הצעת חוק: המדינה תוכל לחייב מנהלים להשיב כספים שקיבלו ממפעל שקרס

בעקבות המשבר במגה, גיבש ח"כ דב חנין הצעת חוק המטילה אחריות כלכלית על בעלים ומנהלים במפעל במצוקה, ומאפשרת את העברת המפעל לשליטת העובדים ■ "אסור שהעובדים יהיו אלה שמשלמים את מחיר קריסתו של עסק"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

"אביגדור קפלן, יו"ר רשת מגה, לוקח לעצמו בונוס שמן של למעלה מחצי מיליון שקל, ממש בזמן שהרשת קורסת ושולחת הביתה 3,500 עובדים, שלא יודעים אפילו אם יקבלו את המשכורות של החודש או לא. הוא לא צריך לדאוג איך לפרנס את משפחתו, או איך יצליח להתקיים בחודשים הבאים" - כך אמר ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), יו"ר השדולה להעסקה ישירה בכנסת, בעת גיבוש הצעת חוק המטילה אחריות כלכלית על בעלים ומנהלים של מפעל במצוקה, ומאפשרת את העברת המפעל לשליטת העובדים.

"לא יתכן שנמשיך לראות בעלים שמרוקנים את חשבונות הבנק של העסק באמצעות מענקים ובונוסים מנופחים שהם מושכים, ואחר כך, כשהעסק קורס בגלל התנהלותם החזירית, הם מוגנים ובטוחים, ואילו העובדים בעסק עומדים בפני תהום כלכלית", הדגיש חנין. "התנהלות כזו לא יכולה להימשך. אסור שהעובדים, שלעיתים בקושי סוגרים את החודש, יהיו אלה שמשלמים את מחיר קריסתו של עסק, בזמן שהבעלים ממשיכים ליהנות מכסף שמוזרם לחשבונות הבנק שלהם. הצעת החוק הזאת תטיל את מלוא הנטל על הבעלים והמנהלים שהובילו עסק למשבר, כאשר העסק קורס. החוק חייב לשים גבול לחזירות".

אביגדור קפלןצילום: עופר וקנין

חנין הוסיף כי "הצעת החוק תאפשר גם ניהול אחראי יותר ושמירה על זכויותיהם של העובדים. מפעלים המנוהלים על ידי עובדיהם וקואופרטיבים שונים הפכו בשנים האחרונות למודלים של הצלחה במקומות רבים. אין שום סיבה לא לאמץ מודלים טובים כאלה גם אצלנו. משבר כלכלי יכול להביא לריכוז של ההון בידיים מועטות - אבל אפשר להשתמש בו גם כדי להתחיל ללכת בכיוון ההפוך - דמוקרטיזציה של ההון, וחלוקה צודקת יותר של העושר והכוח בחברה".

הצעת החוק קובעת מנגנון להכרזה על מפעל במצוקה, ומציעה להקים קרן סיוע למפעלים שכאלה. במידה שתהיה התארגנות עובדים שמוכנה לקבל על עצמה את הבעלות במפעל במתכונת של אגודה שיתופית, הקרן תסייע להם ברכישת המפעל. אם לא תימצא התארגנות עובדים בתוך שנה מיום ההכרזה, יועמדו הזכויות במפעל למכירה, ובלבד שזכויותיהם של העובדים על פי החוק וההסכמים הקיבוציים תובטחנה במלואן.

בנוסף, הקרן רשאית לדרוש ממי שהחזיק בזכויות בעלות או ניהול במפעל דין וחשבון על התנהלותו במפעל, על הכנסותיו מהמפעל, ועל דיווידנדים ושכר אשר שולמו. הקרן תהיה רשאית להורות לבעלים או למנהל להשיב למפעל סכומים ששולמו להם במהלך השנה שקדמה להכרזה על המפעל כמפעל במצוקה.

ח"כ דב חניןצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי