ח"כ מיקי לוי: "הגיע הזמן להסדיר 
את הלוביזם המפלגתי"

ח"כ סתיו שפיר: "בזמן שהעיניים עוקבות אחר הלוביסטים הרשמיים, מסתובבים במסדרונות השלטון מאות נוימנים"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

בעקבות תחקיר ערוץ 2 על פרשן הכדורגל, דני נוימן, אמר אתמול ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) כי "כל מי שעובד ומסתובב בכנסת במהלך השבוע, לא יכול שלא לשים לב לעשרות פעילי המפלגות וקבלני קולות הפריימריס המציפים את המזנון ואת מסדרונות בית המחוקקים שלנו, ומקבלים גישה ישירה לחברי הכנסת ולשרים כדי לקדם עניינים ואינטרסים פרטיים. גישה זאת נמנעת מרוב מוחלט של הציבור ומפלה אותו. כפי שנקבעו בצדק נהלים ברורים באשר לפעילותם של לוביסטים מקצועיים המייצגים חברות מסחריות בכנסת, כך הגיע הזמן לסמן, להגביל ולהסדיר גם את הלוביזם המפלגתי, על כל הרעות החולות שהוא מביא עמו".

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני), אמרה כי "בזמן שהעיניים עוקבות אחר הלוביסטים הרשמיים, מסתובבים במסדרונות השלטון מאות נוימנים. הם לא מפוקחים ולא נבדקים. חלקם מקבלים היתרי כניסה אוטומטיים, וחלקם יכולים פשוט להרים טלפון לפקיד בכיר ולהשיג את מבוקשם בלי שאיש יידע.

ח"כ מיקי לויצילום: מיכל פתאל

"בדיון שערכתי בוועדת השקיפות בנושא, דרשתי מנציבות המדינה וממשרד האוצר לקבוע נהלים ברורים להתקשרות בין עובדי המגזר הציבורי לבין בעלי אינטרס. עד היום לא היו כאלה נהלים, וכשזימנו את המשרדים לוועדת השקיפות הם גם לא הבינו מה הצורך בנהלים כאלה".

שפיר הוסיפה כי "יש לגלות אפס סובלנות להשפעות זרות שנועדו לשרת אינטרסים של בעלי הון, ולהנהיג מיד כללים ברורים ושקיפות מלאה על כל התקשרות עם גורם בעל אינטרס. כשהפקידים והשרים יידעו שהמידע פתוח לציבור, הם יחשבו פעמיים לפני שיפעלו מאחורי גבו של הציבור".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני), שחוקקה ב–2008 יחד עם גדעון סער את "חוק הלוביסטים", אמרה כי "לוביזם שחור זו תופעה מושחתת, שמזהמת את המערכת השלטונית. מי שיוצאים נשכרים ממנה הם אך ורק מי שיש להם כסף לשלם למאכערים, וכך הנגישות למקבלי החלטות נקנית בכסף ומגדילה את האי־שוויון. נשים קץ לנורמה הדוחה הזאת".

ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), שהגיש באחרונה הצעת חוק להסדרת פעילותם של הלוביסטים, אמר כי "תופעת המאכערים משחיתה את פעילות הכנסת. אלה לרוב פעילי מפלגות חזקים, שמקדמים החלטות רעות וגורמים נזקים איומים לציבור. מזנון הכנסת נראה לא פעם כמכירה פומבית של אינטרסים ציבוריים תמורת אתנן פוליטי. אין חבר כנסת שלא נתקל בתופעה הזאת. החוק שאני מקדם יסדיר את הנושא".

צבי זרחיה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"