נגידת בנק ישראל תעמוד בראש הוועדה ליציבות פיננסית

לקרנית פלוג יהיה קול כפול במקרה של תיקו בהצבעות. לבנק ישראל ולאוצר יהיו שלושה נציגים בוועדה ■ יו"ר הרשות לניירות ערך יהיה לשון המאזנים בין האוצר ובנק ישראל

מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק
מוטי בסוק

פשרה היסטורית. לאחר מאבק שנמשך מספר שנים, סיכמו לאחרונה הנגידה קרנית פלוג ושר האוצר משה כחלון כי הנגידה תעמוד בראש הוועדה ליציבות פיננסית, ועדת העל של הרגולטורים הממשלתיים. בהתאם לסיכום כחלון-פלוג לנגידה יהיה קול כפול במקרה של תיקו בהצבעות בוועדה. הוועדה תתכנס לפחות ארבע פעמים בשנה. כול אחד מחבריה יהיה רשאי לדרוש את כינוסה המיוחד.

בהתאם לסיכום בין הנגידה ושר האוצר, שהושג בימים האחרונים, בגוף החדש, הוועדה ליציבות פיננסית, שהקמתו הא אחד הלקחים החשובים של המשבר הפיננסי הגלובלי ב-2008, יהיו חברים לבד מהנגידה גם מנכ"ל האוצר, החשבת הכללית באוצר, הממונה על שוק ההון באוצר, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, עוד נציג של הבנק, ויו"ר הרשות לניירות ערך.

קרנית פלוגצילום: אייל טואג

בוועדה יהיו שלושה נציגים לבנק ישראל ושלושה נציגים למשרד האוצר. לפיכך ליו"ר רשות ניירות ערך תהייה חשיבות מיוחדת בהצבעות בעת מחלוקות בין בנק ישראל והאוצר. ההצבעות יתקבלו בוועדה ברוב רגיל. המטה והמזכירות של הוועדה ליציבות פיננסית ישבו בבנק ישראל. גם ישיבות הוועדה יערכו בבנק, אלא אם יוחלט אחרת. המלצות הוועדה יפורסמו רק אם תהיה הסכמה עליהן של רוב מוחלט של החברים, בהתחשב בעובדה שחלק גדול מהנושאים בהן תעסוק הוועדה רגיש.

ועדה ליציבות פיננסית היא גוף שבו ישובים כול הרגולטורים הפיננסים בישראל, יו"ר הרשות לניירות ערך, המפקח על הבנקים בבנק ישראל, והמפקח על שוק ההון באוצר. הדרישה להקמת הגוף הזה ריחפה באוויר הכלכלי של ישראל במשך עשור לפחות.

בעקבות המשבר הכלכלי הגלובלי ב-2008, גברו הלחצים להקמת הגוף הזה גם בישראל. בין הלוחצים להקמת הגוף הזה היה נגיד בנק ישראל הקודם, סטנלי פישר. הוא ניסה לכרוך למאמצים להקמת הגוף גם את רה"מ נתניהו. פישר דרש אולטימטיבית כי בראש הוועדה יעמוד נגיד בנק ישראל. באוצר התנגדו, ודרשו כי בראש הגוף הזה יעמוד שר האוצר. הויכוחים בין האוצר ובנק ישראל סביב השאלה מי יעמוד בראש הגוף הזה דחו את הקמת הגוף במספר שנים. עתה, לאחר שהושגה פשרה בין שר האוצר כחלון ונגידת בנק ישראל פלוג, יועברו ההסכמות להקמת ועדת יציבות פיננסית לחקיקה של הממשלה ובהמשך הכנסת, והוועדה אמורה להתחיל לפעול, כבר בתקופה הקרובה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"