מיקי זוהר: "תל אביב היא לא חלק ממדינת ישראל"

לקראת ההצבעה על חוק השבת מחר בכנסת - מה עומד מאחורי הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר ולמה הוא חושש מכך שמדינת ישראל "תהפוך למדינה דמוקרטית" ■ ראיון

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

חוק השבת, שמציע כי ייאסר מסחר במהלך השבת, צפוי להגיע מחר (ד') לכנסת לקריאה טרומית, לאחר שאושר בוועדת השרים לחקיקה. האם מדובר בחוק סוציאלי, שנועד לדאוג לזכות למנוחה לכל אדם, כפי שטוען יוזם החוק ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), או שזהו חוק הנובע ממניעים של כפייה דתית יהודית? שיחה עמו עשויה לענות על השאלה.

"דיברתי היום עם המון בכירים במשק, אנשים באמת רציניים, שיש להם השפעה אינטגרלית על המדינה שלנו", סיפר ח"כ זוהר. "אני חייב לומר לך, שאף אחד מהם לא אמר לי שהחוק הזה לא טוב. חלק ניכר מהם אמר לי שזה חוק מצוין. זה נראה לי שעם כל הרעש התל אביבי בסיפור הזה, כי יש הרבה רעש מתל אביב והם עושים את הרעש הזה בעיקר, זה כאילו שהמדינה כולה תמימת דעים שהחוק הזה נכון".

ראיינו הרבה אנשי עסקים שאמרו שלדעתם המניע הוא כפייה דתית.

"זה בתל אביב, אם הם לא מתל אביב הם לא אמרו לך את המשפט הזה".

איתן בר זאב, מנכ"ל ביג מרכזיות קניות, שמפעילים הרבה מרכזי קניות בפריפריה אמר שמניע החוק הינו כפייה דתית.

"מרכזי קניות מחוץ לעיר זה משהו שאני מוכן לחיות אתו, אבל בתוך העיר יש לי בעיה יותר. ידעת שבתל אביב עובדות מספרות בשבת? יש מספרות בתל אביב שמספרים אותך בשבת תמורת 50 שקלים. זה יכול להיות שגם ספר לא יוכל לנוח כי צריך ליצר תחרות מול החבר שלו שפותח בשבת?

"תל אביב מתנהלת כמו מדינה בפני עצמה, אנשים לא מבינים את זה, היא לא חלק ממדינת ישראל - היא משהו נפרד לגמרי. זאת עיר שנוגדת את כל מה שקשור לרעיון היהודי במדינה (השיחה קויימה לפני הפיגוע בתל אביב; עד"מ)".

לפי מה אתה קובע שזה לא יהודי?

"הדבר הראשון שצריך לקרות כדי שתהיה יהודי זה שאמא שלך תהיה יהודייה. אבל לכל עם שרוצה לשמור על עצמו להמון שנים יש מסורת, יש דרך, יש עקרונות. אם אתה מאבד אותם אתה גם הופך להיות לא עם אלא משהו אחר".

ח"כ מיקי זוהרצילום: דוברות הכנסת

אבל מצד שני אתה יכול להגיד - בוא נכבד את תל אביב והתושבים שחיים בה וניתן להם להתנהל כמו שהם רוצים.

"קשה לי לכבד את זה, אני אומר לך בכנות רבה, קשה לי לכבד את זה. אני אגיד לך מה מכעיס אותי בעניין הזה - היו בהיסטוריה של העם היהודי כל כך הרבה דוגמאות שזלזלו בעיקרון וברעיון היהודי ואיזה מחיר שילמנו. תנועת ההשכלה זאת הדוגמה הכי טובה. מי שמוותר על הרעיון היהודי פשוט פוגע בצביון של המדינה ומסכן אותה, הוא מסכן את הילדים והצאצאים שלנו. אם נוותר על הרעיון היהודי - הצאצאים שלנו עוד עלולים לחיות במדינה דמוקרטית".

ואם דווקא כפייה דתית זה מה שמסכן את החיים במדינה שלנו?

"אני לא מסכים שזה כפייה. חושבים שאני רוצה פשוט לסגור את מדינת ישראל בשבת, אבל אני בן אדם מאוד ליברלי. הכל יהיה פתוח - חוץ מסופרים, חוץ מחנויות אופנה, חוץ ממספרות ו..."

אתה בעד תחבורה ציבורית בשבת?

"אין לי בעיה שתהיה תחבורה, אבל לא יכול להיות שהמדינה תפעיל אותה. אם רון חולדאי, ממרום כסאו כראש ממשלת תל אביב, יחליט להפעיל בתוך התחום המוניפאלי שלו סוג של תחבורה ציבורית לאנשים. זה לא מסובך בשבילו כי יש לו מיליארדים בחשבון שאין לו מה לעשות איתם, בשבילו לקנות עשרה אוטובוסים זה לא בעיה, אבל המדינה לא יכולה לקחת חלק בזה כי המדינה שומרת על צביון יהודי. העניין הוא שהציגו אותי עכשיו כחשוך כזה".

אתה לא נשמע ליברלי.

"כל החברים שלי הם אנשים חילונים לגמרי. אני ליברלי, אבל את המושג ליברליות צריך להגדיר. האם ליברלי צריך להיות בלי גבולות? האם צריך לתת לילדים בגילי 9-8 להיחשף לתכנים פורנוגרפיים? אני עכשיו הלכתי וביקשתי לחסום תכנים פורנוגרפיים אלא אם אתה מקיש קוד מסויים - אז קראו לי 'לא ליברלי'".

פה אתה כופה את דעתך על אנשים מבוגרים מעל גיל 18 שמותר להם לבחור בעצמם.

"אם אני אבוא ואומר שאני רואה שני גברים שמחזיקים יד ברחוב ואומר להם שזה לא מקובל עליי ומבקש שתפרידו את הידיים שלכם - זה לא ליברלי".

אתה בעד נישואים חד-מיניים?

"אני בעד הכרה בזוגות חד-מיניים, אבל החתונה לא יכולה להתקיים במדינת ישראל כי המדינה הזאת פועלת על פי עיקרון יהודי שלא מאפשר נישואים חד-מיניים. אם הם יתחתנו בקפריסין ויחזרו ארצה הם יהיו זוג לכל דבר, זאת הליברליות שלי. זאת בעיני ליברליות. יש כאלה שיגידו שהם לא מוכנים שהחבר'ה האלה יסתובבו בחוץ, אז הם חשוכים.

"הרפובליקנים הם ליברליים? הרי ארה"ב היא המדינה הכי דמוקרטית שיש, ושם גם הבנאדם השמרן ביותר הוא סוג של ליברל. אז שם אני הייתי יותר בצד הרפובליקני, אני יותר שמרן, אבל לא ממניעים דתיים הלכתיים, אלא יהודיים. אני פשוט חושש לרעיון היהודי.

"אני אומר שמדינת ישראל מאוד בקלות בתוך כמה עשרות שנים יכולה להיות מדינה דמוקרטית - זאת אומרת שהיא לא תישאר יהודית יותר, אלא דמוקרטית. כשמדינת ישראל תהיה דמוקרטית אז תהיה פה סכנה לקיום של העם הזה. ההיסטוריה של העם היהודי לאורך אלפי שנים מלמדת אותנו פעם אחר פעם שכשברחנו והתנתקנו ושהכחשנו את הרעיון היהודי שלנו - שילמנו על זה מחיר. ועל זה אני אמשיך להילחם ולא אוותר, גם אם ייקראו לי חשוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי