באתרי אינטרנט מושקעים באנגלית ובצרפתית, ברשימות שעוברות בין הורים באפליקציית המסרים ווטסאפ, במכתבי תחנונים לחברות עסקיות ובאולמות המפוארים של מלונות ניו יורק.

אזרחים, מישראל ומחו"ל, תורמים פוטנציאליים, מדווחים על תחושות קשות שלהם במפגש עם השנור הצה"לי - מאי-נחת, דרך תסכול מתמשך ועד גועל נפש. התורמים טוענים כי לוחצים עליהם בדרכים שונות, ולעתים ממש סוחטים מהם תרומה.

הלהיטים: אפודים, פנסים ומגני ברכיים

גיוס במייל ובאתרי אינטרנט הן השיטות הנפוצות כיום. באחד המיילים שקיבלנו מפורטת רשימת הציוד המבוקשת ביותר על ידי החיילים:

1. אפודים בעלות של 350 דולר ליחידה ("כדי להחליף את האפודים הגרועים, השחוקים, הישנים והלא נוחים").

2. פנסי לחימה בעלות של 75 דולר ליחידה ("קונים את הטובים ביותר, כי מדובר בעניין של חיים ומוות לחיילים").

3. מגני ברכיים בעלות של 35 דולר לזוג ("כדי להחליף את הישנים - משתמשים בהם בכל יום").

4. משקפי שמש בליסטיים בעלות של 70 דולר לזוג ("אנחנו קונים משקפיים מהמותג נומה, שמיוצרים על ידי חייל צה"ל לשעבר באריזונה").

אחד מאתרי ההתרמות הרבים לחיילי צה"ל נקרא "ישר לחייל - הקשר הישיר לחייל הישראלי". הוא מנוהל מניו ג'רזי וממעלה אדומים. באתר אין דו"חות כספיים או גילוי כלשהו על ההתנהלות הכספית, כך שקשה לדעת לאן הולך הכסף.

בכל הנוגע לפיקוח ולרישום תרומות, המצב די מזעזע. גם אם כוונות רוב המתרימים טובות, אין לדעת כיצד הכל מתנהל, לאילו חשבונות בנק מופקדים הכספים, מי מנהל אותם ואם הכל מגיע בסופו של דבר למקום הנכון.

באתר בשם Europe Israel News מפרסמים כתבות שמבקשות מהקוראים הצרפתים לתרום לטובת רכישת אפודים וקסדות. הודעות מייל שנשלחות מהאתר מעדכנות מדי כמה ימים כמה כבר נאסף בעבור יחידה זו או אחרת וכמה עוד דרוש להשלמת המשימה, ממש כמו בגיוס המונים.

בשם הרוגי צוק איתן

סרטון וידאו בסגנון ערוץ הקניות שעובר במייל בחודשים האחרונים, בא להראות עד כמה הציוד שמחלק הצבא (שכפ"ץ ואפוד בשני חלקים) "גרוע, לא נוח ויוצר שפשופים בגוף" בהשוואה לציוד שלגביו מבוקשת התרומה (אפוד משולב עם שכפ"ץ בעלות של 350 דולר). הדוגמנים בסרטון (שמופיעה בו האזהרה שהוא "כנראה לא מתאים לילדים") הם שני צוערים בקורס קצינים (בה"ד 1), שלדבריהם יהיו בעוד כמה חודשים קצינים בצה"ל.

הסרטון מצולם בבסיס צבאי ונעשה בו שימוש בציוד צבאי. בין היתר, שני הצוערים מספרים באנגלית שהציוד שצה"ל סיפק להם אחראי לכך ששלושה חיילים נהרגו ועוד 14 נפצעו באחד הקרבות במבצע צוק איתן - ולכן הם נשבעו לגייס ציוד חדש. הסיבה לפגיעה היא שהחיילים נאלצו להוריד את השכפ"ץ מדי פעם, מפני שהוא לא נוח - ובדיוק כשהורידו אירע פיצוץ.

לפי המייל, בקרוב צפוי סרטון חדש - פשוט לא היה זמן להכין אותו מפני שהיה צריך "לעצור את הטרור באזור".

אחד ממפיצי הסרטון הוא אמריקאי צעיר בשם בן גולדשטיין, שלדבריו מתגורר בגוש עציון. אפשר לראות אותו אוסף כספים בלא מעט סרטונים ברשת, בדרך כלל בפוזה קרבית עם נשק. בעמוד הפייסבוק שלו הוא מתרים לצורך רכישת נעלי צבא, משקפיים בליסטיים ומעילי פליז. כמה שעות אחרי שביקשנו תגובה מדובר צה"ל לגבי גולדשטיין, נמחק דף הפייסבוק שלו.

"משניאים עלינו 
את התורמים"

א' מישראל מספרת שקרובי משפחתה, יהודים-ציונים מבוגרים ממונטריאול וטורונטו שבקנדה, מוצפים בפניות לתרומות. "אני חשופה לבכיינות, לסחטנות ולשנור הצבאי וזה מזעזע", היא אומרת, ומספרת שעל קרוביה מופעל לחץ לתרום. "ביקשו מהדוד שלי לתרום לרכישת גרביים וכובעי צמר לחיילים. הוא תרם ואמר לי: 'מילא אם הייתם רוצים להקים איזה בסיס חדש, אבל לבקש ממני גרביים? אני מכיר את ישראל ומבקר בה. היא אינה מדינה אומללה. יש לה היי-טק מצליח ובתי מלון מפוארים'. ממש מתעלקים על האנשים האלה".

אתרי התרמות לחיילי צה"לצילום: צילום מסך

לדברי א', קרובת משפחה שלה מתנדבת בפרויקט שר-אל (Sar-El), שבו יהודים מחו"ל באים לשהות של כמה שבועות בבסיסי צה"ל, ישנים כמו חיילים במיטות קומתיים ועוסקים בעבודות כניקיון ומיון ציוד. הפרויקט הוותיק, שמגייס אלפי מתנדבים בשנה, מנוהל על ידי אגף הלוגיסטיקה של צה"ל. "הם ציונים, ומרגישים כך שהם עושים משהו טוב למען צה"ל וישראל, וזה גם עולה להם אלפי דולרים", אומרת א'.

באחד מימי שישי שבהם הקרובה היתה בבסיס, היא מספרת, נשלח אליהם אוטובוס ממוגן לצורך סיור. האוטובוס עצר ואסף בחור, שהסביר כי לחיילי גבעתי שמוצבים בחברון חסרים אפודים קרמיים, ולכן הוא אוסף כסף. קרובת המשפחה התגייסה מיד ואספה כסף מכל האנשים שהיו עמה בקבוצה, וגם שלחה הודעות טקסט לבני משפחה ולחברים בקנדה, בבקשה שישלחו כספים. לאחר שהכסף הועבר, האוטובוס עצר כדי שיוכלו לצפות במסירת אפוד קרמי סמלי לחייל מגבעתי.

"כמשלמי מסים התכווצנו בכיסא כששמענו את זה", אומרת א'. "צבא עם תקציב כזה צריך לשנורר? זה משניא אותנו על היהודים בחו"ל, וזה עוד הדור של ההורים, שמאמין לישראל ותומך בה כמעט ללא תנאי. מה יהיה כשיבוא דור הילדים, שמתרחקים מאתנו?".

אינגליש קייק, עמדת התרמה

מכונת גיוס

גיוס התרומות, מתברר, נעשה לא רק באינטרנט: אחת מדרכי הגיוס המשונות היא מכונה לגיוס כספים בכרטיסי אשראי. מכונה אחת כזו (ייתכן שיש נוספות) מוצבת בבית הקפה אינגליש קייק שבצומת גוש עציון. על המסך שלה נכתב - באנגלית או בעברית, לבחירת המשתמש - כי חבילת ציוד חורף לחייל עולה 100 דולר וכי בכל מחלקה יש 120-100 חיילים. חבילת חורף כזו, נכתב שם, כוללת בין השאר מעיל פליז, כפפות, מסכת סקי וביגוד תרמי. עוד נכתב, כי הכסף שייתרם מהמכונה יאפשר לבית הקפה להעניק קפה ועוגה חינם לחיילים שעוברים בו.

בבית הקפה עצמו מספרים שהמכונה שייכת לעמותת Standing Together (עומדים יחד) של דיוויד לנדאו, תושב אפרת. לפי אתר העמותה, היא התחילה את פעילותה "בחלוקת פיצות לחיילים במחסומים", ומאז התרחבה. הארגון אחראי לעוד תרומות רבות - בין היתר, לימי גלידה לחיילים, חלוקת תחתונים וכפפות במלחמות והפצת תקליטור עם ברכות כוהנים לחיילים, כ"מזון רוחני".

באתר העמותה מופיעים מכתב הערכה מהאגודה למען החייל (מ-2007) ולוגו של קרן לב"י (למען ביטחון ישראל). בעמוד התרומות באתר אפשר לתרום בלחיצת כפתור ל"הפסקת קפה לחייל" או זוג כפפות (18 דולר), ל"מסיבת גלידה לעשרה חיילים" (54 דולר) ול"ערב ברביקיו לחמישה חיילים" (100 דולר). ופל אמריקאי ל-100 חיילים יעלה 500 דולר, ואספקת חטיפים לחודש - 1,000 דולר.

תרומה בלחיצת כפתורצילום: צילום מסך

המזכיר הצבאי לשעבר קונה מזוזות ב-40 דולר

אלוף (מיל') מאיר כליפי, שהיה המזכיר הצבאי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הוא כיום מנכ"ל ארגון ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF), אחד הארגונים הגדולים והוותיקים בתחום גיוס הכספים למען חיילי צה"ל. בכנס השנתי המסורתי האחרון של הארגון, שנערך במלון וולדורף אסטוריה בניו יורק, גייס כליפי ל-FIDF סכום שיא של 100 מיליון דולר מ-1,200 יהודים עשירים.

ראש אמ"ן הרצי הלוי צילום: אוליבייה פיטוסי

מי שסייע לכליפי היה ראש אגף המודיעין בצה"ל, אלוף הרצי הלוי, שהציג לאורחים בסעודת הערב המרכזית את המזרח התיכון המפחיד וסיפר להם עד כמה סוריה מסוכנת לישראל ("סוריה זה 50 גוונים של שחור", אמר להם הלוי). בנוסף, הוטסו לאותו אירוע 30 חיילים וקצינים, חלקם בעלי עיטורי גבורה ממבצעי צוק איתן ועופרת יצוקה.

באירוע השתתפו בני משפחות שכולות, ובהם גם מדליקת המשואה מרים פרץ, ששכלה שניים מבניה. האירוע עורר ביקורת של חלק מהנוכחים והתורמים בשל מה שהגדירו מסחור של השכול. כשהלינו על כך, הם קיבלו תשובה מהמנהיגות המקומית: "It sells" (זה מוֹכֵר).

עמוד הפייסבוק של הארגון מלא בתמונות חיילים ובסיפוריהם האישיים. הכסף שמגייס FIDF הולך ליעדים חשובים, כמו מלגות לחיילים ועזרה לחיילים בודדים והכל מסודר וחוקי ומתואם עם צה"ל. ובכל זאת, ההשתתפות של צה"ל במסע השנור הזה שווה בחינה מחודשת.

באחת מהודעות המייל ששלח כליפי באחרונה תחת הכותרת "A mezuzah for every doorway" (מזוזה לכל פתח), הוא מפציר ביהודי ארה"ב לתרום מכיסם לרכישת מזוזות לבסיסי צה"ל. לדברי כליפי, מטרת הארגון היא לדאוג שצורכיהם של חיילי צה"ל ימולאו, "כולל הצרכים הרוחניים שלהם". מסיבה זו, הוא כותב, "אני מבקש מכם באופן אישי לעזור לי ברכישת 100 אלף מזוזות חדשות. צה"ל זקוק לעזרתנו".

בהודעה, הנושאת את הלוגו של דובר צה"ל, כותב כליפי כי יש עשרות אלפי דלתות בצבא ללא מזוזות - בבסיסים חדשים או במקומות שבהם המזוזות כבר אינן כשרות. בכל מייל יש לינק לתרומה ישירה באמצעות פייפאל או בכרטיס אשראי. מחיר מזוזה, כך נכתב, הוא 40 דולר, ואפשר לתרום בקלות בין 20 ל-2,000 דולר.

אתרי התרמות לחיילי צה"ל, FIDFצילום: צילום מסך

ולנו יש כמה שאלות: מי גוזר כאן קופון? האם עלות מזוזה היא באמת 40 דולר, בייחוד כשרוכשים עשרות אלפי יחידות במרוכז? האם לצה"ל באמת חסרות לא פחות מ-100 אלף מזוזות או שזה בלוף לגיוס כספים למטרות אחרות? הרי לא יכול להיות שבצה"ל יש עשרות אלפי דלתות בצה"ל בלי מזוזה. ועוד שאלות: האם זה לא התפקיד של הרבנות הראשית לדאוג למזוזות בכל הבסיסים? האם אי-אפשר להעביר מזוזות לא כשרות לבדיקה ולתקן אותן בהוצאה קטנה יותר? האם לא כדאי למצוא שימוש טוב יותר ל-4 מיליון דולר של יהודי אמריקה? מדוע הלוגו של דובר צה"ל מופיע לצד בקשת התרומה?

אין לנו תשובות על השאלות האלה. ואולם גם בצבא לא כל כך יודעים לענות עליהן.

כך התנהלה שיחה שלנו עם גורם מוסמך בצה"ל:

לצבא חסרות מזוזות במקרה?

"לא שמוכר לנו. למה?"

יכולים לברר? שמעתי שיש בעיה.

"שמעת על מקום ספציפי שיש בו חוסר?"

הבנתי שחסר בהרבה מקומות.

"נעשה בדיקה. אם ידוע לך על מקומות מסוימים אוכל לבדוק".

כעבור שעתיים: "אנחנו עובדים על עניין המזוזות. נעדכן אותך כשיהיו לנו תשובות"

למחרת: "אין מחסור במזוזות. ייתכן שיש מוצבים רחוקים שיש בהם בעיה, פה ושם, אבל אין בעיה רוחבית, ובכל מקרה הכל בטיפול של הרבנות הצבאית".

בדובר צה"ל אמרו בעניין גיוס הכספים לרכישת מזוזות כי FIDF הוא ארגון מסודר המוכר לצה"ל ועובד עם לב"י והאגודה למען החייל. "אנחנו מכירים את פרויקט המזוזות", הוסיפו. "ציוד תפילה הוא ציוד מותר בתרומה".

בדובר צה"ל הוסיפו כי לפי הכללים "כל מי שמעוניין לתרום לצה"ל יכול לפנות לגוף המאוחד של האגודה למען החייל (אל"ח) ולב"י. אל"ח ולב"י יעבירו את הבקשה לענף תרומות באגף כוח אדם של צה"ל, ואם התרומה עומדת בפקודות ובנהלים, יאשרו אותה ויעבירו אותה ליחידה הרלוונטית.

תרומה תאושר רק אם היא מיועדת לרווחת החיילים. תרומות של ציוד לחימה או אימונים לא יאושרו, מתוך התפישה כי צה"ל מחויב לספק את הציוד החיוני לחייליו כחלק מתקציב הביטחון. חל איסור על משרתים בצבא לבקש תרומות וכן לקבל תרומות שלא אושרו. פקודות אלה הופצו ליחידות השונות ועוברות רענון אחת לתקופה".

דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, מבחין בין תרומות שנעשות לפי הכללים, שאותן צה"ל מעודד, לבין תרומות של ציוד אישי לחיילים, שאותן הוא מכנה "חלק מתרבות רעה".

"יש הרבה תרומות שמתנהלות לפי הכללים, ואנשי אגף כוח אדם בצה"ל מטפלים בזה בצורה מסודרת", אומר אלמוז. "באשר לכל מה שקשור לתרומות של ציוד אישי של החיילים - זה חלק מתרבות רעה, ממורשת ופטנט רע, שצריך להפסיק. התפתחה כאן תרבות שלא משנה מה תיתן לחיילים, הם חושבים שאם יפרסמו שהם צריכים משהו אחר, הם יקבלו ציוד טוב יותר. זה סיפור שנבנה במשך שנים, בלי סיבה".

תסביר למה זה רע.

"בגלל שתי סיבות. הראשונה היא שהתופעה עצמה פסולה. השנייה, העניינית יותר, היא שהציוד שהם מקבלים במסגרת התרומות לא תמיד בטיחותי ולא תמיד בעל תו תקן".

איך נלחמים בזה?

"בודקים מי האנשים מהצבא שעוסקים בזה ומטפלים בהם. כל העניין האנונימי לא ראוי".

מה אתם בצה"ל עושים?

"בתקופה האחרונה התחלנו להתעסק עם זה יותר. אחרי שנראה אחד, שניים, שלושה, ואחרי שנדע איפה הם ונחפש אותם - זה ייגמר. נטפל בהם. יש הרבה רעש סביב זה, אבל זה לא בכל מקום. ונכון שזה לא מקרה בודד - זו תופעה".

השאלה היא אם צה"ל עושה מספיק.

"הרמטכ"ל נגד תרומות ועוסק בזה. יש פקודה שלא מאפשרת תרומות כאלה, וזה נאמר בכנס מטכ"לי רק לפני חודשיים־שלושה. זה גם עולה בביקורים של מפקדים ביחידות".

אולי אתם פשוט מעלימים עין?

"זה לא שאנחנו רואים וקורצים. הפוך. אבל הסיפור של פייסבוק וגם רוחב הלב של אנשים משחק כאן תפקיד. הבקשות של החיילים נופלות על אוזניים טובות. ייתכן שאנשים לא מבינים איך אנחנו רואים את זה".

ראיתם את הסרטון של חיילי קורס קצינים בבה"ד 1 שמגייסים תרומות לאפודים?

"כן. הצוער שמופיע בסרטון יטופל. גם הסיפור מ'צוק איתן' לא נכון - כשהוא מספר על אבדות בנפש בגלל הציוד. שכפ"ץ לא היה עוזר שם. וגם אין סיבה לתרום במקרה כזה. ללוחמים יש אפוד קרמי טוב".

ייתכן שחברות שמוכרות את הציוד דוחפות את זה? הרבה פעמים בבקשת התרומה שומעים את שם היצרן.

"לא שמעתי על זה. אני לא יודע. אנחנו צריכים לפתור את זה בכל מקרה. זה לא פוטר אותנו".

שמעת את השם בן גולדשטיין? הוא עולה בכמה מקומות כמי שמתווך בין צה"ל לתורמים.

"לא שמעתי".

חלק מהמתנדבים שמגיעים לצה"ל במסגרת פרויקט שר-אל, המנוהל על ידי הצבא, מדווחים שביקשו מהם לתרום.

"שר-אל מופעלים על ידינו. אין סיכוי שצה"ל קורץ כאן. ייתכן שיש יוזמות מקומיות מהשטח. זו לא מדיניות של הצבא או של מישהו באגף הלוגיסטיקה שאחראי על שר-אל. אני יודע מה אנחנו אומרים בביקורים ביחידות. יש עבריינים שצריך לטפל בהם. זה נורא פשוט. לא נמשיך במשחקי שוטרים וגנבים. זה מפריע, יש טלפונים, ונטפל בזה".

לא מעט הורים לחיילים שמבקשים מהם תרומות מתלוננים.

"במזג אוויר כמו ברוב המקומות בישראל, אין סיבה שהורים ירכשו חולצה תרמית בחנות ריקושט ב-300 שקל, ואני גם לא חושב שזה המוצר הכי דחוף בצה"ל. בחלק מהאזורים אנחנו מספקים. להורים צריך להגיד שהציוד שניתן לחיילים הוא ציוד טוב. הם צריכים לשאול את המפקדים: 'האם הנחיתם לרכוש את הדבר הזה?' הצבא מספק שרוכי נעליים, והחבר'ה מושפעים מתרבות הצריכה ורוצים שרוכים אחרים, כאילו שהם טובים יותר".

עובדה שזה קורה, ואנשים מתקשים להתמודד עם זה. הם לא יודעים למי לפנות.

"אם הגיעו אליך, הם יכולים גם להגיע אלינו. הם צריכים לפנות אלינו ולהתלונן. הדרך היחידה היא דו־שיח. אני לא מכיר חלק מהדברים שאתה מדבר עליהם. תבואו ותגידו. כשיתלוננו, נעביר את זה לפסים מעשיים של פתרון. אנחנו מנחים את המפקדים. איפה שאנחנו מכירים, אנחנו מטפלים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר